Kromě reakce na policejní obvinění Olomouce a Bohemians Praha z korupce řešil výkonný výbor Českomoravského svazu (ČMFS) na čtvrteční schůzce také několik novinek, které česká fotbalová generalita chystá na nejbližší týdny a měsíce.
Zřejmě tou nejzásadnější je představení způsobu, jakým hodlá svaz bojovat proti korupci v českém fotbale. V rámci projektu Fotbal proti korupci najme Hašek a spol. protikorupčního agenta, který bude úzce spolupracovat s policií a předávat jí podněty z nově zavedené protikorupční emailové schránky.
"Doteď jsme s policií komunikovali pouze skrz najaté právníky, nyní to bude přes agenta, který bude přímo zaměstnancem svazu," vysvětlil předseda ČMFS Ivan Hašek. Protikorupční agent také zřídí a od 1. ledna se bude starat o neveřejnou emailovou adresu, která bude shromažďovat korupční podněty. "A právě tento agent se bude těmito podněty zabývat, řešit je s policií a informovat o nich výkonný výbor," doplnil svazový mluvčí Petr Svěcený.
Kromě policie bude agent spolupracovat také z nově zřízenou funkci ombudsmana, která bude zavedena do nových stanov svazu. "Měl by to být člověk, který je volný ve fotbalovém hnutí. Jeho kompetence vymezí nové stanovy, které bude schvalovat únorová valná hromada," dodal Hašek.
Fanoušci pod dozorem
Výkonný výbor také chválil založení cestovní kanceláře Fotbal Travel, která bude fanouškům zajišťovat distribuci lístků, dopravu a ubytování na venkovních zápasech reprezentace. Jednapadesát procent akcií bude vlastnit svaz, zbytek cestovní kancelář Čedok, která bude svazu dávat k dispozici jmenný seznam lidí, kteří s ní budou cestovat.
Podle Svěceného stojí za tímto krokem také nedávné události v Itálii, kde při evropské kvalifikaci řádili srbští fanoušci. "Zjednoduší to distribuci a zároveň budeme mít fanoušky pod kontrolou," uvedl mluvčí. Fanouškům ale zůstává možnost cestovat na zápasy po vlastní ose.
Letní povodně na severu Čech zároveň přiměly svaz k založení konta Solidarity, ze kterého vyplatí finanční pomoc klubům postiženým přírodní katastrofou. "Sice jsme letos dostali od UEFA finanční pomoc 280 tisíc eur, které šly do poškozených klubů. Na UEFA ale nemůžeme žádat každý rok, takže si musíme vytvořit rezervu sami," uvedl Hašek s tím, že sám přispěje do fondu jako první. Jakou částkou neuvedl. O konkrétním způsobu plnění fondu financemi prý rozhodne valná hromada.
Kulhající očista
Hašek se od počátku svého funkčního období potýká s řadou kauz, kvůli kterým se mu nedaří očistit české fotbalové prostředí, což si vytyčil jako svou prioritu. Kromě korupčního obvinění Olomouce a střížkovských Bohemians řeší kauzu svého kolegy z výkonného výboru Milana Haškovce, který byl pravomocně odsouzen k pokutě 30 000 za podvody z dob svého působení v pivovaru Budvar.
Hašek vyzval člena fotbalové vlády za Čechy, aby odstoupil, ten to ale odmítl. Víc svazový předseda podle stávající fotbalové legislativy udělat nemůže. "Je to jeden z námětů pro nové stanovy. FIFA už pozastavila funkci dvou členů svého předsednictva, my něco takového udělat nemůžeme," podotkl Hašek, který se pokusil vysvětlit, proč se mu nedaří zatím účinně bojovat s českým fotbalovým bahnem.
"Fotbalové hnutí má 500 tisíc členů. Každý se nemůže chovat jako Mirek Dušín. Škraloupy nás mrzí. Budeme transparentně bojovat s lidmi, kteří chtějí fotbalu ublížit," zopakoval už mnohokrát vyřčenou větu a naopak jmenoval postup jednadvacítky a peníze od sponzorů do svazové kasy jako úspěch současné vlády.