V českém fotbalovém rybníčku se zrodila nová štika. Bývalý sudí a člen komise rozhodčích pro Čechy Robert Henn chce rozvířit stojaté vody současného fotbalu. Henn si usmyslel, že vybuduje nové školicí centrum pro fotbalové rozhodčí s nejmodernějšími technologiemi včetně virtuální reality. Do toho spadají i organizacemi UEFA a FIFA stále nechtění videorozhodčí.
Pro celý projekt Roberta Henna bude velmi důležité datum 19. března. V Kodani se totiž koná kongres představitelů UEFA. Henn chce i s pomocí Českomoravského fotbalového svazu přesvědčit evropské fotbalové špičky o smysluplnosti návrhu.
O co v Hennově vizi přesně jde? Revolucionář chce v Praze vybudovat centrum pro trénink rozhodčích úplně nového typu. Mělo by využívat technologie digitálního nahrávání a 3D virtuálního zobrazování skutečných situací z fotbalových zápasů jako pomůcky na podporu vzdělávání a rozvoje sudích.
Mezinárodní virtuální škola pro rozhodčí, jak se projekt jmenuje, si stanovila velké cíle. V Praze na Strahově by mělo být součástí nové administrativní budovy svazu či tréninkového areálu Sparty i speciální školicí centrum pro sudí. Nová budova by podle návrhů měla mít tvar - jak jinak než píšťalky.
Henn se nemusí obávat, že by na prosazení svých návrhů byl sám. Už teď za ním stojí velmi vlivné osoby z fotbalového prostředí. Brankář anglické Chelsea a české reprezentace Petr Čech nebo šéf komise rozhodčích ČMFS Luděk Macela. "Je dobře, že něco takového vzešlo od nás, i když asi bude nějaký čas trvat, než se to něco zavede do praxe. Ale osobně to budu podporovat," řekl Macela.
Videorozhodčí? Věčný problém pro UEFA i FIFA
Logo projektu podle Roberta Henna |
Rozpůlený míč s půlkou mozku má znázornit, že je vždy používán mozek (mysl, paměť aj.) a že je důležitý i pro využití virtuální reality, druhá část (míč) znamená využití zkušeností a pohledu z fotbalového prostředí.
Tvary praporků znázorňují asistenty; v jednom praporku je symbol hrací plochy a ve středu, kde rozhodčí vždy zahajuje utkání, je píšťalka, která je nezbytná a důležitá pro rozhodčího.
Druhý praporek běžně používají asistenti; skrývá v sobě i žlutou a červenou kartu, které jsou v profesi rozhodčího velmi potřebné a důležité. |
V podobném duchu se vyjádřil i Petr Čech, který se k návrhům staví velmi pozitivně.
"Jsem rád, že začíná někdo seriózně uvažovat o takových změnách. Pro mě jako pro hráče by v utkání bylo dobré vědět, že rozhodčí měl svůj názor při sporné situaci opřený ještě třeba o názor videorozhodčího. V důležitém zápase může nějaký výrok zhatit celoroční práci celého mužstva.Takhle by se tomu zamezilo," míní Čech.
Otázkou však zůstává, jak moc je reálné, že budou videorozhodčí ve fotbale působit jako třeba v hokeji. Postoj UEFA a FIFA je totiž stále negativní.
Toho si je vědom i sám Robert Henn. "Jedu tak trochu do jámy lvové. UEFA se dlouho zavedení techniky do rozhodování brání, ale fotbal se vyvinul tak, že už není možné, aby se bez ní rozhodčí mohli obejít, aby mohli objektivně posuzovat některé sporné zákroky," řekl.
Fotbalový videorozhodčí by měl podle návrhů Henna sedět v místnosti přímo na stadionu a v případě složité herní situace by měl poskytnout informace hlavnímu sudímu. "Nesouhlasím, že by to protahovalo zápas. V televizi jsou určitě věci vidět hned," argumentuje Henn. Finance na dotaci jeho projektu by se prý začaly čerpat z patnáctimilionového grantu, který mají čeští rozhodčí získat v dalších pěti letech od UEFA.
Součástí projektu by bylo i virtuální studio, ve kterém by rozhodčí se speciálními brýlemi pro trojrozměrné vnímání mohli vkročit do děje vybraných zápasů a konkrétních herních situací nahraných ze záznamu. Možnost vyzkoušet si roli rozhodčích by vedle nových sudích prý měla i široká veřejnost. "To pro to, aby lidé pochopili, jak těžkou mají rozhodčí na hřišti pozici," uvedl Henn.
Foto: ivsr.cz