Odešel Andrej Kvašňák, Sparťan století

Sport
18. 4. 2007 19:29
Legendární Andrej Kvašňák
Legendární Andrej Kvašňák

Legendární Andrej KvašňákJen hrstka fotbalistů se vryla do srdcí fanoušků pražské Sparty tak zásadním způsobem jako Andrej Kvašňák. Právě ti, pro které Kvašňák na hřišti exhiboval s míčem i bez něj, zvolili košického rodáka před šesti lety Sparťanem století. Tento miláček publika, bavič, ale především fotbalista s excelentní technikou prohrál svůj poslední zápas ve věku 70 let ve středu ráno v nemocnici na Bulovce, kde podlehl rakovině plic.

Loni mu svůj vděk projevil i samotný klub. U příležitosti Kvašňákových 70. narozenin byl na slavnostním zakončení sezony uveden do nové Dvorany slávy AC Sparta Praha. I po svém odchodu na věčnost zůstane Kvašňák navždy jedním z největších symbolů nejslavnějšího českého klubu i celého domácího fotbalu.

Fotbalistů, jakým byl Andrej Kvašňák, běhá dnes po ligových trávnících jako šafránu. Vyhlášený showman obecenstvo bavil nejen svou hrou, ale i hereckými výstupy. Řídil se krédem, že divák se zkrátka nikdy nesmí nudit.

Fotbal musí lidi bavit 

Bývalý výtečný záložník nebo útočník si dobře uvědomoval základní poslání fotbalu a lidé se na něj a jeho kousky vyloženě těšili. "Je to tak, když se nic nedělo, tak jsem si třeba lehl na trávník a nechal se odnést. Nebo jsem si šel povídat se sudím," připomněl kdysi svou typickou směsicí českých a slovenských slov některé své herecké etudy.

Kvašňák byl nicméně v první řadě prvotřídní fotbalista, přestože jeho nezaměnitelná vysoká, štíhlá postava a klátivý běh u kdekoho vzbuzovaly na první pohled opačný dojem. Míč ovládal brilantně, měl úžasný herní přehled a dar vůdčích schopností. Hráč jeho ražení byl, je a bude snem každého trenéra.

S fotbalem začínal v rodných Košicích. Místo hry na nenáviděné housle oblékl žákovský dres Jednoty Košice. V klubu později přejmenovaném na VSS Košice okusil první ligu, motivace zahrát si v reprezentaci ale táhla talentovaného hráče pryč z východoslovenské metropole.

10 let ve Spartě 

Kvašňákova životní šance přišla s nabídkou pražské Sparty, přestup do nejslavnějšího domácího klubu se ale odehrál za dramatických okolností. Košičtí funkcionáři mu bránili v odchodu a případ nakonec musela řešit svazová disciplinární komise. V roce 1959 se nová posila nicméně objevila na Letné. "Když jsme pak v tomtéž ročníku přicestovali do Košic, zaplněný stadion skandoval Jidáš," uvedl tehdejší autor dvou ze tří gólů Sparty.

V rudém dresu Kvašňák nastupoval celých deset let. Sehrál v něm 433 zápasů, z toho 202 ligových, stal se tahounem mužstva a miláčkem ochozů. Během slavných 60. let letenského klubu s ním získal dva mistrovské tituly. V roce 1962 se pro změnu velkou měrou přičinil o jeho záchranu.

Porážky Kvašňák, jenž v šatně před každým utkáním burcoval spoluhráče heslem "Kluci, abyste bojovali, abychom vydělali dětem na chleba!", z duše nesnášel. Nejhůře se mu vždy mluvilo o dvojzápase s Partizanem Bělehrad ve čtvrtfinále PMEZ v sezoně 1965/66, kdy sparťané podle jeho mínění po výhře 4:1 podcenili odvetu a v Bělehradě utrpěli debakl 0:5.

Nejkrásnější okamžik

Spousta krásných zážitků se mu vybavovala z působení v národním týmu, za který odehrál 47 zápasů a vstřelil 13 branek, včetně památné penalty v Marseille v zápase s Maďarskem o postup na mistrovství světa v Mexiku. Tím nejnezapomenutelnějším byla samozřejmě finálová účast čs. reprezentace na mistrovství světa v Chile v roce 1962, kam málem po prodělané operaci menisku ani neodcestoval.

Kvašňák měl jako jeden z prvních tuzemských fotbalistů možnost zkusit si i zahraniční angažmá. Po odchodu ze Sparty si v letech 1969-73 zahrál v belgickém Mechelenu. Posledními štacemi v jeho pestrém fotbalovém životě byly Viktoria Žižkov a TJ Turnov. Po skončení kariéry se natrvalo usadil v Praze

Na Letné patřil až donedávna k nepřehlédnutelným postavám, i když se nikdy nestal úspěšným trenérem ani funkcionářem. "Jeho smrt nás bolestně zasáhla. Všechny generace sparťanů si ho velmi vážily a klub se s ním chce důstojně rozloučit," řekl prezident Sparty Jozef Chovanec.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ