Korupční inventura: sázkařský skandál a uklizená kabela

26. 12. 2013 06:30
Fotbal a Peníze (Ilustrační foto).
Fotbal a Peníze (Ilustrační foto).

Brzy tomu bude 10 let, co českým fotbalem lomcovala korupční kauza "Ivánku, kamaráde". Výsledkem byly odečty bodů pro obviněné kluby, finanční pokuty i zákazy činností. Fotbal se prý očistil. Jenže od té doby se několikrát ukázalo, že je stále zanesen bahnem. Nyní hraje prim špína nekalých sázek. Bossové českého fotbalu se ji ale pořádně vydrhnout nechystají. Spíš tradičně počítají s tím, že sama jaksi zetlí a zmizí.

Jistě vzpomínáte, když majitel Sparty Daniel Křetínský navštívil na Strahově Miroslava Peltu se svojí dnes už legendární koženou kabelou údajně skrývající důkazy korupce v tuzemském fotbale. Je tomu více než rok. Pelta byl tehdy informacemi zdrcený, rýsoval se obří korupční skandál mířící na úplatné rozhodčí. Jen se čekalo, kam se nafouknutá bublina pohne. Zůstala na místě a brzy splaskla.

Letos v lednu totiž předseda FAČR Miroslav Pelta odebral kauzu disciplinární komisi a svěřil ji do rukou policie. "Výkonný výbor se rozhodl zamést kauzu pod koberec," prohlásil tehdejší šéf disciplinárky Jiří Golda, načež rezignoval. A o kabele už nikdo nikdy neslyšel.

Golda chtěl trestat, třeba samotného Křetínského, který "případ nepřípad" rozvířil. Jenže pošramotit si dobré vztahy s majitelem nejmocnějšího českého klubu se Peltovi do krámu prostě nehodilo. Každý kamarád se počítá.

Aby se český fotbal korupčního klidu příliš nenabažil, v září vyplavala na povrch sázkařská aféra. V kauze tentokrát nefigurovali rozhodčí, nýbrž fotbalisté. Výsledkem kolotoče vyšetřování a výslechů bylo 12 obviněných hráčů, kteří sázeli na vlastní zápasy.

"Nejvyšší soutěž je přísně hlídána, každý zápas je monitorovaný, bude to spíš záležitost amatérských soutěží od třetích lig a ještě níž," tvrdil bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký. Přesto mají dva z obviněných hráčů profesionální smlouvu - David Jablonský z prvoligových Teplic a Jan Halama hostující z Budějovic v druholigovém Střížkově.

Jan Halama (vlevo), David Jablonský (vzadu) a jejich advokát Bronislav Šerák.Československá rozporuplnost

Fotbalisty uplácela skupina Slováků, kteří poté sázením na zmanipulované zápasy v asijských internetových kancelářích slušně vydělávali. Během posledního roku ovlivnil tento gang minimálně 19 fotbalových zápasů v Česku i na Slovensku.

V obou zemích se ale k obviněným fotbalistům staví odlišně. Zatímco v tuzemském fotbale mohou Jablonský a spol. stále hrát, jako by žádné nekalé sázky ani neexistovaly, na Slovensku musí hráči tvrdě pykat a na fotbal zapomenout.

Zákaz činnosti na 14 až 25 let, tak zněl krutý verdikt pro šestice hráčů včetně bývalého reprezentanta Ivana Hodúra či Čecha Tomáše Hubera. A další rozdíl: na Slovensku se fotbalisté ke svým podvodům přiznali, zatímco v Česku platí "zatloukat, zatloukat a přinejhorším mlčet". Vyšetřování je tedy o dost složitější.

S novým rokem by ale sázkařská aféra měla nabídnout nový posun a zřejmě i tresty. Jenže obvinění mohou u nás zůstat bez fotbalu maximálně 5 let. Anebo se celá kauza raději zavře mezi kostlivce a Křetínského kabelu do skříně ve strahovských kanceláří. Jak jinak lze vyšetřovat "cinklé" zápasy v čele s Peltou proslulým "cínklým jarem"?

Autor: Lucie FolprechtováFoto: ČTK/imago sportfotodienst, ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ