Milovaná i nenáviděná. Sparta slaví 120. narozeniny

16. 11. 2013 06:00
Pražská Sparta slaví 120. výročí.
Pražská Sparta slaví 120. výročí.

Už 120 let rozděluje nejen fotbalovou veřejnost. Jedni při vyslovení jejího jména dostávají osypky, druzí jí milují a berou jako součást svého života. Dnes to je přesně 120 let, kdy se zrodila česká legenda, fotbalový klub Sparta Praha.

Klub z pražské Letné oslaví letité jubileum domácím zápasem s Mladou Boleslaví. Pražský klub neponechal nic náhodě a na narozeniny se poctivě připravoval. Prahou tak například projíždí tramvaj se sparťanskou tématikou, mapující historii tohoto tradičního klubu.

Tomáš Rosický, Petr Čech, Ivan Hašek, Jan Berger, Karel Pešek-Káďa, Andrej Kvašňák či známý herec Vlasta Burian. Všechny tyto osobnosti a mnoho dalších prošly za 120 letou historii pražským klubem.

Legenda se nezrodila na Letné, první fotbalový zápas odehrál klub na Císařské louce 25. března 1986, a to v dnes již nezvyklých černých dresech. Rudé trikoty oblékla Sparta až v roce 1906, kdy se klub inspiroval u londýnského Arsenalu. Poté se začala psát bohatá historie, během níž Sparta získala rekordních 35 titulů mistra republiky.

Z Vinohrad, kde se začaly psát sparťanské dějiny, se Sparta v roce 1917 přestěhovala na Letnou, kde sídlí dodnes. V roce 1934 se do ochozů stadionu mohlo vejít až 45 tisíc diváků, ještě ten rok však dřevěná tribuna vyhořela a nahradil jí železobeton. K poslední výrazné rekonstrukci došlo v roce 1994 a na Spartu nyní může chodit až 19 784 diváků.

První slavné období klubu nastalo v meziválečných letech, kdy si Sparta pro svou suverenitu vysloužila přezdívku "železná". Na sedmi domácích titulech i dvou triumfech v prestižním Středoevropském poháru se podílely opory úspěšného národního mužstva jako Karel Pešek-Káďa, Antonín Hojer, Jaroslav Burgr, Josef Čtyřoký, Josef Silný či Oldřich Nejedlý.

Domácí primáty vybojoval letenský celek v 40. a 50. letech i pod názvy Sokol Bratrství či Spartak Praha Sokolovo. Po další slavné éře v polovině 60. let, kdy dres Sparty oblékali například Andrej Kvašňák, Václav Mašek nebo Jiří Tichý, však nastal dlouhý půst. Sparťanská krize vyvrcholila v roce 1975 dosud jediným sestupem do druhé ligy, mezi elitou však letenští chyběli jedinou sezonu.

Sedmnáctileté čekání na titul vystřídala v polovině 80. let nová vítězná vlna, jež je spjata se jménem legendárního trenéra Václava Ježka. Kádr nabitý osobnostmi typu Jana Bergra, Ivana Haška, Jozefa Chovance nebo Tomáše Skuhravého přenechal od roku 1984 až do posledního ročníku federální ligy první příčku svým soupeřům jen dvakrát. Československý pohár zvedli sparťané nad hlavu celkem osmkrát.

Dominance Sparty pokračovala i rozdělení Československa, od roku 1994 přibylo do klubové síně slávy dalších 11 ligových titulů a pět výher v domácím poháru. Největšímu dodavateli reprezentace se dařilo i na mezinárodní scéně, k úspěšným zahraničním angažmá vyrazili z Letné Jiří Němec, Pavel Nedvěd, Tomáš Řepka, Jan Koller, Petr Čech, Tomáš Rosický a další.

V posledních letech začala suverenita klubu, který od roku 2004 vlastní finanční společnost J&T v čele s Danielem Křetínským, trochu uvadat. Po dosud posledním titulu v roce 2010 Spartu v ligové tabulce dvakrát předstihla Plzeň a jednou Liberec. Letos by svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky čekání na titul rádi ukončili.

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ