Řecká nuda zapomenuta. Euru <span>vládl španělský útok</span>

30. 6. 2008 12:30
Radost fotbalistů Španělska, vládců letošního Eura.
Radost fotbalistů Španělska, vládců letošního Eura.

Radost fotbalistů Španělska, vládců letošního Eura.Naprosté vítězství španělské útočné síly a porážku totální řecké defenzivy, která slavila úspěch před čtyřmi lety v Portugalsku, přineslo mistrovství Evropy ve fotbale. Turnaj v Rakousku a ve Švýcarsku nabídl mimořádně atraktivní podívanou, vyšperkovanou například třemi skvělými tureckými obraty, a někteří odborníci tvrdí, že šlo o jeden z nejlepších šampionátů v historii.

Výborné finále ve Vídni to jen potvrdilo. Zatímco na předešlých akcích hrála prim nepropustná defenziva, tentokrát zvítězil útočný a technický fotbal. Oproti předloňskému mistrovství světa v Německu strmě narostl počet branek v jednotlivých zápasech, gólový průměr na jedno utkání se zvýšil z 2,29 až na 2,48.

ČTĚTE TAKÉ: Euro vyhrálo Španělsko. Němce porazilo 1:0

Co stojí za zapamatování z letošního Eura? 

Obhájci titulu Řekové nezískali na Euru jako jediní ani bod a také mistři taktiky, úřadující světoví šampioni z Itálie, nenadchli. Rozhodně nečekali, že skončí už ve čtvrtfinále.

Důležité milníky fotbalového Eura 2008
v Rakousku a Švýcarsku:

7. června - V úvodním utkání Eura v Basileji porazili čeští fotbalisté Švýcarsko 1:0, první branku šampionátu dal v 71. minutě Václav Svěrkoš.

8. června - První nařízenou penaltu Eura proměnil ve čtvrté minutě utkání s Rakouskem Chorvat Modrič. Byl to zároveň nejrychlejší gól letošního Eura.

9. června - Francouzský obránce Lilian Thuram překonal svým 15. startem v duelu s Rumunskem rekord v počtu odehraných zápasů ve finálovém turnaji Eura.

10. června - Autorem prvního hattricku šampionátu se stal Španěl David Villa, hlavní strůjce výhry 4:1 nad Ruskem.

11. června - Po vítězství 3:1 nad českým týmem si Portugalsko jako první tým zajistilo postup do čtvrtfinále.

12. června - První červenou kartu šampionátu uviděl v duelu s Chorvatskem Němec Bastian Schweinsteiger. Osmatřicetiletý Rakušan Ivica Vastic se proměněnou penaltou proti Polsku zapsal do historie jako nejstarší střelec finálových turnajů Eura.

14. června - Obhájci titulu Řekové přišli po prohře s Ruskem o šanci na postup do čtvrtfinále.

15. června - Česká reprezentace v posledním utkání základní skupiny s Tureckem neudržela dvoubrankové vedení a po porážce 2:3 byla z dalších bojů vyřazena.

20. června - První prodloužení a následně i premiérový penaltový rozstřel letošního Eura přišly na řadu v druhém čtvrtfinále mezi Chorvatskem a Tureckem. Z postupu se nakonec radovali Turci.

21. června - Brankář Nizozemska Edwin van der Sar nastoupil ve čtvrtfinále proti Rusku ke svému šestnáctému zápasu na Euru a vyrovnal rekord Francouze Thurama.

25. června - Prvním finalistou šampionátu se po výhře 3:2 nad Tureckem stalo Německo.

26. června - Do boje o zlato postoupili po 24 letech Španělé, kteří v druhém semifinále zdolali Rusko 3:0.

29. června - Fotbalisté Španělska porazili ve finálovém utkání Německo 1:0 a po 44 letech se vrátili na evropský trůn. Rozhodují gól zápasu vstřelil Fernando Torres.

Zlomené letité prokletí. Úspěšný boj mezi elitní osmičkou turnaje stál u zrodu prvního španělského triumfu od roku 1964. Svěřenci Luise Aragonése zlomili letité prokletí a po 24 letech proklouzli do semifinále, kde rozebrali sebevědomé Rusko. Němcům se sice pro finále uzdravil tahoun Michael Ballack, ale na skvělé kombinace soupeře v čele s nezastavitelným Fernandem Torresem ani on nestačil.

K trofeji bez jediné prohry. Titul je, zdá se, ve správných rukou; Španělé jako jediní nepoznali hořkost porážky, byli nejpilnějšími střelci a zaznamenali nejvíce branek. Kouč Aragonés odchází od týmu na vrcholu.

Dramatické koncovky. Šampionát nadchl dramatičností. Mnoho zápasů rozhodovaly až závěrečné minuty, třikrát se muselo prodlužovat a dvakrát došlo na penaltový rozstřel. Z týmů okouzlili třeba Nizozemci, kteří v úvodu převálcovali oba finalisty mistrovství světa v Německu, Itálii i Francii. Ve vyřazovací fázi však "tulipány" povadly a žádný z účastníků skupiny "smrti" tak překvapivě nepřešel přes čtvrtfinále.

Noví semifinalisté. Obsazení semifinále vůbec prošlo oproti předchozím letům velkou proměnou. V nejlepší čtyřce se octly celky, které mezi evropskou elitou dlouho scházely. Senzací byly především výkony Rusů a Turků. Druzí jmenovaní předvedli tři úžasná vzepětí a hlavně neskutečný závěr čtvrtfinálového prodloužení proti Chorvatsku se fanouškům vryl do paměti.

Zklamání turnaje: Češi a Francouzi. Vyhořeli Francouzi. Víc se čekalo i od Čechů, kteří proti Turkům nevídaným způsobem promarnili dvoubrankové vedení a připravili odstupujícímu trenérovi Karlu Brücknerovi hořké loučení.

Brzký konec pořadatelů. Po základních skupinách nezbyl poprvé v historii ve hře ani jeden z pořadatelů, ovšem rakouský ani švýcarský výběr svými výkony nezklamal.

Smůla kanonýra. Překvapivě vysoký počet defenzivních chyb udělal hvězdy z útočníků. Nejvíce zazářil čtyřgólový střelec David Villa. Ve španělském týmu nahradil Raúla, jenž zůstal k nevoli fanoušků doma, a hned na úvod zaznamenal jediný hattrick Eura. Nejlepší kanonýr turnaje však kvůli zranění chyběl v podstatné části semifinále i v celém finále a to ho zřejmě připravilo minimálně o vyrovnání střeleckého zápisu Milana Baroše z Portugalska.

Podceňovaní a pak zářící Rusové. Odborníky zaujaly i výkony obou ruských útočníků Romana Pavljučenka a Andreje Aršavina, či Lukase Podolského. Němec s polskými kořeny střelecky táhl svůj tým, byť nastupoval na pozici levého záložníka. Za očekáváním naopak zůstali Ital Luca Toni a hvězdný Cristiano Ronaldo, ale Portugalci doplatili spíš na trestuhodné minely při bránění standardních situací.

Solidní muži s píšťalkou. K podařenému šampionátu přispěli i rozhodčí. Euro se obešlo bez fatálních přehmatů, poškozeni se mohli cítit snad jen Italové proti Rumunům a Poláci s Rakušany, jejichž vzájemný souboj nevyšel triu anglických arbitrů. Postupem času získali sudí takřka stoprocentní jistotu a stali se ozdobou turnaje.

Příroda proti fotbalu. Největším nepřítelem šampionátu byly rozmary počasí. Silné lijáky přinesly víc problémů, než se čekalo. Déšť zničil trávník na stadionu v Basileji, a přestože ho organizátoři po základní skupině narychlo vyměnili, poznamenala jeho slabší kvalita čtvrtfinálové utkání mezi Němci a technicky vybavenými Portugalci. Vůbec nejvíc však doplatily na silné bouře televizní diváci, kteří kvůli výpadku proudu v mezinárodním vysílacím centru ve Vídni zmeškali část druhého poločasu v semifinále mezi Německem a Tureckem.

Foto: ČTK

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ