Fotbalisté na detektoru lži? Na pravdu si hrají i ve světě

16. 12. 2010 11:20
Fotbalisté Brna budou muset nově chodit na detektor lži.
Fotbalisté Brna budou muset nově chodit na detektor lži.

Brněnské oznámení, že hráči budou chodit nejen do posilovny nebo na hřiště, ale i na detektor lži, zaskočilo nejednoho českého sportovního fanouška. U nás značně netradiční krok, ale ve světě až tak netradiční není, což dokládá čerstvá snaha mezinárodní kriketové federace.

V Brně zažívají jednu z nejhorších půlsezon v novodobé české historii. Zbrojovka se krčí na ošklivém předposledním místě tabulky, což sice při její vyrovnanosti momentálně neznamená sestup, ale pro jaro určité problém.

Klubové vedení se pak tým před záchranářskými boji rozhodlo "motivovat" po svém. Z listopadové výplaty hráčům strhlo pětadvacet procent základního platu, což před Vánocemi potěší málokoho. Do budoucnosti pak pořídilo detektor lži, na který budou chodit nejen fotbalisté, ale i členové vedení.

Používání detektoru lži má v budoucnu zamezit dohadům, zda byly některé zápasy fotbalistů Brna ovlivněny. Všichni noví hráči, kteří přijdou do brněnského celku, budou mít ve smlouvě klauzuli, že dvakrát za sezonu podstoupí na tomto zařízení test.

Detektor lži se stane také součástí kriketu."Chceme tím říci, že se neděje nic nekalého ze strany našich hráčů ani vedení. Jednou provždy se tímto způsobem brněnský fotbal očistí a zamezíme nějakým kuloárovým povídačkám," okomentoval záměr klubu jeho majitel Roman Pros.

Podle něho se přitom veřejnost o výsledcích nikdy nedozví: "Bude se jednat o věc mezi klubem a hráčem. Výsledek nebude nikde zveřejněn. Je to klasický vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem."

Kriket jde stejným směrem

Fotbalistům testy po chuti být nemusejí, ale nic s tím nenadělají. Ve světě sportu se navíc nejedná o nic až tak neobvyklého. Ke stejnému kroku a navíc takřka ve stejné době se odhodlali v kriketu, který chce díky detektoru lži bojovat s korupcí a fixlováním zápasů.

Důvodem k tomu je skandál kolem z konce srpna, kdy byl podle všeho zmanipulován zápas ze série přátelských utkání mezi Anglií a Pákistánem. V něm došlo třikrát k situaci "no balls", na což měla organizovaná sázkařská mafie vsadit velké množství peněz.

"Sázkařské podvody jsou obrovským nebezpečím pro celý sport. Netušíte, jestli dění na hřišti je realita, nebo něco předem naplánovaného," řekl tehdy Jonathan Agnew ze stanice BBC.

Tomu chce nyní Mezinárodní kriketová rada zabránit testy na detektoru lži, který má případné nekalé úmysly zainteresovaných lidí odhalit. Otázkou zůstává, jak podobné testy ovlivní samotné hráče a jestli nebudou mít dopad na hru jako takovou.

Brněnský majitel Prus si však něco takového nemyslí, detektor lži přirovnává k dopingové kontrole: "Také není příjemná, ale podstoupit ji sportovci musejí. Stejné to bude s testem na polygrafu."

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ