Sir Alex Ferguson, trenér fotbalového Manchesteru United, se nechal slyšet: "Bylo by dobré mít zimní přestávku v Premier League. Oddychli by si hráči, ale i trenéři." Měl by podniknout sondu do českých zimním příprav. To by viděl "oddychování"...
Dvě hodiny na běžkách v ostrém tempu, hodina vražedně nekonečného spinningu, běhání ze zátěží po sněhu do kopce i z kopce... Je to taková česká tradice, trápit a týrat fotbalisty v pauze mezi podzimní a jarní sezonou. "Klidně to nazvěme trýzněním," směje se slávistický kondiční trenér Jan Netscher. Ten má na starost aktuální ostrou zimní přípravu hráčů v Krkonoších.
Za okamžik odborník kreslí na redaktorův blok, určený pro "velice důležité zápisky", různorodé sinusoidy a zaníceně vypráví o modelových situacích zimní přípravy. "Po Vánocích je zátěž a připravenost někde tady," ukazuje na nejnižší bod papíru. Křivka pak strmě roste, skoro vyjíždí ze sešitu na stůl. "A teď jsme tady," ťuká tužkou na opravdu vysoko umístěnou čáru.
Hráči útočí
"Celý tento týden je na maximální úrovni zátěže. Po něm jste úplně zbitej," předpovídá Netscher blízkou budoucnost slávistických fotbalistů. A zase si pomáhá křivkou: "Po soustředění se vrátí zátěž zase dolů. Hráči tahají nohy, jsou na tom špatně. Ale to je jen součást šestitýdenního plánu. Každý má tu sinusoidu trochu jinou, ale veskrze jde o to, že se pak všichni sejdou. V maximální fyzické formě."
O kolik procent se tedy zvýší fyzická připravenost v té nejtěžší části zimní přípravy, kdy hráči vzpomínají na míč jen jako na prostředek, jenž stojí tolik bolavého trápení? "To se nedá změřit. Cílem je posunování jednotek hráčovy výdrže. V moderním fotbale už se neměří, kolik uběhl teď a kolik před týdnem. Není to atletika," říká Netscher.
Ve chvílích slávistického pobytu na Švýcarské boudě je slávistický kondiční trenér pánem, i hlavní kouč Karel Jarolím se stává spíše dohlížitelem. Šéf, to je Netscher. Alespoň co se týká trápení. Také to na sobě pociťuje. Kdekdo na něj útočí.
"Kdyby mi kluci nenadávali, tak bych si myslel, že je něco špatně," směje se Netscher. "A kdo nejvíce prská? Martin Vaniak. V tom je mistr." Vaniak akorát prochází kolem našeho stolu, kde rozebíráme jeho nenávist k fyzické přípravě. "Zrovna tě tady chválím, člověče," popichuje veteránského brankáře Netscher. "To mi je úplně jasný," směje se Vaniak.
Někdo si užívá
"Popravdě, těch šest týdnů na přípravu je málo," pokračuje pak kondiční trenér ve výkladu. "Já bych si to představoval o dost delší." Kdyby se jeho sen stal realitou, několik slávistů by pravděpodobně ukončilo kariéru. "Jsou tu ale i tací, kteří si to užívají."
Fotbalisté českých klubů prostě dostávají v zimě do těla jako málokdo v Evropě, přesto v kontinentálním srovnání fyzicky nevyčnívají, ba naopak. Proč? "To je problém České republiky. Musíme hrát na umělé trávě, což je nutné zlo, běhat v mrazu. Já bych byl raději celou dobu někde na místě Španělska, v pohodových patnácti stupních. Tam máte daleko větší možnosti," používá Netscher klimatický argument. „Pět ze šesti týdnů nejsme v ideálních podmínkách."
Začarovaný kruh tohoto článku se uzavírá, Alex Ferguson mluvil o vizi zimní přestávky, samotný Netscher by ze všeho nejraději zvolil anglický model "non-stop" hry, bez pauzy. „Je to klimaticky nereálné, samozřejmě. Ale vezměte si to - v Premier League mají devět měsíců soutěž, měsíc dovolenou, pak přípravu. Pořád jsou s balónem, v ideálních podmínkách. A proto udělají velký objem práce."
Nejvíce se ale většině hráčů českých klubů líbí slova Alexe Fergusona o "zimním odpočívání". Zvláště teď, kdy jsou týráni v horách a lesích...
Foto: Robert Sedmík