Švancara: Repre potřebuje okysličit, Jarolím je správná volba

16. 7. 2016 06:30
Bývalý fotbalista a nynější komentátor Petr Švancara.
Bývalý fotbalista a nynější komentátor Petr Švancara.

Bývalý fotbalista Slavie, Viktorie Žižkov či Brna Petr Švancara zná nového trenéra fotbalového národního týmu Karla Jarolíma velice dobře. V pražské Slavii se dokonce oba setkali a osmatřicetiletý současný televizní komentátor přiznává, že pro reprezentaci byla akvizice přísného trenéra dobrou volbou.

Jaký je Karel Jarolím trenér jak po lidské, tak fotbalové stránce?

Myslím si, že je to především trenér, který si do toho nenechá mluvit, dělá věci hodně podle sebe. Určitě si sestaví vlastní realizační tým, aby vše dobře fungovalo tak, jak má. Je to člověk, který umí z hráčů vyždímat maximum. To si moc dobře pamatuji. 

Je pro reprezentaci tou správnou volbou?

Já myslím že ano. Kdyby se zůstalo u Pavla Vrby, tým by se stejně pozměnil. Jarolím to zřejmě také udělá. Pamatuji si ho jako trenéra, co neumí hrát na 0:0. Se Slavií nás nutil hodně útočit, vybíral si podle toho hráče. Museli to dělat všichni včetně obránců a nakonec i brankářů. Nároďák potřebuje trošku okysličit, Jarolím má za sebou skvělé výsledky. Navíc si myslím, že pokud zůstane u týmu třeba 5 let, což bych si přál vzhledem k jeho koncepci, tak jsou tady další trenéři. kteří by na jeho práci mohli navázat. Máme tady Látala, Hapala, Trpišovského a další.

Jakým herním stylem se podle vás bude český tým pod trenérem Jarolímem prezentovat?

Já si přeji, aby se prezentoval především ofenzivně. Sami jsme viděli, jak se nám letos líbilo nebo spíš nelíbilo Euro. V Mladé Boleslavi se ukazoval Karel Jarolím jako trenér, který se snaží hrát ofenzivní fotbal. Jak jsem už říkal, bude chtít stavět na hráčích, kteří umí podobný útočný styl hrát. Tajně doufám, že dá šanci novým tvářím, mladším. Někteří si o to svými výkony říkají. A hlavně přeji všem klukům, kteří hrají v zahraničí, aby tam skutečně nastupovali. Výběr pak bude pro trenéra mnohem snazší.

Jak hodnotíte šance českého týmu v nadcházející kvalifikaci?

Já jsem optimista, takže si myslím, že to jsme schopni zvládnout. Věřím, že můžeme v domácím prostředí všechny mančafty přehrát, to jsme už ukázali několikrát v kvalifikaci na Euro. Nejdůležitější bude forma hráčů ze zahraničí. Pak nevidím důvod, proč bychom se měli nějak výrazně bát. Nebudu říkat, že to nepůjde, to bych byl blázen, šel bych proti Česku. Jeden krok dozadu může znamenat dva kroky dopředu. Neříkam, že Euro byla vyloženě facka, ale to co se tam stalo, by nám mohlo pomoct.

Karel Jarolím je přísný. Potřebuje reprezentace právě takovou pevnou ruku, která jí dá řád a zotaví její poněkud pochroumané zdraví?

Reprezentace potřebuje novou krev. Děje se to na trenérském postu a předpokládám, že se to stane i na hráčském. Nechci říct, že bychom to vyloženě potřebovali, tu poslední kvalifikaci jsme zvládli opravdu dobře. Euro pro mě sice bylo trošku zklamání, nicméně není to věc, kterou bychom podle mého názoru měli tak moc řešit. 

Autor: Adam MašekFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ