Jak jsem potkal <span>prvního fanouška</span>

6. 6. 2008 10:00
Paul a Jeff, fanoušci ze Skotska ve švýcarské Basileji.
Paul a Jeff, fanoušci ze Skotska ve švýcarské Basileji.

Paul a Jeff, fanoušci ze Skotska ve švýcarské Basileji.Reportér on-line deníku TÝDEN.CZ Ondřej Suchan píše své postřehy z dějiště fotbalového šampionátu v Rakousku a ve Švýcarsku:

Objevit v ulicích Basileje fotbalového fanouška osmačtyřicet hodin před startem největší události roku byl velký problém. O to víc mě překvapilo, že ti první měli na sobě dres Anglie.

Kteří fanoušci se nejvíce těší na evropský šampionát? Skotové. Totiž pouze dva z nich. Jmenují se Paul a Jeff a byli asi jediní, kteří už dva dny před turnajem oblékli v centru města fotbalové dresy.

„Pocházíme sice ze Skotska, ale odmalička fandíme Anglii," říká asi pětatřicetiletý Paul a hrdě si poklepe na anglický dres, který je stejně červený jako budova proslulé radnice za jeho zády. Ve Švýcarsku si však bude muset stejně jako jeho o něco starší kamarád v bílé variaci dresu Albionu hledat jiné oblíbence. Zástupci kolébky fotbalu totiž neuspěli v kvalifikaci.

Momentka z ulic Basileje.„Koupili jsme si lístky ještě před koncem kvalifikace, byl to takový malý hazard. Ale kdo mohl tušit, že Angličani vypadnou?" kroutí hlavou Jeff. Oba se proto pokoušejí v Basileji co nejdříve najít příznivce jiných týmů, aby si lépe vychutnali atmosféru turnaje. Zatím však marně. „Je to tu hodně mrtvé, zatím jsme nikoho nepotkali. V Německu bylo v tuhle dobu už pořádně živo," lituje Paul.

A má pravdu. Dresy jsou zatím vidět jen za výlohami obchodů. „Kdyby Anglie postoupila, je nás tu už padesát tisíc. A to byste pak viděli tu atmosféru," říká bojovně druhý z fanoušků.
A jak podle něj dopadnou v sobotu Češi? „Mohou dojít hodně daleko, ale možná bych víc přál domácím. Atmosféře turnaje by to hodně pomohlo," dodává. V sobotu se bude muset rozhodnout.

Není Schengen jako Schengen

Ačkoliv Švýcarsko není členem Evropské unie, v roce 2005 se připojilo k podepsání Schengenské dohody. Pro českého turistu to má velké výhody. K cestě do země výborné čokolády a absolutně přesných hodinek teoreticky nepotřebuje dokonce ani cestovní pas. Stačí platný občanský průkaz a vesele by měl projet až do Ženevy, Basileje nebo Curychu. Praxe v době konání šampionátu je však trochu jiná.

Hned na prvním přejezdu do Švýcarska budí naše česká poznávací značka pochybnosti. Zastavit, ukázat cestovní doklady i řidičák. „Vezete nějaký alkohol nebo cigarety?" ptá se celník a okukuje plně naložené auto.

„Ne, jsme novináři, jedeme na šampionát," odpovídá kolega a oba svorně vytahujeme akreditace pro žurnalisty. Celník nejistě pokývá hlavou. „Zastavte si, prosím, tamhle," ukáže a jde zkontrolovat doklady.

Smutně pozoruji, jak kolem bez zastavení proudí Švýcaři, Rakušané, Italové, Francouzi i Němci. A ačkoliv nás po chvilce bez problému pouští dál, pachuť české podřadnosti v evropském společenství to nijak nezlehčuje.

Podobné představení se totiž poté opakuje téměř pokaždé, když přejíždíme švýcarsko-německé hranice. A je úplně jedno, jakým směrem hranici přecházíme.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ