Česká reprezentace si připsala nejostudnější výsledek v historii - 0:5 s Anglií v posvátném chrámu ve Wembley. Ještě ostudnější byl ovšem výkon. Naštěstí čeští trenéři na lavičkách jiných reprezentačních výběrů - kazašského a slovenského - dokazují svou kvalitu. Komise rozhodčích čistí své řady o prověřené, kteří však chybují. Na utkání s Brazílií nesmí šéfredaktor jediného specializovaného časopisu.
Ve Wembley ostudný výsledek i ostudná hra
Největší výprask v historii samostatného českého státu 0:5 s Anglií v kvalifikaci ME 2020 (loni v přípravných zápasech s Austrálií 'jen' 0:4 a Ruskem 1:5) nevyhladí povzdechy o smůle - tři góly (polo)vlastní a podivná penalta. Byla to ostuda! Výsledková, ale především herní. Tak hanebný výkon nikdo nečekal.
Naděje, jak se atmosféra v týmu s příchodem Jaroslava Šilhavého, právem uznávaného jednoho z nejlepších českých trenérů, vylepšila, pohasly při uvědomění si pravdy - hráče mezinárodní úrovně nemáme. Cesta k nápravě? Vychovat je.
Ovšem v systému, kdy voliči valné hromady jsou důležitější než trenéři mládeže a kdy reprezentaci má v gesci místopředseda za Čechy Roman Berbr - proboha, z jakého titulu! -, který se nikdy na tvorbě mužstva na žádné úrovni nepodílel, to půjde složitě.
Svitková se trefila nádherně
Radost českému fotbalu však udělaly ženy Slavie Praha, které ve čtvrtfinále Ligy mistryň remizovaly doma se slavným Bayernem Mnichov 1:1. A přišlo se na ně podívat 6822 diváků, což je klubový rekord. Dosud platilo 4224 před čtyřmi roky proti Barceloně.
Remízu nádherně trefila česká fotbalová královna Kateřina Svitková. U ženského fotbalu se traduje, že tvrdá rána do horního prostoru branky značí téměř jistě gól. Svitková to pochopila. Napřáhla a byl z toho jásot.
Úspěšní i zklamaní vyslanci
Česká trenérská škola není ovšem tak marná. Michal Bílek v premiérovém vystoupení na lavičce Kazachstánu dokázal porazit Skotsko 3:0. Pavel Hapal na slovenské v místním prestižním zápase proti Maďarsku zvítězil 2:0.
Následovalo sice rozladění, Kazachstán doma podlehl v rovněž politicky vypjatém duelu Rusku 0:4 a Slovensku prohrálo ve Walesu 0:1, ale o českém fotbale se i zásluhou těchto odborníků ve světě ví. Výsledek ve Wembley mu na renomé rozhodně nepřidá.
Sbor rozhodčích se začíná čistit
Z listiny rozhodčích byli zatím odstraňováni nepohodlní, kteří vadili vrchnosti, a nový předseda komise Jozef Chovanec, jenž nikdy vrcholné utkání nepískal, udělal v tomto ohledu 'záslužnou' práci. Ze sboru vylítli Radek Příhoda a Jan Jílek, z delegátů Václav Krondl, z komise Petr Mlsna.
Nyní pro hrubé nedostatky v řízení a závažné chyby byli do konce sezony vyřazeni Pavel Julínek a Zbyněk Proske. Po politických čistkách přicházejí ty odborné, které ovšem dopadají na pečlivě prověřené a loajální.
Šéfredaktor fotbalového magazínu nesmí na fotbal
Akreditaci na skvostné utkání s Brazílií nedostal šéfredaktor jediného českého tištěného odborného časopisu zaměřeného na fotbal Hattrick. Vedení FAČR vysloveně zaskočilo, že novinář, jenž řídí měsíčník o fotbale, chce jít na fotbal.
Zamítnutí jeho žádosti o akreditaci neslo zdůvodnění, že kapacita je nízká (33 novinářských míst pro české publicisty - sedmdesát pro brazilské) a on se nevěnuje problematice FAČR v takové šíři. Přitom jeho kritické postřehy k činnosti asociace a podněty, nad jedním se dokonce vedení málem zamyslelo, svědčí, že práci FAČR vytrvale sleduje a zušlechťuje.
Je třeba věřit, že mu fotbalová vrchnost nabídla alternativu. Například může jít na sraz držitelů řidičského průkazu pro služební vozy StB nebo na setkání mlýnských montérů, kteří se v praxi neosvědčili. Témat pro Hattrick je skutečně po ruce mnoho.