Slovenští fotbalisté v kvalifikaci o mistrovství Evropy doma senzačně porazili favorizované Španělsko 2:1 a se dvěma vítězstvími vedou skupinu C. Úřadující evropští šampioni prohráli kvalifikační duel poprvé od října 2006, kdy podlehli Švédům.
O vedoucí gól zápasu se postaral z přímého kopu Juraj Kucka, když tvrdou střelou překvapil brankáře Ikera Casillase. Paco Alcácer sice v 81. minutě vyrovnal, ale Miroslav Stoch v závěru po brejku zařídil cennou výhru. Svými zákroky k ní pomohl i plzeňský brankář Matúš Kozáčik.
"Je to výborný pocit vyhrát nad tak silným soupeřem. Španělé ukázali svou kvalitu, ale my jsme dnes hráli jako tým a ukázali jsme i naší kvalitu," radoval se Kozáčik. "Hráči předvedli fantastický výkon. Bojovali, koncentrovaně hráli jako jeden muž a hodně se naběhali," pochválil mužstvo trenér Ján Kozák.
Slováci udeřili v 17. minutě. Weiss při přímém kopu přistrčil míč Kuckovi, záložník Janova tvrdě vypálil podél zdi a Casillas, který zřejmě dobře neviděl, již nezastavil svůj pád a překvapivě pustil střelu do středu branky za záda.
Španělsko se poté tlačilo za vyrovnáním a mělo výraznou převahu, ale srdnatě bojující Slováci odolávali. Když už obrana zaspala, podržel je Kozáčik. Zazářil především v závěru poločasu, kdy lapil hlavičku Diega Costy i dorážku Busguetse. Po změně stran se pak vytáhl proti Fábregasovi a znovu proti Diegu Costovi.
Devět minut před koncem se však Španělé přeci jen dočkali. Střídající Paco Alcácer se vyhnul ofsajdu, ve vápně zůstal nepokrytý a propálil Kozáčika. Jenže v 87. minutě vyšel Slovensku brejk, mladoboleslavský útočník Michal Ďuriš našel na zadní tyči nabíhajícího Stocha, který hlavou ukončil osm let trvající neporazitelnost Španělů v kvalifikacích.
"Věděl jsem, že křídla budu muset po 60 minutách vystřídat, a čerství hráči Stoch s Ďurišem zařídili výhru. Soupeř v tu chvíli riskoval, hrál na jednoho stopera a to jsme využili. Je to úžasné," dodal Kozák.
Také Lichtenštejnsko vybojovalo cenný výsledek, remízu 0:0 s Černou Horou. Získalo tak z posledních 14 soutěžních zápasů teprve čtvrtý bod. Naposledy bodovalo při remíze právě se Slovenskem loni v červnu.
Po bodech sahalo i Lucembursko, které vedlo 2:1 na hřišti Makedonie. Domácí však z penalty srovnali a ve druhé minutě nastavení zařídil Makedonii výhru Abdurahimi.
Švédsko bez zraněného kapitána Ibrahimovice doma prohrávalo s Ruskem po brance Kokorina, ale brzy mohl srovnat Larsson, jenže jeho penaltu zlikvidoval brankář Akinfejev. Po změně stran však už nestačil na střelu Toivonena a oba favorité na postup ze skupiny G se rozešli remízou 1:1.
Anglie si podle očekávání snadno poradila se San Marinem a doma vyhrála 5:0. O góly se postarali po rohu Jagielka, z penalty Rooney a po přihrávkách Oxlade-Chamberlaina Welbeck a Townsend. Skóre uzavřel smolným vlastním gólem Della Valle, který si srazil do branky centr Rooneyho.
Nevydařený vstup do kvalifikace zažívá účastník posledního MS Švýcarsko. Po prohře s Anglií dnes prohrálo i ve Slovinsku 0:1 a v tabulce skupiny E je spolu se San Marinem bez bodu.
Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale: |
Skupina C: Borisov: Bělorusko - Ukrajina 0:2 (0:0) Branky: 82. vlastní Martynovič, 90.+3 Sidorčuk. Rozhodčí:Van Boekel (Niz.). Skopje: Makedonie - Lucembursko 3:2 (1:2) Žilina: Slovensko - Španělsko 2:1 (1:0) Skupina E: Vilnius: Litva - Estonsko 1:0 (0:0) Maribor: Slovinsko - Švýcarsko 1:0 (0:0) Skupina G: Vaduz: Lichtenštejnsko - Černá Hora 0:0 Kišiněv: Moldavsko - Rakousko 1:2 (1:1) |