Bez Limberského! Do repre se vrací Plašil a Necid

29. 9. 2015 14:39
David Limberský.
David Limberský.

V nominaci české fotbalové reprezentace pro závěrečné říjnové zápasy kvalifikace o postup na mistrovství Evropy s Tureckem a v Nizozemsku chybí obránce David Limberský, který nedávno havaroval v opilosti. Trenér Pavel Vrba nepovolal žádného úplného nováčka, dva hráče ještě dodatečně nominuje do pátku po čtvrtečních duelech Evropské ligy. Na seznamu náhradníků figuruje i Limberský.

Stále chybí zraněný kapitán Tomáš Rosický z Arsenalu, naopak vracejí se uzdravení záložník Jaroslav Plašil s útočníkem Tomášem Necidem. V jednadvacetičlenné nominaci nechybí brankářská jednička Petr Čech.

Limberský pár dní po předchozí reprezentační akci v noci 10. září v Praze na Smíchově v opilosti naboural a po nehodě se snažil utéct. Plzeňská Viktoria mu za trest odebrala kapitánskou pásku a udělila nejvyšší pokutu v historii klubu, údajně až k milionu korun. Hráč se omluvil, následně však při ligovém utkání v Příbrami oslavil vstřelení gólu pomyslným otáčením volantu, čímž vyvolal další negativní reakce.

Kouč Vrba týden po incidentu řekl, že s Limberským mluvil a vysvětlili si určitá pravidla. Naznačil, že chystá jisté kroky, které však neupřesnil, a dnes se o Limberském a důvodech jeho nenominování bavit nechtěl.

"Není nominovaný, protože jsem se tak rozhodl. Myslím, že o Davidovi bylo napsáno dost. Budu se bavit pouze o zápasech s Tureckem a v Nizozemsku a pouze o nominovaných hráčích. Když napíšete, jaká je nominace, veřejnost to jistě pochopí," řekl na tiskové konferenci Vrba.

Odmítl komentovat i nedávné výroky předsedy FAČR Miroslava Pelty, který mimo jiné prohlásil, že se s Vrbou shodují na tom, že Limberského incident je neslučitelný s rolí reprezentanta. "To se zeptejte pana předsedy, já nebudu komentovat pana předsedu," prohlásil Vrba a dokonce pohrozil odchodem z tiskové konference.

Český tým má už před říjnovými zápasy jistý postup na mistrovství Evropy, k čemuž výrazně přispěl i Limberský. Odehrál sedm z osmi zápasů v základní sestavě a v minulém utkání v Lotyšsku vstřelil při postupové výhře 2:1 jeden gól.

O Limbereském bylo napsáno dost

Pokud se Limberský podle předpokladů nedostane do nominace ani jako jeden ze dvou dodatečně povolaných, přijde kvůli absenci v reprezentaci o startovné 40 tisíc korun plus prémie za případný bodový zisk, přičemž reprezentanti by za každý získaný bod v kvalifikaci měli inkasovat 50 tisíc. Neúčast ve dvou zápasech by mohla ovlivnit i výši jeho odměny za postup na ME.

V nominaci zůstali záložníci David Pavelka s Jiřím Skalákem, kteří se jako nováčci osvědčili v zářijových kvalifikačních zápasech. Do národního týmu se poprvé od loňského podzimu vrací plzeňský Milan Petržela, jenž odehrál výborné utkání proti Liberci. "Patřil k nejlepším hráčům na hřišti. V poslední době se chytnul a hrál velmi dobře i zápasy předtím. Milan si o nominaci řekl," prohlásil Vrba.

Stále nemá k dispozici kapitána Rosického. "Tomáš ještě netrénuje úplně naplno, trénuje individuálně. Pořád je tam tréninkový deficit. V momentě, kdy odehraje nějaké minuty za Arsenal, počítáme s tím, že se v nominaci objeví," podotkl Vrba. Čech by podle něj měl odchytat buď duel s Tureckem nebo s Nizozemskem a v jednom utkání dostane šanci Tomáš Vaclík.

Zápas s Tureckem se bude hrát na Letné 10. října, závěrečný duel kvalifikace v Nizozemsku pak 13. října v Amsterodamu. Reprezentace bude na dálku bojovat s Islandem o první místo ve skupině. "Myslím, že je to úplně ideální dvojzápas. Zápasy s Tureckem a v Nizozemsku jsou přesně ty zápasy, kdy hráče nemusíte motivovat. Je to optimální i tím, že někteří hráči mohou dostat víc prostoru, než dostávali v minulých zápasech," řekl Vrba.

Nominace české reprezentace pro zápasy s Tureckem a Holandskem:

Brankáři: Petr Čech (Arsenal), Tomáš Vaclík (Basilej), Tomáš Koubek (Liberec)


Obránci: Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Theo Gebre Selassie (Brémy), Marek Suchý (Basilej), Michal Kadlec (Fenerbahce), Václav Procházka (Plzeň), Mario Holek (Sparta), Filip Novák (Midtjylland)


Záložníci: Vladimír Darida (Hertha), Ladislav Krejčí (Sparta), Bořek Dočkal (Sparta), David Pavelka (Liberec), Jiří Skalák (Mladá Boleslav), Josef Šural (Liberec), Jaroslav Plašil (Bordeaux), Milan Petržela (Plzeň)


Útočníci: David Lafata (Sparta), Milan Škoda (Slavia), Tomáš Necid (Bursaspor)

Autor: ČTK Foto: ČTK/kammermayer milan

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ