Korupční kauza
Soud pokračuje. "Co se schovávalo v Křetínského kabele?"
05.06.2014 05:00
Ve čtvrtek bude v Praze pokračovat soudní řízení v kauze úplatkářské aféry v českém fotbale, tzv. "Křetínského kabely". U Okresního soudu pro Prahu-západ by měly zaznít klíčové výpovědi šéfa Sparty Daniela Křetínského a předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty, které mají pomoci soudu rozsoudit případ, v němž obžalovaný bývalý rozhodčí Tomáš Adámek údajně obdržel v roce 2012 úplatek od dalšího obviněného Martina Svobody, aby ovlivnil prvoligové utkání mezi Jabloncem a Plzní.
První jednání u soudu se konalo v dubnu a soudkyně vyslechla kromě obou obviněných i další tři sudí tehdejšího duelu Drahoslava Handlíře, Emanuela Marka a Pavla Býmu, který je obviněn, že korupční jednání neoznámil. Vypovídali také šéf Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, generální ředitel západočeského klubu Adolf Šádek, bývalý předseda disciplinární komise Jiří Golda a notářka, u níž Adámek sepsal přiznání. Vypovídat odmítla Svobodova přítelkyně.
Soud byl odročen kvůli tomu, že se nedostavili klíčoví svědci Křetínský, Pelta a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková. Všichni tři jsou předvoláni na čtvrteční řízení, účast zatím veřejně potvrdil jen Pelta. "Co se týče kabely, poprvé jdu teď 5. června k soudu k této věci vypovídat," napsal předseda FAČR v úterním chatu s fanoušky na isport.cz.
Jejich výpověď je důležitá i proto, že právě Křetínského schůzka s Peltou celou kauzu rozpoutala. Stalo se tak v září 2012, kdy Křetínský předal Peltovi údajně "zdrcující" informace. FAČR je následně předala policii, která zahájila vyšetřování.
Případem se zabývala i disciplinární komise, která v listopadu 2012 dostala od Adámka notářsky ověřený dopis, ve kterém se přiznal k přijetí úplatku od Svobody. Jelikož však odmítl vypovídat, nebyl dostatek důkazů k tomu, aby se kauza vyřešila. Místo toho hrozilo, že bude potrestán Křetínský za pošpinění jména fotbalu bez jasných důkazů.
Podle tehdejšího předsedy disciplinární komise Jiřího Goldy Adámkův dopis souvisel právě se snahou Křetínského získat důkazy a výpovědi sudích. "Vznikla kauza, ale nebyly důkazy. Pak se objevily dopisy pana Adámka a pana Býmy," řekl Golda. S podobnou variantou pracuje i soudkyně, která se mimo jiné ptala notářky, u které Adámek s dalším rozhodčím Pavlem Býmou své dopisy sepisovali, zda zná Daniela Křetínského.
Adámek se v dopise doznal k tomu, že v březnu 2012 před utkáním Jablonce s Plzní dostal od Svobody nabídku úplatku za ovlivnění zápasu ve prospěch Plzně, a když Viktoria vyhrála 2:0, později úplatek i přijal. U soudu řekl jen to, že si myslel, že jeho přiznání bude řešit pouze disciplinární komise FAČR, a že nečekal, že to dojde k soudu. Další výpověď odmítl.
Svoboda sice připustil, že se s rozhodčími setkal, ale šlo prý jen o přátelskou schůzku, kterou s Adámkem i jinými rozhodčími měl předtím již mnohokrát. Odmítl, že by někomu nabízel úplatek. "Odmítám obvinění. K mé práci podobné schůzky patřily. Nemělo to souvislost se zmíněným zápasem, bavili jsme se přátelsky o fotbale, o úplatku tam nepadla ani zmínka," tvrdil Svoboda.
U soudu se rovněž neprokázala jiná souvislost mezi Viktorií Plzeň a obviněným Svobodou, než jeho přátelský vztah s generálním ředitelem klubu Šádkem. Také šéf Plzně Paclík absolutně vyloučil, že by Svoboda pracoval pro Viktorii.
Soud začne ve čtvrtek v 9:00.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.