Je to jasný úzus. Když být asistentem trenéra národní reprezentace, tak na plný úvazek. V podstatě žádný velký národní tým v Evropě nemá ve svém realizačním týmu kouče „na dvou židlích". Jen česká reprezentace. Všichni důležití muži kolem Petra Rady jsou zároveň zaměstnanci ligových klubů. V čele s Pavlem Hapalem a Jaroslavem Šilhavým.
Česká cesta je přitom raritou. Evropa si potrpí na profesionální asistenty. Joächim Löw, trenér německé reprezentace, dokonce kdysi prohlásil pro časopis Kicker: „Potřebuji mít k ruce schopný tým plný schopných lidí, kteří se svému povolání budou věnovat naplno. Všichni musíme být profesionály."
Logický výběr
A tak, když si Löw za asistenta vybral Hanse-Dietera Flicka, ten musel okamžitě a bezpodmínečně opustit lukrativní místo trenéra Salzburku, nejbohatšího týmu Rakouska. „Ale nemusel jsem se dlouho rozmýšlet, je logické, že jsem si musel vybrat. A vybral jsem si národní tým," říkal Flick v roce 2006, kdy nabídku přijal.
Petr Rada nevidí na systému zaměstnaných asistentů nic škodlivého. „Nezajímá mě, jestli působí jinde nebo ne. Zajímá mě jejich kvalita. A tu oba mají. A určitě se najdou i nějaké termíny, kdy i oni budou moci cestovat a sledovat hráče."
Země, se kterými by se chtěl český fotbal srovnávat, tedy alespoň na mezinárodní úrovni, podobné názory nesdílejí. On-line deník TÝDEN.CZ udělal namátkový průzkum. Z deseti států, jako jsou Itálie, Španělsko či Portugalsko, má všech deset profi-asistenty.
V reprezentaci na plný úvazek
Tak třeba v Anglii je asistentem Stuart Pearce, který zároveň trénuje jednadvacítku. To je logický model, který má zajistit kontinuitu. Všichni ostatní okolo Fabia Capella jsou striktně k službám A-týmu. Včetně fitness trenéra nebo kouče brankářů (v českém případě zastávají obě tyto funkce lidé zaměstnaní Spartou).
Jiný příklad. Když si v roce 2004 vybíral švédský trenér Lärs Lagerback za asistenta svého kamaráda a dlouholetého spolupracovníka Rolanda Anderssona, přikázal mu: "Vzdej se trénování v Malmö. Jinak máš smůlu." Andersson poslechl.
A nejsou to jen země z první evropské dvacítky. I všichni členové rakouského národního týmu při Euru byli jen a pouze zaměstnanci reprezentace. Karel Brückner v tom bude pravděpodobně pokračovat, i když u české reprezentace mu klubová příslušnost asistentů problémy nedělala.
Tak jako Radovi. Trenérovi, jenž si neláme hlavu s porušováním evropského zvyku. Ale hlavní věcí bude něco jiného. Výsledky.Foto: ČTK