Bylo to jasné vítězství. Žokej Frankie Dettori se na patnáctý pokus dočkal a 2. června přivedl do cíle Epsomského derby koně Authorized s náskokem pěti délek. Vyhrál dostih, který dal sportovní terminologii termín „derby“.
Ano, derby je především dostih. Dostih rovinový a klasický, což je v koňském sportu přesně vymezený pojem. V klasickém dostihu totiž startují jen tříletí koně. V některých jen klisny, jindy zase jen hřebci, občas obě pohlaví společně. Česko je mezi vyspělými dostihovými zeměmi výjimkou - mezi hřebci mohou startovat i valaši. Důležité je, že koně nesou stejnou váhu. Hřebci 58 kilogramů, klisny o kilo a půl méně.
Na jaře se běží dva klasické dostihy, jeden pro klisny, jeden pro klisny i hřebce, oba na vzdálenost jedné míle (cca 1600 m). Na podzim je to stejné jen s tím rozdílem, že se běží vzdálenost jedné a půl míle (cca 2400 m). Nejprestižnější klasický dostih se koná začátkem léta. Startují hřebci s klisnami a běží se na vzdálenost jedné a půl míle. Příznivci dostihů se tak mohou jít 24. června podívat na závodiště do Velké Chuchle na 87. ročník Českého derby. Právě jeho vítěz bude pokládán za krále (královnu) rovinových dostihů sezony. Nutno dodat, že v každé zemi se běží jen jedno derby za rok, je to tedy výroční závod, něco jako národní mistrovství.
Etymologický slovník autora Jiřího Rejzka uvádí, že termín derby vznikl „podle zakladatele nejvýznačnějšího dostihu v Anglii (v Epsomu), lorda Derbyho.“ Tento zmiňovaný lord se celým jménem jmenoval Edward Smith-Stanley, dvanáctý Earl z Derby. První závod (derby) se podle dostupných pramenů běžel 4. května 1780, ale rod Derbyů se už dávno předtím pyšnil dostihovou tradicí. Vždyť dostihový mítink na ostrově Man založil počátkem 17. století William Stenley, šestý Earl z Derby. Dvanáctý lord z Derby má ale pro naše pátrání po původu slova derby větší důležitost. Ten sice již zmíněný dostih v Epsomu nezaložil, ale podílel se na něm jako rozhodčí a také si předsevzal, že tamní závodiště patřičně zpopularizuje.
Založit v Epsomu dostih pro tříleté klisny a hřebce byla podle všeho myšlenka tamních dostihových představitelů, ke kterým kromě lorda Derbyho (toho dvanáctého) a jeho strýce patřil i sir Bunbury. Právo na to, aby se dostih jmenoval po něm, měl tedy každý z těch tří. Strýc však měl škraloup z minulosti, a tak zůstali Derby a Bunbury, kteří si jednoduše hodili mincí. Kdo vyhrál, netřeba dodávat.
A jak se slovo derby dostalo od dostihů k fotbalu či házené? Jednoduše zdomácnělo. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost říká, že derby je také „utkání tradičních soupeřů (v kopané aj.)". Derby dostihové a derby jakékoli jiné tak spojuje tradice. Derby je takový zápas, který je něčím významný. Ať už tím, že se utkají nejslavnější české kluby Sparta a Slavia, či, například, dva kluby ze stejného města.
S využitím knihy Království za koně, autor Michal Horáček
Foto: ČTK