Zapomeňte na umolousané góly-nególy. Na fotbalové křivdy. Na dohady, zda míč opravdu přešel brankovou čáru celým objemem, nebo za ni jen nesměle nakoukl. Na fotbalovém mistrovství světa byl poprvé v historii uznán gól díky videotechnologii. Už bylo načase. Líbí se mi to. Rozhodčí třeba udělá během zápasu pár chyb, na brankové čáře ale bude jasno a spravedlivo. Ne všichni jsou však z novinky nadšení.
MS 2014: Francie - Honduras 3:0. Už navždy bude ten zápas tak trochu průlomový, revoluční. Poprvé totiž o gólu rozhodla parta videorozhodčích, respektive 14 kamer hlídajících dění poblíž brankové čáry. Jejich verdikt vidí rozhodčí na svých superhodinkách už za necelou sekundu.
Ano, ještě to mírně hapruje, chce to doladit. Grafika totiž všechny trochu zmátla, když nejprve sdělila "no goal" (Benzemova tyč). Vzápětí ale ukázala "goal" (následný odraz míče od vlastního gólmana za čáru). Slavit tedy mohla Francie. A trenér Hondurasu Luis Fernando Suárez rozčíleně máchal rukama. No, asi to nebude zrovna blázen do moderních technologií. Stejně jako celá FIFA v čele se starousedlíkem Seppem Blatterem. Ten video ve fotbale dlouho zavrhoval. Přitom do sportu už léta patří. Daří se mu v hokeji, tenise či kriketu. Teď došlo i na fotbal.
Bohužel pro takové Angličany trochu s křížkem po funuse. Ti ví moc dobře, jaké to je, když vám rozhodčí upře regulérní gól. Před čtyřmi lety na MS v JAR ho vstřelil v osmifinále proti Německu Frank Lampard. Parádní trefa. Míč se odrazil od břevna za čáru a pak skočil před ní. Mělo to být 2:2, ale sudí zakroutil hlavou a do čtvrtfinále šli tehdy Němci. Fanoušci Anglie vám řeknou, že nebýt toho neuznaného gólu, vyhráli by celý šampionát. Po 44 letech. Tak určitě.
Blatter vzal tedy video na milost. Možná i kvůli tomu, aby byl znovu zvolen předsedou FIFA (prý už opravdu naposledy). Na posledním kongresu dokonce navrhl, aby trenéři měli možnost dvakrát za zápas překontrolovat pomocí videa výrok sudího. Je fajn mít šéfa, který si stojí za svým...
Stejně jako fotbalový svět nemá důvěru v Blattera, pochybuje se i o videu. Je opravdu věrohodné? Nenaruší tok zápasu? V určité míře rozhodně ne. I pochybovači a remcalové si na něj časem zvyknou. Vždyť jestřábí oko v tenise také nikdo neviní z podvodu.
Zatímco moderní videotechnika v zápase Francie s outsiderem z Hondurasu zafungovala, ta dlouhodobě zajetá paradoxně nikoli. Před utkáním se nehrály hymny, audiosystém měl totiž výpadek. Stane se. Snad oblíbená Marseillaisa nakonec v Brazílii zazní. A víc než dvakrát.