Každý fotbalový fanoušek - tím spíš, pokud se hlásí k pražským Bohemians - emocionálně cítí, kam patří klub s klokanem ve znaku. Jenže v Ďolíčku hvízdá vítr po prázdných tribunách, zatímco zelenobílé šály od této sezony vlají v nedalekém Edenu na domácí půdě Slavie.
"V Edenu chcípnu," nosil na tričku nápis zelený klokan, když se Bohemians 1905 loučili minulou sezonu s Ďolíčkem. Podle Ondreje Oravce, generálního ředitele společnosti CTY Group, která vlastní většinu akcií klubu, by ale klokan zhynul spíše tehdy, pokud by zůstal.
"Povodili si nás na všechny strany" |
Generální ředitel vlastníka Bohemians 1905 Ondrej Oravec tvrdí, že CTY Group primárně nešlo o lukrativní pozemky, když si kromě klubu koupila i polovinu akcií společnosti Bohemians Real, která je společně se stadionem vlastní. Sportovní plány prý utopilo české fotbalové prostředí.
Jak zpětně hodnotíte investici do klubu i stadionu? Vletěli jsme do toho naivně a hloupě. Už tehdy jsem byl proti tomu, abychom kupovali klub i akcie Bohemians Real.
Takže špatná investice... Nalákali nás na velké plány. Pan Kříž (nezvěstný místopředseda fotbalového svazu, pozn. red.), který jednal za vlastníka druhé poloviny akcií Bohemians Real, tehdy sliboval miliardu korun na nový stadion, a nakonec jsme neviděli nic. Nevěděli jsme, jak funguje české fotbalové prostředí. Řeknu to takhle: povodili si nás na všechny strany.
Jak vám komplikuje situaci kauza tří Bohemek? Dělali jsme tady třeba jedny z největších transferů mladých hráčů u nás. (Jan Morávek do Schalke a Václav Kadlec do Sparty, pozn. red.) Ale nemáme z toho nic. Naopak sami jsme už do stadionu investovali téměř 100 milionů korun. Navíc dostatek peněz nemá zdaleka ani sám klub, jehož existenci na rozdíl od stadionu řešíme denně. Příliš drahá zábava.
Co říkáte na spekulace, že vám šlo od začátku pouze o lukrativní pozemky pod stadionem nebo že si na ně dělá skrze vás zálusk někdo další? Já odmítám takové otázky, jako kdo tady koho pase. Jsme nezávislá investiční společnost, každý si od nás ten soubor nemovitostí může koupit. Ale žádná nabídka není na stole.
Fotbalová budoucnost Ďolíčku tedy ještě není utopie? Teď to neřešíme. Ale na druhou stranu není čas na hrdinství, abychom si dávali podmínku, že tam musí zůstat stadion. Kdo přijde seriózně jednat, tomu Ďolíček prodáme. Dosud jsme však nesehnali žádného investora nebo banku, která by nám na to půjčila. Aktivně už nikoho nevyhledáváme. |
"Rezolutně popírám, že by existovala naše strategie na změnu současného stavu. Nemáme finančního partnera, nemáme na to peníze. Nejsme připraveni ani stavbu nového stadionu, ani na rekonstrukci toho stávajícího. Co bude dál, nevíme, neřešíme," řekl pro TÝDEN.CZ Oravec.
Prozradil však, že majitelé jsou především investoři a takový je také jejich přístup k věci. Neupřednostňují prý ani sportovní, ani komerční budoucnost legendárního plácku u Botiče. Ekonomická situace je teď nenutí za každou cenu prodávat. Vzhledem k tomu, že případný a dostatečně solventní zájemce o Ďolíček se neobjevil, je pro ně výhodnější ho teď nechat "spát".
"V horizontu tří let nejsme připraveni do stadionu investovat. Až čas ukáže," potvrdil Oravec s tím, že majitelé jsou připraveni Ďolíček a pozemky pod ním prodat. Jenže není komu. "Ne proto, že bychom se jednání vyhýbali, jenže nikdo nám nepředložil nabídku," řekl generální ředitel klubu.
Současná situace nenahrává totiž ani jednomu řešení. Vzhledem ke klesajícímu trhu s realitami není vhodná doba tak lukrativní pozemky zastavět a zpeněžit. Bohužel pro fanoušky Bohemians se jako ještě více nerentabilní jeví varianta se zachováním sportovního využití Ďolíčku.
"Do stadionu je potřeba investovat okolo 300 milionů korun. Přitom je to boj pro 6000 diváků," vypočítává Oravec slabé vyhlídky na návrat investic do fotbalové budoucnosti Ďolíčku, ať už by se do ní pustil kdokoli. Řešením je podle něho trvalá koexistence obou klubů na jednom stadionu v Edenu. Tedy přesně to, co nejvíc vadí fanouškům obou táborů.
Ti teď doufají, že přesvědčí radnici Prahy 10 k odkoupení Ďolíčku. Usilují o to prostřednictvím sdružení Desítka pro domácí, jehož tři zástupci byli zvoleni do zastupitelstva. Na dosažení vysněného návratu bohemáků o dvě tramvajové zastávky zpět tak mají relativně dlouhou dobu. Demoliční četa legendární fotbalový stánek zřejmě jen tak nenavštíví.
Otázkou je, zda-li Praha 10 najde dostatek prostředků nejen na odkoupení, ale i na rekonstrukci stadionu. Podle odhadů TÝDNE bude potřeba minimálně půl miliardy korun. Ostatně nikde není psáno, že když bude Ďolíček vlastnit radnice, buldozery nevyjedou.