Nečekané řešení ekonomických potíží fotbalových klubů mohou znamenat ženy. Jejich podíl mezi fanoušky totiž vytrvale stoupá, jenže inzerenti si toho zatím nevšimli. Uvedla to ve své analýze německá společnost Sport+Markt.
Pokud prý obě strany dosavadní přehlížení fanynek napraví, může fotbal překlenout složité ekonomické období bez větší úhony. Pesimistické studie hovoří o tom, že globální finanční recese se projeví zejména v kolektivních sportech, z nichž je fotbal nejpopulárnější - a také nejvíc zranitelný. Navíc když většina klubů z nejsledovanější soutěže světa - anglické Premier League - je zadlužená.
Průzkum uvádí, že plných 38 procent fanoušků po celém světě jsou ženy. Valnou většinu peněz však do fotbalu pumpují inzerenti, zaměřující se na mužské zákazníky.
"Teď se o fotbal začnou zajímat i úplně nové sektory. Očekáváme rostoucí zájem ze strany oděvních značek, prodejců šperků či dokonce zahradnictví," uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Hartmut Zastrow.
"Fotbalové fanynky se intenzivně zajímají o módu, dokonce více než jejich mužské protějšky nebo ostatní ženy. Toho by si měly firmy začít všímat," dodal Zastrow.
Jeho společnost v průzkumu oslovila přes 20 tisíc respondentů z 21 zemí světa. Třeba v Jižní Africe sleduje fotbal téměř 62 procent žen, což lze přičíst blížícímu se mistrovství světa.
Anglická liga táhne Číňanky
Zpráva přinesla i několik dalších zajímavých zjištění. Třeba to, že zájem o anglickou Premier League je i mimo Británii ještě silnější, než se čekalo. Mezi objekty svého zájmu ji zařadila plná třetina neanglických fanoušků. Obzvláště výrazný zájem o anglický fotbal zjistil výzkum mezi Číňankami.
Foto: Robert Sedmík