Měl jsem jít rovnou na policii, lituje boss Sparty Křetínský

Sport
5. 6. 2014 20:00
Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský (vpravo) v rozhovoru se šéfem FAČR Miroslavem Peltou.
Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský (vpravo) v rozhovoru se šéfem FAČR Miroslavem Peltou.

Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský u soudu litoval, že se svým podezřením na korupční jednání Viktorie Plzeň nešel v září 2012 rovnou na policii, ale nejprve informoval předsedu FAČR Miroslava Peltu. Tím se v médiích rozpoutala kauza tzv. Křetínského kabely. Od té doby se šířily informace, že má Křetínský konkrétní důkazy, ale jak ve čtvrtek vypověděl, vždy měl jen nepřímé informace.

"Po několik měsíců jsme pozorovali nestandardní výkony rozhodčích. Měl jsem nepřímé informace a výpovědi od osob, kterým jsem věřil a které byly napojené na rozhodčí. Měl jsem k dispozici sumář rozhovorů, o kterých jsem informoval pana Peltu. Zpětně hodnotím, že jsme měli informovat rovnou policii," prohlásil Křetínský.

Informovat Peltu se prý rozhodl kvůli předpisům Evropské fotbalové unie UEFA, podle nichž je podezření z korupce potřeba sdělit národní asociaci.

U soudu byl jako svědek v kauze bývalého rozhodčího Tomáše Adámka a funkcionáře Martina Svobody. Adámek se v notářsky ověřeném dopise přiznal, že mu Svoboda nabízel a později předal 200 tisíc korun, když ovlivní zápas Jablonce s Plzní ve prospěch Západočechů. Soud však postrádal důkazy, proto oba zbavil obvinění.

Obhajoba Svobody mimo jiné pracovala s teorií, že celá kauza byla na objednávku Křetínského, aby se objevil konkrétní důkaz proti Plzni. Vlivný podnikatel však odmítl, že by Adámka znal. "Nikdy jsem ho neviděl. K tomuto utkání nemám žádné informace, protože paradoxně nepatřil do skupiny zápasů podezřelých z ovlivnění," řekl Křetínský.

Ubylo penalt ve prospěch Plzně

Podle informací, které měl, Svoboda zápasy pro Plzeň ovlivňoval. "Podle mých poznatků měl být pan Svoboda hlavní spojkou s Plzní a měl komunikovat s panem Šádkem," prohlásil Křetínský. U soudu se však prokázalo pouze to, že generální manažer Plzně Adolf Šádek a Svoboda jsou blízcí přátelé.

Případ řešila i disciplinární komise pod tehdejším předsedou Jiřím Goldou. Tomu prý předal Křetínský konkrétní jména rozhodčích, jejichž výpovědi mohly přinést důkazy. "Základní problém byl, že si myslel, že mu předám nějakou nahrávku, ale tu jsem neměl k dispozici. Dal jsem mu ale jména, s tím, že on má možnost do tohoto prostředí proniknout a důkazy si opatřit," uvedl Křetínský.

S podezřením šel na veřejnost po prohraném utkání s Plzní, když jediný gól padl po sporné penaltě za faul, který nasimuloval David Limberský a odpískal sudí Radek Matějek. Právě on patřil k sudím, které Křetínský a Sparta podezřívali. "Byl v té skupině, proto jsme znervózněli, už když byl na zápas delegován. Měli jsme velkou obavu," řekl Křetínský.

Že jeho informace nebyly jen spekulacemi, mu prý potvrzuje i statistika. "Od rozpoutání aféry se situace skutečně zlepšila. Počet vyloučení a penalt ve prospěch Plzně ubylo," tvrdí šéf Sparty, která vystřídala Plzeň na ligovém trůnu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ