Na Polsko a Ukrajinu, které pořádají letošní mistrovství Evropy ve fotbale, se valí další kritika. A to pořádná. Světová unie fotbalistů, mocná FIFPro si zanalyzovala negativa východoevropského šampionátu a nenechala na něm nit suchou.
Jakoby toho už nebylo dost. Od doby, kdy obě země společnou kandidaturu vyhrály, čelí veskrze negativním reakcím. Nejprve se zbrzďovala stavba stadionů, a to takovým způsobem, že UEFA musela přivřít obě oči a pak si dát i pytel na hlavu, aby nakonec pořadatelsví nepředala nikomu jinému - dále se pořád zmiňuje nedostatečná infrastruktura, nedávno pak předseda UEFA Michel Platini nazval některé ukrajinské a polské hoteliéry "bandity" za to, jaké nasadili ceny (všichni minimálně dvojnásobné).
A FIFPro, která má směrem k evropskému fotbalu významné slovo, přidává další důvody, proč by Euro mohlo dopadnout průšvihem. O jednom se mluví dlouhodoběji: fanouškovský extrémismus. "Polsko, ale hlavně Ukrajina bude velice těžkou zkouškou pro fanoušky, kteří tam přijedou," říká pro BBC Theo van Seggelen. "Myslím, že se na tenhle turnaj nebude vzpomínat jako na mistrovství se skvělou atmosférou. To jsem si stoprocentně jistý. Ukrajina není ideálním místem pro to, hrát tady mistrovství Evropy."
"Podle našich informací se téměr 10 procent hráčů z Východní Evropy stalo obětí rasismu. Musíme doufat, že tihle lidé, kteří k rasismus podněcují, nejsou lidmi, kteří budou chodit na zápasy mistrovství Evropy. Protože pak máme opravdový problém," bojí se van Seggelen. "Bojím se incidentů. Na stadionech, ale hlavně mimo ně. Víme, že fanoušci v obou zemích nejsou příliš přátelští."
Polsko nasypalo do šampionátu 20 miliard, Ukrajina o něco méně a obě země věří, že žádné problémy nebudou. Van Seggelen ne. Kromě fanouškovských otazníků prezentuje další patálie: zmíněnou infrastrukturu a také to, že se některé zápasy, hlavně na Ukrajině, se hrají "uprostřed ničeho", v postsovětských "zapadákovech".
"Ukrajina není dobrým místem. Infrastruktura je tam příšerná, doprava je na nic. Lidé tam neumějí anglicky ani německy, jen ukrajinsky, nedomluvíte se, nemáte šanci," pokračuje šéf hráčské asociace v tvrdé kritice, přičemž definuje onu myšlenku o "zapadlých" městech: "Třeba Charkov, ten je kdesi uprostřed ničeho. Je tam nejmenší stadion Eura, pro 38 500 diváků. A tady se odehraje třeba velký zápas mezi Holandskem a Německem? Nechci být přehnaně kritický, ale fotbal je o fanoušcích, tak jak je možné, že takové zápasy, které budou ozdobou šampionátu, se hrají na takových stadionech, v takových zapadákovech?"
Bude zajímavé sledovat, zda Theo van Seggelen po tomto kritickém opusu, který pustil do médií, dostane na Euro akreditaci.