Euro bude <span>bez českých sudích.</span> V Evropě jim nevěří

26. 5. 2008 06:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZatímco se čeští fotbalisté chystají na čtvrtý evropský šampionát v řadě, na stejné akci si naopak potřetí za sebou nezapískají tuzemští rozhodčí. Důvod? Po rozsáhlé korupční aféře stále nemají v Evropě důvěru.

"Musíme udělat všechno pro to, abychom měli jednoho rozhodčího v mezinárodní top skupině," hlásal bojovně před mistrovstvím Evropy 2004 tehdejší šéf domácích sudích Milan Brabec. Jenže chyba lávky - zlepšení nepomohl, naopak. Svou nepřehlédnutelnou účastí v následné korupční aféře rozhodčím dveře do světa přibouchl.

Mezi dvanáctku vyvolených na letošní Euro se podle očekávání nikdo z českých arbitrů nevešel. V kategorii Elite, z níž se muži s píšťalkou pro šampionáty vybírají, tuzemští rozhodčí chybějí.

Nominace hlavních rozhodčích

na EURO 2008  

Konrad Plautz (Rakousko), Frank de Bleeckere (Belgie), Howard Webb (Anglie), Herbert Fandel (Německo), Kyros Vassaras (Řecko), Roberto Rosetti (Itálie), Pieter Vink (Nizozemsko), Tom Henning Övrebö (Norsko), Ľuboš Micheľ (Slovensko),
Manuel Enrique Mejuto Gonzales (Španělsko), Peter Fröjdfeldt (Švédsko), Massimo Busacca (Švýcarsko)

Stále tak platí, že posledním českým mužem s píšťalkou na evropském mistrovství byl Václav Krondl, který před dvanácti lety řídil s asistenty Otakarem Draštíkem a již zmiňovaným Brabcem utkání Skotsko - Turecko.

Trojici se tehdy dařilo a zvažovalo se dokonce její nasazení na semifinále. Tam však postoupil také český výběr, který to na Euru 1996 dotáhl až do finále, a Krondl s asistenty už nemohli být podle pravidel na turnaji využiti.

Vrcholem Krondlovy kariéry a zároveň největším úspěchem českých rozhodčích za posledních patnáct let tak zůstalo finále Poháru vítězů mezi Arsenalem a Parmou v roce 1994.

Pozor na doktora!

Devadesátá léta byla pro české rozhodčí úspěšným obdobím. Tehdejší předseda fotbalového svazu František Chvalovský byl zároveň členem exekutivy UEFA, a tudíž měli Češi v evropském fotbale i větší diplomatickou podporu.

"Naše postavení je samozřejmě jiné než za Chvalovského," říká člen svazové komise rozhodčích a odborník na fotbalová pravidla Jiří Kureš. "Politika je v evropském fotbale strašně důležitá a jde ruku v ruce s kvalitou sudích. I když ti naši začínají mít po hubených letech zase výsledky, bez funkcionářské podpory se mezi elitu jen těžko dostanou," dodává.

Příkladem budiž Slovensko, které má v komisi rozhodčích UEFA svého zástupce Jozefa Marka. Za jeho působení se do elitní skupiny evropských sudích vyšvihl Luboš Micheľ, který si zapískal letošní finále Ligy mistrů Chelsea - Manchester United a jede i Euro.

S významem diplomacie však polemizuje Krondl: "Je to hlavně o lidech samotných, musíte pro tuhle krásnou práci něco obětovat, učit se třeba jazyky," řekl serveru TÝDEN.CZ. "Když se vám svíjí fotbalista na trávníku a jeho doktor mu řekne, aby se válel dál, máte velkou výhodu, když mu rozumíte," přidává konkrétní případ. Jemu prý nikdo v zákulisí nepomáhal. "Naopak, kvůli tomu, že mě nepodpořili lidé z našeho svazu, jsem nejel na mistrovství světa do Francie, které jsem měl téměř jisté. Byl jsem v té době třetí nejlépe hodnocený sudí v Evropě," vzpomíná Krondl, který proti Chvalovskému později kandidoval na předsedu svazu.

Milan Brabec, bývalý šéf rozhodčích a účastník korupční aféry.Nedůvěra trvá

Hlavním viníkem neúčasti českých rozhodčích na velkých akcích je však korupční aféra, která vypukla v dubnu roku 2004. Ta v očích UEFA zásadním způsobem devalvovala důvěryhodnost našich sudích i funkcionářů.

Těžce vybojované postavení v devadesátých letech bylo rázem pryč. Otázka z policejních odposlechů "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?", která později hercům Čtvrtníčkovi a Lábusovi posloužila i jako název známé divadelní hry, vyšla právě z úst Milana Brabce, který pomáhal Ivanu Horníkovi manipulovat zápasy první ligy. Korupční aféra se otřela i o Evžena Amlera, který se jako asistent podíval na dva světové šampionáty, a kariéru poničila i nadějnému Michalu Benešovi.

Čeští rozhodčí

na mezinárodní listině FIFA 

Hlavní kategorie Elite - nikdo

1. kategorie - Pavel Královec

2. kategorie - Radek Matějek

3. kategorie - Jiří Jech

4. kategorie - Jan Jílek, Libor Kovařík, Radek Příhoda

Asistenti: Jan Filgas, Patrik Filípek, Ivo Chytil, Antonín Kordula, Luděk Lhoták, Dušan Pospíšil, Emil Ubias, Martin Večeřa, Martin Wilczek, Miroslav Zlámal

"Tou aférou se mnohaleté úsilí pokazilo, bude to trvat léta, ne jenom rok nebo dva, než se vrátíme zpátky, jestli vůbec. Nedůvěra je pořád," říká Kureš.

Po korupční aféře byla na listinu mezinárodních sudích napsána nová jména, která mají pověst českých rozhodčích napravit. S diplomatickou podporou v Evropě zatím vypomáhá Slovák Marko, bývalý československý sudí.

"Pan Marko je nám nakloněn, ale určitě bychom tam časem měli mít svého člověka," myslí si Kureš.

Pokud by na vrcholné akce s reprezentací pravidelně cestovali i naši rozhodčí, prestiž českého fotbalu by to výrazně pozvedlo.

Foto: archiv 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ