Fotbalové mistrovství světa se po 64 letech vrátí do Brazílie. Země pětinásobných mistrů světa byla pro pořádání světového šampionátu v roce 2014 jediným uchazečem.
ČTĚTE TAKÉ: Čech: Šampionát v Brazílii bude oslavou fotbalu
Poté, co se Kolumbie letos v dubnu zřekla šance pořádat světový šampionát, bylo dnešní potvrzení Brazílie do role hostitele jen formalitou. V její prospěch hovořilo hned několik skutečností. Ačkoli je nejfotbalovější zemí světa, šampionát se jí od roku 1950 vyhýbal. Pro letošní volbu získala jednoznačnou podporu všech jihoamerických zemí a uspěla, i když s výhradami, i při srpnové inspekční cestě FIFA.
Před dnešní volbou Brazilci dostali prostor na třicetiminutovou prezentaci své kandidatury. Tu přiletěli osobně podpořit i prezident Luiz Inácio Lula da Silva, trenér národního týmu Carlos Dunga, bývalý kanonýr Romário nebo známý spisovatel Paulo Coelho. Jejich vystoupení ocenil i prezident FIFA Sepp Blatter. "Jsem ohromený brazilskou nabídkou, že ani nemohu říct jak. Myslím, že tohle je fotbal. Tohle je Brazílie," prohlásil prezident FIFA.
Přestože v minulosti Blatter vyjadřoval jisté pochybnosti nad schopností Brazílie šampionát uspořádat, teď už vystupuje jako její jednoznačný stoupenec.
Inspekční skupina FIFA nicméně ve své zprávě poukázala na problémy, jež budou muset hostitelé během příštích sedmi let vyřešit. V současné době nemá Brazílie ještě ani jeden stadion, který by plně vyhovoval. Dokonce ani nedávno rekonstruovaný fotbalový chrám Maracaná, na němž se hrálo finále v roce 1950, není na světový turnaj připraven.
O pořadatelství se uchází osmnáct měst, fotbalový svaz se jich chystá pro závěrečný turnaj vybrat osm až deset. Jen Maceio, Natal, Recifé a Salvador chtějí stavět nové arény, všude jinde se bude přestavovat.
Hostitelé odhadují náklady na 765 milionů eur. Inspektoři FIFA připomínají, že to nemusí stačit, neboť Německo v roce 2006 přišly stadiony na dvojnásobek této sumy. Podle agentury SID nemá Brazílie garanci 90 procent nákladů, které mají jít ze soukromých zdrojů.
Země také může nabídnout zatím jen 25 tisíc míst v hotelech, zatímco FIFA požaduje pro šampionát 55 tisíc. Zvláště oblast Ria de Janeiro a Sao Paula má velké manko. Dalšími problémy jsou nedostatečná letecká síť mezi jednotlivými hostitelskými městy a bující korupce.
Na druhé straně je Brazílie zemí zaslíbenou fotbalu a hostitelé mohou slíbit rekordní návštěvy, protože pro Brazilce je fotbal doslova náboženstvím. Do prodeje půjdou podle odhadů tři miliony vstupenek.
Brazílie se po Mexiku, Itálii, Francii a Německu stala pátou zemí, která uspořádá MS podruhé. Přidělením světového šampionátu 2014 zároveň FIFA ukončila rotační systém, na jehož základě se mělo šest kontinentů pravidelně střídat v pořadatelství závěrečného turnaje. Pro příště platí, že jeden světadíl může pořádat MS už po dvanáctileté pauze.
Foto: ČTK