Na Euro i bez lístku aneb jak nezabloudit ve Švýcarsku
02.06.2008 05:00 Původní zpráva
Tisíce českých fanoušků vyrazí podpořit národní tým přímo do Švýcarska, kde reprezentace odehraje tři utkání základní skupiny Eura 2008. Server TÝDEN.cz pro ně připravil několik rad.
Centrem českých fanoušků během červnového mistrovství Evropy ve fotbale se stanou především Basilej a Ženeva. Právě v těchto městech národní tým odehraje všechna tři utkání základní skupiny
DALŠÍ INFORMACE NAJDETE V RUBRICE FANOUŠEK-TURISTA - ZDE.
Necelý týden před zahájením hlásila obě města příznivou zprávu: ubytovací kapacity stále nejsou zaplněny. „A to jak v hotelech, tak i hostelech a fanouškovských kempech," říká Alena Koukalová z HST Obchodní komory Švýcarsko - ČR. Fanouškovských kempů je ve Švýcarsku hned několik, Češi však budou pravděpodobně využívat především tři. Dva v Basileji - Bubendorf a Pratteln (informace na www.fancamps.net) a jeden v Ženevě (http://www.fan-village.ch/).
Nenechte si ujít |
Ženeva: Katedrála svatého Petra Na jaké sesli si rád hověl církevní reformátor Jan Kalvín? Na trojboké stolici před posledním pilířem katedrály sv. Petra. Vznosná románsko-gotická stavba (byť dnes v novoklasicistním kabátě) stojí na místě baziliky ze šestého století a byla postavena v letech 1160-1232. Jednoduchý interiér katedrály měří 64 metrů, varhany jsou složeny z 6000 píšťal. Výhled na město si můžete užít z věže, když vyšlapete 157 schodů, naopak na město dohlíží šestitunová „královna zvonů" Clémence, a to už šest století.
Basilej je sice malá rozlohou, ale kulturně rozmáchlejší než většina velkých měst. Které město se může chlubit 35 muzei? V Basileji si můžete prohlédnout sbírky z celého světa a všech oborů, od antického a moderního umění, historii, etnografii přes hudební nástroje po farmaceutické pomůcky nebo papír. Vlastní list papíru si můžete vyrobit v továrně na papír Papiermühle, která získala ocenění jako nejlepší muzeum v Evropě. Významné římské vykopávky u Rýna ukazuje Augusta Raurica včetně restaurovaného amfiteátru a několika chrámů, klasickou modernu dvacátého století uvidíte ve Fondation Beyeler - hostí jednu z nejvýznamnějších soukromých světových sbírek vůbec. (tš) |
Pratteln, druhý z basilejských kempů, je určen pro mladší fanoušky, kromě všech zápasů je zde připraveno i velké pódium, na němž se každý den pořádá nějaký koncert. Kemp má naopak výhodu, že to není daleko ke stadionu. Na zápasy s Portugalskem a Tureckem dojde fanoušek po svých za pouhých patnáct minut.
Pro náročnější cestovatele je k dispozici řada hostelů (od 800 korun za noc) po hotely (od 1600 korun). Pro majitele vstupenek navíc není úplně důležité, jak jsou od stadionů daleko. Lístek na zápas totiž zároveň platí jako jízdenka na veřejnou dopravu po celém Švýcarsku.
Netradiční zkušeností muže být pro příznivce i ubytování v některé ze švýcarských rodin. „Místní obyvatelé chtějí prolomit tabu o uzavřenosti před cizinci. Tuto službu nabízí hodně rodin, chtějí poznat nové lidi," říká Alena Koukalová ze švýcarsko-české obchodní komory.
Drahé pokuty, levný benzin
Češi, kteří se do Švýcarska vydají autem, by se měli připravit na několik možných nepříjemností. Dálniční známka se dá zakoupit pouze celoroční, stojí čtyřicet švýcarských franků (615 korun) a je k dostání na každém hraničním přechodu. Za průjezdy tunelem se naopak neplatí. K cestě do Švýcarska není potřeba žádné vízum, stačí pouze cestovní pas nebo občanský průkaz. Platí zde i nové typy českých řidičských průkazů. Řidiči však musejí na švýcarských hranicích počítat s kontrolou, neboť tato alpská země není součástí schengenského prostoru.
Šoféři by si také měli uvědomit, že ve Švýcarsku je zapotřebí ubrat trochu z plynu. Pro dálnice platí maximální rychlost 120 kilometrů za hodinu, na ostatních silnicích osmdesát a v obci padesát. „Rozhodně nedoporučuji pokoušet místní policisty, pokuty jsou zde vysoké," říká Koukalová. Při překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 30 kilometrů v hodině vám může policie zabavit řidičský průkaz.
Na parkovném se ušetřit nedá. Bezplatná parkovací místa ve Švýcarsku prakticky nejsou. Standardní cena za hodinové parkovné se pohybuje kolem jednoho švýcarského franku (15,50 Kč). České řidiče naopak potěší ceny pohonných hmot, které jsou v přepočtu aktuálně nižší než u nás. Průměrně za naftu zaplatí něco málo přes dva franky za litr (31 Kč), za natural ještě o něco méně. Návštěvníky z České republiky možná ve Švýcarsku překvapí způsob tankování o víkendech. Obsluha má v těchto dnech volno, peníze u stojanů vybírají automaty.
U čerpadel i v obchodech lze platit též eury, nazpět ale dostanete ve francích. Směna eura za franky přímo ve Švýcarsku je pro Čechy nevýhodná, proto je lepší vyměnit si peníze doma.
Devátý stadion
Přes nižší ceny pohonných hmot se ale vyplatí využívat místní síť veřejné dopravy, která je čistá a spolehlivá. Pro delší pobyty je výhodná síťová jízdenka Swiss Travel System Euro 2008 Generalabonnement, která platí pro všechny vlaky, autobusy, městskou hromadnou dopravu i parníky na jezerech a navíc jako průkazka na poloviční slevu v Rakousku. K dostání je například v cestovních kancelářích Čedok a Firo Tour v ceně 399 švýcarských franků (něco přes 6150 korun).
Pokud se fanoušci rozhodnou cestovat na Euro hromadnou dopravou, mají na výběr několik variant. Do Basileje i Ženevy jezdí noční autobusy z Prahy, Brna, Plzně, Olomouce i Ostravy, cena zpáteční jízdenky se pohybuje kolem 2500 korun. Lůžkový vlak vyjíždí z Prahy do Basileje (za 4400 Kč) a Curychu (3300 Kč). Naopak letenky jsou již z velké části obsazeny.
Do Švýcarska míří nasát atmosféru největší fotbalové události roku i ti, kteří neměli štěstí a nesehnali vstupenky na utkání. Připraveno pro ně je mnoho velkoplošných obrazovek, ale také takzvané deváté stadiony. Jeden z nich je přímo u kempu pro fanoušky Bubendorf. Šanci zafandit si přímo na stadionu, kde místo hráčů zaujmou velkoplošné obrazovky, zde bude mít šest a půl tisíce fanoušků. Cena vstupenek se přitom bude pohybovat kolem jedenácti švýcarských franků.
Organizátoři při přípravách mysleli i na další zábavu. Součástí doprovodného programu bude mnoho výstav a představení. V Bernu tak příznivci nejpopulárnější hry světa mohou navštívit například unikátní výstavu fotbalových známek, ženevská knihovna zase představí výstavu mapující fotbal od patnáctého do dvacátého století.
Na evropský šampionát do Švýcarska a Rakouska se chystají i čeští policisté, kteří budou s místními kolegy monitorovat české fanoušky. „Odjíždí devatenáct policistů a policistek, kteří budou mít za úkol v podstatě řešit bezpečnostní situaci a pomáhat rakouským a švýcarským složkám," řekl zástupce ředitele Cizinecké policie ČR Vladislav Husák.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.