Zatímco se čeští fotbalisté chystají na čtvrtý evropský šampionát v řadě, na stejné akci si naopak potřetí za sebou nezapískají tuzemští rozhodčí. Důvod? Po rozsáhlé korupční aféře stále nemají v Evropě důvěru.
"Musíme udělat všechno pro to, abychom měli jednoho rozhodčího v mezinárodní top skupině," hlásal bojovně před mistrovstvím Evropy 2004 tehdejší šéf domácích sudích Milan Brabec. Jenže chyba lávky - zlepšení nepomohl, naopak. Svou nepřehlédnutelnou účastí v následné korupční aféře rozhodčím dveře do světa přibouchl.
Mezi dvanáctku vyvolených na letošní Euro se podle očekávání nikdo z českých arbitrů nevešel. V kategorii Elite, z níž se muži s píšťalkou pro šampionáty vybírají, tuzemští rozhodčí chybějí.
Nominace hlavních rozhodčích na EURO 2008 |
Konrad Plautz (Rakousko), Frank de Bleeckere (Belgie), Howard Webb (Anglie), Herbert Fandel (Německo), Kyros Vassaras (Řecko), Roberto Rosetti (Itálie), Pieter Vink (Nizozemsko), Tom Henning Övrebö (Norsko), Ľuboš Micheľ (Slovensko), |
Trojici se tehdy dařilo a zvažovalo se dokonce její nasazení na semifinále. Tam však postoupil také český výběr, který to na Euru 1996 dotáhl až do finále, a Krondl s asistenty už nemohli být podle pravidel na turnaji využiti.
Vrcholem Krondlovy kariéry a zároveň největším úspěchem českých rozhodčích za posledních patnáct let tak zůstalo finále Poháru vítězů mezi Arsenalem a Parmou v roce 1994.
Pozor na doktora!
Devadesátá léta byla pro české rozhodčí úspěšným obdobím. Tehdejší předseda fotbalového svazu František Chvalovský byl zároveň členem exekutivy UEFA, a tudíž měli Češi v evropském fotbale i větší diplomatickou podporu.
"Naše postavení je samozřejmě jiné než za Chvalovského," říká člen svazové komise rozhodčích a odborník na fotbalová pravidla Jiří Kureš. "Politika je v evropském fotbale strašně důležitá a jde ruku v ruce s kvalitou sudích. I když ti naši začínají mít po hubených letech zase výsledky, bez funkcionářské podpory se mezi elitu jen těžko dostanou," dodává.
Příkladem budiž Slovensko, které má v komisi rozhodčích UEFA svého zástupce Jozefa Marka. Za jeho působení se do elitní skupiny evropských sudích vyšvihl Luboš Micheľ, který si zapískal letošní finále Ligy mistrů Chelsea - Manchester United a jede i Euro.
S významem diplomacie však polemizuje Krondl: "Je to hlavně o lidech samotných, musíte pro tuhle krásnou práci něco obětovat, učit se třeba jazyky," řekl serveru TÝDEN.CZ. "Když se vám svíjí fotbalista na trávníku a jeho doktor mu řekne, aby se válel dál, máte velkou výhodu, když mu rozumíte," přidává konkrétní případ. Jemu prý nikdo v zákulisí nepomáhal. "Naopak, kvůli tomu, že mě nepodpořili lidé z našeho svazu, jsem nejel na mistrovství světa do Francie, které jsem měl téměř jisté. Byl jsem v té době třetí nejlépe hodnocený sudí v Evropě," vzpomíná Krondl, který proti Chvalovskému později kandidoval na předsedu svazu.
Nedůvěra trvá
Hlavním viníkem neúčasti českých rozhodčích na velkých akcích je však korupční aféra, která vypukla v dubnu roku 2004. Ta v očích UEFA zásadním způsobem devalvovala důvěryhodnost našich sudích i funkcionářů.
Těžce vybojované postavení v devadesátých letech bylo rázem pryč. Otázka z policejních odposlechů "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?", která později hercům Čtvrtníčkovi a Lábusovi posloužila i jako název známé divadelní hry, vyšla právě z úst Milana Brabce, který pomáhal Ivanu Horníkovi manipulovat zápasy první ligy. Korupční aféra se otřela i o Evžena Amlera, který se jako asistent podíval na dva světové šampionáty, a kariéru poničila i nadějnému Michalu Benešovi.
Čeští rozhodčí na mezinárodní listině FIFA |
Hlavní kategorie Elite - nikdo 1. kategorie - Pavel Královec 2. kategorie - Radek Matějek 3. kategorie - Jiří Jech 4. kategorie - Jan Jílek, Libor Kovařík, Radek Příhoda Asistenti: Jan Filgas, Patrik Filípek, Ivo Chytil, Antonín Kordula, Luděk Lhoták, Dušan Pospíšil, Emil Ubias, Martin Večeřa, Martin Wilczek, Miroslav Zlámal |
Po korupční aféře byla na listinu mezinárodních sudích napsána nová jména, která mají pověst českých rozhodčích napravit. S diplomatickou podporou v Evropě zatím vypomáhá Slovák Marko, bývalý československý sudí.
"Pan Marko je nám nakloněn, ale určitě bychom tam časem měli mít svého člověka," myslí si Kureš.
Pokud by na vrcholné akce s reprezentací pravidelně cestovali i naši rozhodčí, prestiž českého fotbalu by to výrazně pozvedlo.
Foto: archiv