Fotbalový klub z Brna nemusí platit 80 tisíc korun za únorový policejní zásah proti fanouškům, kteří před zápasem s Baníkem Ostrava vběhli na stadion. Právní rozbor ministerstva vnitra ukázal, že by měl zákrok zaplatit nikoli uživatel stadionu - tedy 1. FC Brno, ale jeho majitel, jimž je město Brno.
"Tento postup se nám však nezdá. Je to, jako bychom si zásah naúčtovali v podstatě sami sobě," řekl náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk.
Majitelem stadionu, na němž 1. FC Brno působí, je moravská metropole. Policisté museli zakročit před zahajovacím výkopem, protože rozvášnění fandové Baníku vtrhli na hrací plochu.
Podle letos uzavřené smlouvy mezi policií a Českomoravským fotbalovým svazem mohou sice strážci zákona naúčtovat fotbalovým klubům své zásahy na stadionech, pokud pořadatelské služby selžou, brněnský případ ale ukázal, že to tak úplně není. Zákroky by uhradily jen kluby, které své stadiony plně vlastní.
"Patrně tam bude nutná legislativní změna v tom duchu, že tyto zákroky hradí uživatel areálu. To už je ale plně věcí zákonodárců," uvedl Vaněk.
Jihomoravská policejní správa celou záležitost konzultuje s právníky. Kdy padne rozhodnutí, se neví.
Primátor Brna: Udělejme tlustou čáru
Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) je přesvědčený, že by za dění na stadionech měli být do budoucna zodpovědní jejich uživatelé tedy fotbalové popřípadě hokejové kluby.
"Za tím, co se stalo v Brně, bych udělal tlustou čáru. Mělo by se však usednout k jednacímu stolu a tuto změnu prosadit," řekl primátor. Podle něj by bylo absurdní, kdyby policie únorový zákrok jihomoravské metropoli naúčtovala.
Foto: archiv