Poláci slaví. Budou s Ukrajinou pořádat Euro 2012
18.04.2007 11:47 Aktualizováno 18.04. 14:15
Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 uspořádají společně Polsko s Ukrajinou. Výkonný výbor UEFA jim při středečním hlasování v Cardiffu dal přednost před Itálií a společnou kandidaturou Maďarska s Chorvatskem.
Výsledek volby oznámil těsně před polednem na radnici britského města předseda UEFA Michel Platini. Podle vítězného projektu se o evropské pocty bude za pět let hrát v polských městech Varšavě, Gdaňsku, Vratislavi a Poznani, na Ukrajině padla volba na Kyjev, Lvov, Doněck a Dněpropetrovsk. Jako náhradníci připadají v úvahu ještě Chorzów, Krakov, Charkov a Oděsa.
Složitá volba
UEFA má se společnou kandidaturou dobré zkušenosti. V roce 2000 uspořádaly bezproblémový šampionát Belgie s Nizozemskem a také přípravy Rakouska a Švýcarska na Euro 2008 pokračují podle plánu. Před středeční volbou byla za favorita považována Itálie, která evropský šampionát v minulosti už dvakrát pořádala. Loňský skandál se zmanipulovanými výsledky a výtržnosti fanoušků, po nichž bylo několik ligových stadionů označeno za nevyhovující, však italské vyhlídky značně oslabily.
O složité volbě svědčí i to, že UEFA rozhodující hlasování o několik měsíců odložila. Nakonec se šéfové evropského fotbalu rozhodli dát důvěru Ukrajině s Polskem, přestože spolupráce obou zemí v přípravě kandidatury občas skřípala a Polsko se navíc také vypořádává s korupcí ve fotbale a s výtržnostmi fanoušků. Ukrajina se zase potýká s nestabilní politickou situací.
Polsko nadšeně oslavuje
Bouře radosti v celém Polsku vypukla po oznámení výkonného výboru UEFA, že se Polsko s Ukrajinou stanou pořadateli mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012. Bíločervené vlajky se téměř okamžitě objevily v mnoha oknech ve Varšavě. Lidé slaví i v Poznani i Vratislavi, kde Poláci sledovali rozhodující okamžiky v přímém přenosu na obřích obrazovkách. Podle komentátorů je pořadatelství ME ve fotbale jednou z nejdůležitějších událostí v Polsku po roce 1989.
Velká šance pro rozvoj země, tak komentují rozhodnutí výkonného výboru UEFA polští politici. "Uděláme všechno proto, aby se fanouškům u nás líbilo," řekl novinářům polský prezident Lech Kaczyński. Ve středu chce Polsko slavit a už ve čtvrtek začít pracovat na přípravách šampionátu. A znalci polského fotbalu vědí, že to nebude snadná cesta.
Kritikové varují, že po šampionátu zůstanou obrovské stadiony prázdné a nevyužité. Přesto může mít zpráva z Cardiffu pro polskou ekonomiku příznivý dopad, kurz zlotého na ni okamžitě reagoval posílením vůči euru.
Italové mluví o zklamání
Výsledek volby je považován za další úspěch Platiniho politiky podpory menších zemí v konkurenci s fotbalovými velmocemi, kterou Francouz slíbil před svým lednovým zvolením do čela UEFA. Tak to chápe i předseda polského svazu Michal Listkiewicz. "Konečně dostáváme možnost ovlivňovat fotbal jako jiné země. Pro naše slovanské národy, které pojí odvěké přátelské vztahy, to bude důležitý milník," řekl bývalý mezinárodní rozhodčí, jehož přijeli do Cardiffu podpořit i polský prezident Lech Kaczyński a liverpoolský brankář Jerzy Dudek.
Šéf ukrajinského fotbalu Hrihorij Surkis s sebou také přivezl prezidenta Viktora Juščenka a v delegaci byli i útočník Chelsea Andrej Ševčenko, boxerský exmistr světa Vitalij Kličko či nejslavnější tyčkař v historii Sergej Bubka. "Patnáct let po získání nezávislosti před námi stojí další velká výzva," prohlásil Surkis. "Pro nás je to trpká prohra. Platini nás zklamal," prohlásil Ital Dino Zoff, brankář mistrů světa z roku 1982, který s předsedou UEFA hrával v Juventusu Turín.
Reakce českých reprezentantů
Čeští fotbaloví reprezentanti, trenéři a představitelé svazu netajili překvapení, když se dozvěděli o společném vítězství Polska a Ukrajiny v kandidatuře o pořádání mistrovství Evropy v roce 2012. Většinou však věří, že obě země organizaci náročného podniku zvládnou. Jsou zvědavi třeba na to, jak budou účastníci šampionátu překonávat velké vzdálenosti mezi oběma zeměmi i jednotlivými pořadatelskými městy.
Obránce Tomáš Hübschman působí už téměř tři roky v ukrajinském Doněcku, kde se také zápasy Eura uskuteční. Bývalý zadák Sparty bude s očekáváním sledovat, jak se město a celá Ukrajina složitého úkolu zhostí. "Co se týče stadionů a jejich vybavení, tak tam žádné problémy nevidím. Na Ukrajině jde do fotbalu spousta peněz a stadiony by se stavěly, i kdyby Euro na Ukrajině nebylo. Každopádně tohle vítězství je pro celou Ukrajinu a její fotbal obrovsky potěšující zprávou," řekl zadák doněckého Šachtaru.
Právě Doněck by měl patřit k jednomu z hlavních center Eura, ve městě roste nová supermoderní aréna pro padesát tisíc diváků. "Snad během roku a půl by měla být dostavěna. Velký stadion je v Kyjevě, počítám, že projde velkou rekonstrukcí a co vím, mají se stavět i další nové stadiony v jiných městech. Ukrajinci moc chtěli nějakou velkou akci a čekám, že teď do projektu investují hodně peněz, aby to mělo důstojnou úroveň," podotkl.
Rosický favorizoval Itálii
Reprezentační kapitán Tomáš Rosický byl rozhodnutím výkonného výboru UEFA mírně zaskočen. "Očekával jsem, že UEFA spíše upřednostní Itálii. Ale i v této destinaci může být pěkný šampionát. O fotbal je tam velký zájem, a jak jsem slyšel, například na Ukrajině se stavějí už nyní nové stadiony," konstatoval záložník londýnského Arsenalu, jemuž bude v době šampionátu 31 let.
Trenér polské Wisly Plock Josef Csaplár sice před volbou společné kandidatuře Polska a Ukrajiny příliš nevěřil, ale už pocítil, jak moc si Polsko vítězství váží. "Všichni jsou na to moc hrdí a je jen těžko popsatelné, co se tady děje," řekl Csaplár. "Bouchá šampaňské a ohňostroje, všichni o tom mluví s velikým nadšením. Prezident i vláda se už zaručili, že dodají potřebné finance na dokončení infrastruktury a stadionů. V Polsku 99 procent lidí mistrovství vítá," popsal.
Svazový předseda Pavel Mokrý naznačil, že triumf obou zemí může být i částečným vítězstvím nového šéfa UEFA Michela Platiniho. Ten po lednovém zvolení prohlásil, že chce posílit pozici méně vyspělých fotbalových zemí. Mimo jiné i tím, že jim zajistí víc míst v Lize mistrů.
Poláci si od pořádání turnaje slibují velký příliv peněz. Bezprostřední zisk z posledního šampionátu v roce 2004 v Portugalsku byl odhadnut na více než tři miliony eur, ale celkový efekt byl zřejmě ještě mnohem vyšší. Například Rakušané a Švýcaři od mistrovství v příštím roce očekávají 5400 nových pracovních míst a obrat 320 milionů eur. Televizní přenosy mohou do pořadatelských zemí přilákat další miliony turistů i po šampionátu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.