<span>Pravěký fotbal.</span> Proč v jiných sportech video nevadí?

Sport
29. 6. 2010 08:00
Neuznaný gól Anglie znovu oprášil otázku, co fotbal a video.
Neuznaný gól Anglie znovu oprášil otázku, co fotbal a video.

Neuznaný gól Anglie znovu oprášil otázku, co fotbal a video.Když v hokeji poskakuje puk po čáře, není problém zavolat videorozhodčího, aby bylo jasno. Když Roger Federer pošle míček těsně k lajně, rozhodne jestřábí oko. Jenom ve fotbale se může stát, že míč půl metru za čárou "není gól".

Nedělní fiasko rozhodčích na mistrovství světa znovu rozpoutalo debatu, zda ve fotbale zavést pomoc videorozhodčích. Na jedné straně stojí (skoro) všichni, a volají ANO. "Ne!" z úst osamoceného šéfa FIFA Seppa Blattera má však mnohem větší váhu. Prozatím.

ČTĚTE TAKÉ: Brankář Neuer přiznal: Podvedl jsem rozhodčího
                        Dny skandální rozhodcovské tmy, video a roboti 

Jeho argumenty jsou přitom směšné a vyvracejí je případy z ostatních sportů. Třeba ten o fotbalovém snu, aby i kluci v Horní dolní hráli podle stejných pravidel, jako Messi a spol. Videorozhodčí v hokeji nebo jestřábí oko v tenise v Horní dolní však asi také nemají.

Šéf FIFA Sepp Blatter je proti videorozhodčím ve fotbale. Zatím.Že by šlo zpochybnit každé rozhodnutí rozhodčích? Ale kdeže, i v hokeji je vymezeno pouze na kritické situace. Především puk v brance. Fotbalovou terminologií na situace podobné té Lampardově. A zdržování? Určitě by bylo lepší počkat jednu minutu, než poté dny a týdny snášet kritiku na pruhované "zloděje".

Které sporty se už dokázaly vyrovnat s pokrokem a v klíčových okamžicích nespoléhají pouze na zranitelnost lidského faktoru? On-line deník TÝDEN.CZ nabízí pět největších případů.

Lední hokej
Hokejový zápas bez gestikulace rozhodčího signalizující sluchátko u ucha už dnes prakticky neexistuje. Skoro v každém utkání se najde nějaká ta situace ze šesti možných, které videorozhodčí řeší. Výhradně jde o gólové situace, kterých může být dosaženo neoprávněně nebo po uplynutí hracího času.

ČTĚTE TAKÉ: Skandál, trapas. Smutná Anglie běsní a útočí na FIFA
                        Fantastičtí Němci přejeli Anglii, která cítí křivdu

Basketbal
V zámořské NBA se video používá od sezony 2002/03. Impulsem byl čtvrtý zápas finále Západní konference z předešlého ročníku, kdy koš zaznamenaný až po konci hrací doby druhé čtvrtiny nakonec přispěl k jednobodovému vítězství LA Lakers nad Sacramentem.

"Pravomoci" opakovaných záběrů, které mohou rozhodčí vidět, se rok od roku zvyšují a užívají se i v nižších zámořských soutěžích. Od roku 2005 mají video k dispozici i italští sudí, o rok později povolily v některých situacích užívat video i evropská a světová basketbalová federace. 

I basketbal už využívá videa, většinou při střelách v samém závěru.Tenis
Několik kontroverzních rozhodnutí během čtvrtfinále US Open 2004 mezi Serenou Williamsovou a Jennifer Capriatiovou donutilo tenisové generality k začátku testování technologie "jestřábího oka", která dokáže díky kamerám narýsovat trajektorii letu míčku.

Ta se po dvouletém koketování a vylepšování poprvé oficiálně objevila v roce 2006 při Hopmanově poháru a US Open. Od dalšího roku se oko dravce stalo pravidelnou součástí největších turnajů, ale vždy pouze na hlavních kurtech. Využívá se třeba také v kriketu.

Motosport
V závodech formule 1 nebo Nascar se opakované záběry používají pro odhalení porušení pravidel například při výjezdu z boxů či zjištění, který z jezdců mohl za danou kolizi. Tresty jsou pak nejrůznější. Od průjezdu boxovou uličkou po časové penalizace.

Americký fotbal
Možná nejvíce případů, při kterých může být využito videa, nabízí americký fotbal. Výhradně zámořští rozhodčí tak mohou posuzovat hraniční situace, v omezených případech si však rozhodčího u videa může vyžádat i kouč jednoho z týmů.

Foto: ČTK/AP

Autor: Jan Fait

Další čtení

Plnou parou vpřed! (ilustrační foto)

Na Vltavě odstartoval slavný lodní maraton. Lodě plují z Budějovic do Prahy

Sport
27. 6. 2025
ilustrační foto

Zlatá hokejka: Nejlepším hráčem sezóny je David Pastrňák. Už poosmé

Sport
26. 6. 2025
Nový generální manažer českých fotbalových reprezentací Pavel Nedvěd na briefingu výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR), 24. června 2025, Praha.

Držitel Zlatého míče Nedvěd se stal manažerem českých fotbalových reprezentací

Sport
24. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ