Na milánském stadionu Giuseppe Meazzy začal závod s časem. AC Milán chce podle agentury Reuters do neděle stihnout všechna předepsaná bezpečnostní opatření tak, aby se zápas s Livornem nemusel hrát za zavřenými dveřmi. Premiéra Brazilce Ronalda v červeno-černém dresu přece nemůže být bez diváků. Podobně hektická atmosféra dnes vládne také na stadionech ve Florencii, Brescii a Ceseně.
Bitka fanoušků a smrt policisty minulý pátek na Sicílii vyústily v zákaz vstupu fanoušků na ty stadiony, které nevyhovují bezpečnostním kritériím. V neděli by se tak pět z deseti ligových zápasů mělo hrát před prázdným hledištěm.
Viceprezident AC Milán Adriano Galliani řekl, že s vládním nařízením k boji proti fotbalovému násilí souhlasí, ale vyčítá mu, že pro jeho naplnění nedostaly kluby více času. "Potřebovali bychom alespoň šedesát dní. Musíme nainstalovat 160 elektronických turniketů a postavit 900 metrů plotů," řekl Galliani a naznačil tak, že San Siro asi podmínky hned tak nesplní.
Vláda však má na stížnosti klubů, že nedostaly dost času, pádný argument. Všechna opatření platí už od roku 2005, ale kluby je nebraly vážně. Argumentovaly tím, že stadiony většinou patří městům, a hřešily na to, že splnění podmínek nikdo tvrdě nevyžadoval.
Čtvrteční rozhodnutí uzavřít nevyhovující stadiony situaci radikálně změnilo. "Jsme zavaleni zakázkami," citovala agentura Reuters firmu, která na stadionech instaluje turnikety. Ta už vyslala své pracovní týmy nejen do Milána, ale také do Florencie, Brescie a Ceseny.
V Miláně si přes všechen stavební ruch uvědomují, že jim zbývá velmi málo času i na Ligu mistrů, a tak hledají náhradní stadion. Inter přivítá Valencii už 21. února a podle italského tisku se pravděpodobně přesune do Janova, jehož stadion kritéria splňuje. AC Milán se chystá k utkání s Celtikem Glasgow dokonce za hranice. "Zvažujeme nabídky ze Ženevy a z Newcastlu," prozradil Galliani.
Foto: