Fotbalisté Anglie, Bosny a Hercegoviny, Ruska a Španělska si jako poslední z evropské části kvalifikace zajistili přímý postup na mistrovství světa v příštím roce. Angličané porazili Polsko 1:0 a vyhráli skupinu H. Bosna zvítězila v Litvě 1:0 a na závěrečný turnaj postoupila poprvé v historii. Rusům stačila remíza 1:1 v Ázerbájdžánu, aby ovládli skupinu F, na světovém šampionátu si zahrají po 12 letech. Úřadující mistři světa a Evropy Španělé zdolali 2:0 Gruzii a triumfovali ve skupině I.
Už dříve si účast v Brazílii zajistily z Evropy Belgie, Itálie, Německo, Nizozemsko a Švýcarsko. Baráž o MS si zahrají Francie, Chorvatsko, Island, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Švédsko a Ukrajina.
Anglie potřebovala k jistotě první příčky porazit Polsko, což se jí podařilo. V Londýně otevřel skóre v závěru první půle Rooney, výhru pojistil v předposlední minutě Gerrard. Ukrajině tak k přímému postupu nepomohl ani drtivý triumf 8:0 v San Marinu. Španělsko si v Albacete poradilo s Gruzií a díky trefám Negreda a Maty si vedle postupu připsalo i čtvrtou kvalifikační výhru za sebou. Svěřenci trenéra Del Bosqueho ve skupině I udrželi neporazitelnost. Baráž zbyla na Francii, která porazila v Paříži 3:0 Finsko.
Jistí účastníci fotbalového mistrovství světa v roce 2014 v Brazílii: |
Pořadatel: Brazílie. Evropa (9 míst/9 obsazených): Anglie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Itálie, Německo, Nizozemsko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko. Afrika (5/0): - . Jižní Amerika (4/2): Argentina, Kolumbie. Asie (4/4): Austrálie, Írán, Japonsko, Jižní Korea. Severní a Střední Amerika (3/2):Kostarika, USA.
|
Rusko poslal v Baku do vedení už po čtvrthodině hry Širokov. Hosté pak měli výraznou střeleckou převahu, ze které však druhý gól nevytěžili. Přestože Ázerbájdžán v 73. minutě přišel o vyloučeného Medveděva, nakonec vybojoval cennou remízu, kterou zařídil gólem v poslední minutě Džavadov. Portugalsku tak ve skupině F nepomohla ani domácí výhra 3:0 nad Lucemburskem a musí o MS zabojovat v baráži.
Bosňané měli před zápasem o 17 gólů lepší skóre než Řekové, a tak jim stačila v Litvě jakákoliv výhra. Hosté v Kaunasu dlouho nemohli překonat brankáře Arlauskise a kýžený gól dal až v 68. minutě útočník Ibiševič. Řecku unikl přímý postup jen vinou horšího skóre, protože v zápase pod dohledem českého rozhodčího Kovaříka porazilo Lichtenštejnsko 2:0. Řekové v kvalifikaci popáté za sebou zvítězili bez inkasované branky.
Dánsko deklasovalo v Kodani poslední Maltu 6:0 a v "české" skupině B skončilo druhé. Na Seveřany ale s šestnácti body zbyla pozice nejhoršího celku z druhých míst a do baráže se nedostali. Už jistý vítěz "béčka" Itálie doma remizovala s Arménií 2:2 a zopakovala páteční výsledek z Dánska. Hosté dokonce v Neapoli dvakrát vedli, ale úřadující vicemistři Evropy skóre pokaždé dotáhli. Konečný výsledek stanovil v 76. minutě střídající Balotelli.
Nizozemsko vyhrálo v Turecku 2:0. Už jistý postupující tak kvalifikaci zakončil s bilancí devíti výher, jedné remízy a se suverénním skóre 34:5. Ze skupiny D postoupilo do baráže Rumunsko po vítězství 2:0 nad Estonskem. Stejně bodů (28) jako Nizozemsko uhrál i další neporažený celek evropské kvalifikace Německo. Vítěz skupiny C zvítězil na hřišti druhého Švédska vysoko 5:3, přestože prohrával 0:2. Hattrickem se o výhru Němců zasloužil Schürrle.
Neporazitelnost udržel i další známý účastník MS Švýcarsko, které doma zdolalo Slovinsko 1:0. Ze skupiny E si zajistil baráž Island, který remizoval 1:1 v Norsku. Brankář Plzně Kozáčik nastoupil za Slovensko poprvé od prosince 2006 a v Lotyšsku byl blízko výhry. Domácí zachránili remízu 2:2 až v nastaveném čase. Celý zápas odehrál za hosty i další fotbalista českého mistra Ďuriš, jeho ofenzivní spoluhráč z Viktorie Bakoš naskočil v 56. minutě.