Historická potupa! píší o ostudě obhájců španělské listy

Sport
14. 6. 2014 09:45
Prohra obhájců titulu s Nizozemci vyvolala ve Španělsku vlnu kritiky.
Prohra obhájců titulu s Nizozemci vyvolala ve Španělsku vlnu kritiky.

Jako historickou potupu berou španělské deníky porážku národního týmu 1:5 s Nizozemskem na úvod fotbalového mistrovství světa v Brazílii. Obhájci titulu se podle tisku ve druhé půli "zhroutili" a začali šampionát "nejhůře, jak mohli".

"Bylo to horší než nejhorší noční můra, kterou si lze představit. Zvlášť pro tým, který od roku 2008 na mistrovstvích Evropy a světa dostal v každém zápase maximálně gól. Byl to totální kolaps, peklo, pohroma. Španělsko skončilo po chaotické druhé půli v marastu - a přitom mohlo být mnohem hůř," napsal El País.

Servítky si s úřadujícími světovými i evropskými šampiony nebere ani Marca. "Na začátek přišla katastrofa. Robben a spol. ve fantastické druhé půli mistry světa naprosto pokořili. Chyby brankáře a obrany, ve spojení s nepořádkem v taktice po střídáních, zapříčinily skandální množství inkasovaných branek. Na výsledek 1:5 je třeba rychle zapomenout."

Podle Sportu rozhodla o zasloužené výhře soupeře "mistrovská" taktika trenéra Louise van Gaala. "Vymyslel skvělý plán, jak umlčet španělské záložníky, ze kterých se stal stroj na ztracené míče. O zbytek se postaraly dárky španělské obrany a Ikera Casillase. Nizozemci tak dokonali nečekanou a slavnou odplatu za porážku ve finále před čtyřmi lety," uvádí.

Španělé na minulém šampionátu na úvod podlehli 0:1 Švýcarsku, ale i tak postoupili z prvního místa a druhé skončilo Chile. Tentokrát prý nelze s něčím podobným počítat. "Nizozemsko není Švýcarsko, nyní je prakticky rozhodnuto o jednom místě v osmifinále," píše El Mundo a varuje, že druhý tým "španělské" skupiny čeká ve vyřazovací části vítěz skupiny A, velmi pravděpodobně domácí Brazílie.

Podle analýzy Sportu národní tým dospěl na konec cyklu, podobně jako Barcelona, jejíž hráči tvoří velkou část kádru. "Ani to nemohlo dopadnout jinak, barcelonské nezdary se přesunuly do národního týmu. Španělsko hrálo stejně špatně, jako hrála Barcelona v této sezoně," napsal list a navrhuje podobnou obměnu kádru, jakou má v létě projít i katalánský celek pod vedením nového kouče Luise Enriqueho.

Autor: ČTK Foto: ČTK/ZUMA/Gustavo Basso

Další čtení

Angličan Harry Kane slaví po vstřelení třetího gólu svého týmu z penalty během zápasu osmifinále mistrovství světa ve fotbale mezi Mexikem a Anglií

Drama na Aztéckém stadionu: Anglie v deseti udolala Mexiko 3:2

Sport
6. 7. 2026
Norský hráč Erling Haaland a norský brankář Oerjan Nyland oslavují po fotbalovém utkání osmifinále mistrovství světa mezi Brazílií a Norskem

Haalandův galavečer: Dvěma góly srazil Brazílii a přiblížil Norsko snu

Sport
6. 7. 2026
Weston McKennie ze Spojených států (vlevo) a Stjepan Radeljic z Bosny bojují o míč během zápasu 32. kola mistrovství světa ve fotbale

Drama v San Franciscu: oslabené USA vyřadily Bosnu a jsou v osmifinále

Sport
2. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ