Ve Španělsku čeká na české fotbalové reprezentanty pozice jasného outsidera. V kvalifikaci na Euro 2012 se dnes střetnou s posledními mistry Evropy a světa. Navíc v době, kdy český národní tým pod vedením Michala Bílka stále marně hledá svou vlastní tvář.
Pokud se chtějí večer v Granadě Rosický a spol. vyšvihnout k úspěchu, musejí se odrazit z ničeho. Pod Bílkovým vedením totiž nemají na co navazovat. K poslednímu přípravnému utkání si jela reprezentace otestovat především svou obrannou fázi na půdu průměrného Chorvatska. Dopadlo to čtyřbrankovou blamáží.
Ačkoli Bílek deklaroval, že do Puly vybral tým, se kterým počítá na Španělsko ("Není čas na experimenty"), na následující reprezentační sraz poslal několik nových hráčů, většinou nezkušených nováčků. V překladu to znamená, že se trenér po roce a půl u reprezentačního kormidla vrací zpět na startovní čáru.
Na druhou stranu, v systémové neuchopitelnosti české hry musí přijít restart co nejdříve. Pokud nechce být Bílkova reprezentační kariéra orámována pouze jedinou kvalifikační epochou, která se do historie českého fotbalu ničím významným nezapíše, je zápas s mistry světa ideální výzvou k novému začátku.
Obrana, obrana, obrana
Pod tíhou nezpochybnitelné síly Španělska se český fotbalový národ vzácně shodl, jak by měla hra proti herně tak vyspělému týmu vypadat. Důslednou obranou a aktivním pohybem neustále naleptávat systém rychlých přihrávek. A hlavně nedopustit tu poslední za obranu.
"To bývá konečná, přihrávky za obranu nechceme," varuje Bílek před akcemi, které většinou zakončuje nejlepší střelec španělské reprezentační historie David Villa. Je tu tedy i nutnost ho odstřihnout od jeho spoluhráčů z Barcelony Xaviho s Iniestou, kteří mu milimetrové pasy nejčastěji posílají.
K tomu je zapotřebí výrazné pomoci záložní řady, ze které půjdou na trávník minimálně dva hráči s čistě defenzivními úkoly. Bylo by překvapení, kdyby jedním z nich nebyl Jan Polák, kterého Bílek povolal navzdory už tradičně slabému výkonu v Chorvatsku. Tím druhým bude nepochybně Tomáš Hübschman, jehož pozici úspěšného rozbíječe akcí soupeře si nemůžou vynachválit v Doněcku, který se s Barcelonou střetne ve čtvrtfinále Ligy mistrů.
Švýcarský návod na štěstí
"Je potřeba zhustit prostor, abychom eliminovali ty jejich přihrávky, ale to proti Barceloně zkouší ve španělské lize týden co týden každý," konstatuje Bílek. Ale pozor, Španělsko není jen Barcelona, jejíž hráči se učí její herní systém odmala a neustále ho praktikují. Zbytek týmu se musí přizpůsobit, z čehož občas nepramení tak sebejistě virtuózní koncerty, které často Barcelona předvádí. Z velké části je to způsobené tím, že klíčovým kamínkem do mozaiky Katalánců je Argentinec Messi...
Ideální scénář, jak se Španělskem uspět, se povedl naplnit na mistrovství světa Švýcarům. "Jenom bránili, měli obrovské štěstí, zazvonilo jim několik tyčí, ale nic jim tam nespadlo. Zatímco Švýcaři měli dvě šance a dali jeden gól," vzpomněl si Šmicer na letní šampionát v Jižní Africe.
Hry směrem dopředu si Češi v Granadě zřejmě moc neužijí. Ale pouze odkopávat by byl návod k sebevraždě. "Záleží na tom, jak zvládneme přechodovou fázi, když získáme míč. Nesmějí to být jenom odkopy, abychom si chvilku odpočinuli. Musí to být aktivní bránění se snahou ty brejky dokončovat. Nemůžeme hrát na náhodu, že se to k nám nějak odrazí," nabádá útočník Milan Baroš.
I přes dodržení všech taktických předpokladů úspěšné defenzivy bude zapotřebí obrovské porce štěstí. Španělským hvězdám také nesmí zápas ideálně sednout. Pokud předvedou svůj standard, mělo by to na výhru stačit. Naopak Češi musejí předvést výkon na hranici svých možností. "Pak věřím, že máme šanci bodovat," uvedl brankář Čech, na jehož výkonu bude také hodně záležet. Zachytá si nejspíš dost.
Utkání v Granadě začíná ve 22 hodin. TÝDEN.CZ ho přinese v podrobné on-line reportáži.