Loni v létě se po krátké epizodě bez fanfár loučil s pražskou Spartou, teď ji trenér Petr Rada předčil. V zimní přestávce se ujal fotbalistů Jablonce a vyhrál všech šest dosavadních ligových zápasů. Jeho svěřenci tak letí tabulkou vzhůru, naopak letenští klesají. A reálně jim hrozí, že poprvé od roku 1982 budou chybět v evropských pohárech. Problémy řeší i druhý pražský klub, slávistická výměna muže na lavičce se totiž zatím značně míjí účinkem.
Události, které přinesl uplynulý týden v nejpopulárnějším sportu světa, tradičně glosuje dlouholetý fotbalový novinář Stanislav Hrabě.
Jablonec umí vyhrávat. Na jaře jediný
Někdo to očekával více, někdo méně, ale nikdo to nepovažoval za vyloženou utopii - Jablonec se pod trenérem Petrem Radou zvedne. Zvedl se. Jako jediný tým vyhrál všech šest jarních duelů, šesti výhrami v řadě vyrovnal klubový rekord. A čisté konto držel úctyhodných 486 minut. Průnik na evropskou scénu je reálný. Přes domácí pohár i přes ligu.
Jak prospělo červenobílým střídání trenérů
Obhájce titulu Slavia Praha padla doma s dosud na jaře ubohým Zlínem - před příjezdem do Edenu získal jediný bod. A najednou pokořil obhájce titulu na jeho půdě. Nářky nad nepřízní štěstěny, zahozenými šancemi včetně penalty, jsou jen nebezpečným šidítkem. Slavia nehrála dobře.
Trenér Jaroslav Šilhavý prohrál na podzim dvě utkání: na hřišti lídra Viktorie Plzeň a neskutečně doma se Slovanem Liberec, kdy protivníka jeho svěřenci válcovali, ale nebylo jim shůry dáno. Jeho nástupce Jindřich Trpišovský, který přišel právě ze severočeského klubu, už stihl za šest kol dvě porážky taky: v prvním jarním vystoupení s tehdy poslední Jihlavou a nyní nejhorším mužstvem jara Zlínem. Edenem se ozývaly výkřiky, že fanoušci chtějí Slavii a ne Liberec.
Sparta se lepší, opatrně se posouvá před Slavii
Letenská písnička má pořád stejný refrén: první poločas minimálně obstojný, dosahuje na vedení, ve druhém o něj přichází a bojí se výsledek, který stejně nakonec není nijak lichotivý. Zněla i na teplických Stínadlech. Kvalita se však v její hře už dá objevit, chaos italského trenéra se pod rukou jeho nástupce Pavla Hapala pomalu zaceluje.
Letošní ročník už je z pozice rudých zpackaný, jediným cílem je udržet se mezi vyslanci, kteří budou český fotbal zastupovat v evropských pohárech. A to bude krajně těžké, šestá příčka varuje. Ale náznaky cesty nahoru jsou viditelné. Ač se to nezdá, pomalu se v projektu velkého týmu, který by obstát v mezinárodní konkurenci, posouvá před Slavii. Hráčský potenciál na rozdíl od ní totiž na vybudování tohoto snu má.
Argentina schytala debakl, stejný jako od Československa
V přípravném střetnutí schytala Argentina, finalista posledního světového šampionátu, debakl od Španělska 1:6. Takovým rozdílem podlehla potřetí v historii, v kvalifikaci MS 2010 Bolívii a na mistrovství světa 1958 ve Švédsku československému týmu. Důvody debaklů jsou ovšem rozdílné.
Před 60 lety na výsledek ještě hrát neuměla, Bolívie využila vysokohorské prostředí v La Pazu, nyní šlo jen o přípravu. Brankový příděl neschytal už jeden muž, v předchozích případech jménem Carrizo, ať šlo o legendárního Amadea nebo později Juana. Podělili se o něj dva gólmani z anglické Premier League, Sergio Romero chytá za Manchester United, Willy Caballero za Chelsea.