Masér trénuje aneb V Česku se za úspěch platí

Sport
25. 6. 2007 14:30
Petr Svoboda
Petr Svoboda

Petr SvobodaProč vede fotbalisty pražských Bohemians Zbyněk Busta, muž bez trenérské profilicence? Uvidí fanoušci první domácí zápas svého týmu v Ďolíčku? Nejen o tom mluví v rozhovoru pro TÝDEN.CZ člen představenstva a sportovně technický ředitel vršovického klubu Petr Svoboda.

Jak vznikly problémy trenéra Busty s profilicencí?

Pan Busta byl v roce 2005 normálně oficiálně přihlášen ke studiu profilicence. V té době ale došlo k problémům Bohemky, které už všichni znají. V klubu nic nefungovalo, jen celý úsek mládeže byl v naprostém pořádku, ovšem muselo se vytvořit znovu A mužstvo, které by bylo schopno hrát ČFL, kam jsme v té době spadli.

Jak do toho zapadá trenérské studium kouče Busty?

V té době jsme já, pan Steinbroch a pan Busta měli za úkol dát dohromady kádr a najít trenéra. Pan Busta v té době působil jako trenér dorostu a sportovní manažer, takže vytipovával nové hráče pro Áčko, měl takovou konzultační funkci. Problém byl v tom, že jsme nemohli sehnat trenéra A týmu, a to jednoduše proto, že to nikdo dělat nechtěl. Klub nebyl v té době zajištěn, takže to mohl dělat jen někdo se vztahem k Bohemce, komu nešlo jen o peníze. A protože jsme nikoho nesehnali, řekl mi pan Steinbroch, že to bude muset dělat Zbyněk Busta. Kdyby to tenkrát nevzal, nevím, jak by to všechno dopadlo.

A kvůli tomu se pak odhlásil ze studia profilicence?

Ano, prostě by to nestíhal, věděli jsme, že nás čeká těžká a dlouhá ČFL, navíc na Bohemce se všechno znova rodilo, prostě by to nezvládal. Zavolal proto na svaz a oficiálně se odhlásil. V té době jsme samozřejmě uvažovali i dopředu, ale mysleli jsme, že dva tři roky budeme hrát ČFL a budovat mužstvo schopné postupu do druhé ligy. Nemohli jsme počítat s tím, že se na konci sezony podaří koupit druhá liga, kde už musí mít trenér profilicenci. A jelikož se studium na tuhle licenci vypisuje pouze každé dva roky, nemohl se trenér Busta okamžitě přihlásit a musí čekat na další termín, který je letos v listopadu.

Ale v druhé lize to ještě šlo, oficiání problémy přišly až po postupu do nejvyšší soutěže...

Všechno se  seběhlo hrozně rychle, nečekali jsme to. Ve druhé lize jsme splinili všechny nutné podmínky, to znamená mít určitý počet lidí na soupisce s profilicencí, a svaz potom trochu přimhouřil oko, takže trenér Busta mohl být veden v kolonce masér. Tehdy prostě všichni pochopili, že to neděláme schválně, a vyšli nám vstříc. Bohužel postupem času, kdy se nám začalo dařit, se začaly objevovat titulky v novinách typu „Masér na tiskovce“, „Masér trénuje“ a podobně, no a když naše úspěchy pokračovaly a my postoupili do první ligy, spousta lidí si na tom smlsla. V Česku se holt za úspěch platí.

Trenér Zbyněk BustaJak to vypadá se situací okolo profilicence pana Busty teď?

Jak už jsem řekl, další zápis, díky kterému je možné udělit výjimku trenérovi, aby mohl koučovat zápasy v nejvyšší soutěži, je až v listopadu. Trenér Busta podal na svaz žádost o výjimku, aby mohl vést mužstvo při zápasech i před zápisem, na vyřízení si počkáme tak dva až tři týdny. Tu žádost podal i kvůli médiím a veřejnosti, aby se zklidnila situace.

Myslíte, že vám svaz výjimku udělí?

Doufáme v to, výjimky jsou možné. Snad pochopí, že to neděláme schválně. Nečekali jsme, že po dvou letech budeme hrát první ligu, a zápis na profilicenci bohužel vyšel tak, že je až letos v listopadu. My jsme se „provinili“ pouze tím, že jsme angažovali trenéra, který cítí s klubem, a pak jsme také měli štěstí, že jsme rychle postoupili. Byli jsme k tomu donuceni okolnostmi, nikdy bychom neangažovali nějakého amatéra. Trenér Busta je ve svém oboru odborník, píše články do odborného časopisu Fotbal a trénink, navíc se neustále vzdělává.

A co když výjimku nedostanete?

O tom bych se teď nerad bavil, budeme to řešit až podle rozhodnutí svazu.

Vraťme se k hledání trenéra před dvěma lety. Hledali jste někoho se vztahem k Bohemce, kdo by se s chutí zapojil do opětovného vybudování klubu. Jak to, že jste nikoho nesehnali? Lidí se vztahem k Bohemce je přece spousta.

My jsme se opravdu snažili. Samozřejmě chápu, že pro ty oslovené to mělo svá rizika – nezajištěný klub v problémech, po krizi, na startu, byla to velká odpovědnost. Nehledali jsme velká jména, protože na jejich příchod zkrátka nebyly peníze, ale oni nechtěli ani třeba oslovení bývalí hráči s bohemáckou minulostí. Nebudu říkat konkrétní jména, ani nikomu sahat do svědomí, ale tehdy nás to dost překvapilo.

Zbyněk Busta tedy vzal to místo proto, že jiná možnost nebyla. V čem byla jeho výhoda při budování mužstva v tak těžkých podmínkách?

Jakožto trenér mládeže si k sobě vytáhl mladé kluky typu Růžička nebo Kulvajt, k tomu jsme oslovili zkušené hráče, jako je Slezák, kterým jsme vysvětlovali, že u nás to zatím nebude o penězích, ale o fotbale a srdíčku. Vybírali jsme hráče podle charakteru a to se nám pak mnohonásobně vyplatilo a vrátilo.

První zápas Gambrinus ligy se blíží. Kde budete hrát, stihnete potřebné úpravy v Ďolíčku, nebo budete nuceni nastoupit na hřišti některého ze soupeřů?

V Ďolíčku se hrát bude, o tom vůbec nepochybuji. Samozřejmě se může stát nějaká naprosto nepředvídatelná věc, třeba počasí neovlivníme, ale my děláme tisíc procent pro to, aby se první domácí zápas Bohemians 1905 uskutečnil v Ďolíčku.

Co všechno je potřeba zrekonstruovat, kromě tribuny na stání?

My ten stadion chceme celkově trochu učesat, takže se to týká sedaček, osvětlení, střechy i dalších věcí.

Nebojíte se úbytku diváků nebo slabší atmosféry, když budete muset oželet populární tribunu na stání a instalovat na ní sedačky?

To máte jako s tím, že na Žižkově jsou skalní fanoušci zvyklí na zápasy v neděli dopoledne. Když jim je seberete, budou si muset chvíli zvykat, chvíli jich možná bude chodit míň, ale tyhle věci okolo fandění a atmosféry se utváří třeba 40 let, a jedno rozhodnutí to nemůže zvrátit. A s těmi sedačkami - klub samozřejmě neprodá tolik lístků, jako na tribunu, kde se stojí; tam se vejde víc lidí. U sedaček máte přesný počet lístků a výš se nedostanete, takže na atmosféře se to možná projeví.

A v téhle věci výjimku nechcete?

My si myslíme, že by se měla vnímat ta skvělá atmosféra, co v Ďolíčku je. Kluby by si měly samy rozhodnout, jestli chtějí diváky nechat stát nebo sedět. Na západě je to přirozené, taky policie potichu souhlasí, že je to tak lepší už kvůli bezpečnosti, ale teď na to asi ještě není doba. Ale myslím, že za pár let se to stejně změní a kluby budou samy rozhodovat, jak to chtějí mít.

To je dost odvážná předpověď…

Myslíte? I kdyby, tak to nebude za pár let, ale za pět, za deset. Co to pro fotbal je? Některé věci okolo fotbalu se utváří třeba čtyřicet let.

Věříte, že fanoušci budou skvělí i v nadcházející sezoně?

Možná jsou teď trochu zmlsaní, dva roky po sobě se šlo výš, teď jsme udělali první ligu, končili jsme soutěž v euforii, i když jsme měli i štěstí. Kdyby nezaváhali naši soupeři a my neudělali tak neuvěřitelnou šňůru, tak jsme mohli klidně skončit čtvrtí, pátí, a pořád by to byla veleúspěšná sezona. Nicméně v první lize nás může potkat cokoliv a pak se uvidí, co se stane, když se třeba párkrát prohraje, jestli bude pořád plný dům.

Těmi váhajícími soupeři myslíte Jihlavu, která byla po podzimní části na druhé příčce?

Přesně tak. Měli vypracovaný plán na okamžitý návrat do první ligy, investovali kvůli tomu spoustu peněz. A nakonec jsme postoupili my, kteří jsme měli před začátkem soutěže plán udržet druhou ligu a stabilizovat klub.

Foto: fc-bohemians.cz

Další čtení

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025
ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ