V čem udělali Italové chybu? Před Eurem rozhodně nezářili

1. 4. 2016 11:00
Fotbalisté Itálie v přípravě tápali.
Fotbalisté Itálie v přípravě tápali.

Jinými slovy sotva svítili. Necelé tři měsíce před evropským šampionátem měl být pro Itálii zápas s Německem ultimátním testem schopností. Test proběhl, ovšem výsledek 1:4 je pro Antonia Conteho, který se v létě vrací na klubovou úroveň, přinejmenším neuspokojivý. Co bylo špatně?

Už po remíze 1:1 se Španělskem bylo patrné, že defenziva bude pro Italy i nadále základem hry s tím, že kreativní složky vepředu mohou rozhodovat zápasy při sebemenší příležitosti. Utkání s Německem ambice "Squadry Azzury" těžce pošlapalo.

Výsledek 1:4 totiž naprosto přesně vystihuje jednostrannou dominanci, která byla v mnichovské Allianz aréně k vidění. Mistři světa z Brazílie možná nebyli v posledním kvalifikačním cyklu v té neoslnivější formě, nicméně přislíbili zlepšení, a to přišlo. Pokud by Italové hráli na Euru tímto způsobem, mohla by z toho být nepříjemná ostuda.

A svůj podíl na tom samozřejmě nese i Conte. Němcům nahrávala nevhodná formace i nevyužitý potenciál některých italských reprezentantů. Gianluigi Buffon, který v Serii A trhá rekordy, měl před sebou tříčlennou obranu ve složení Darmian - Bonucci - Acerbi. Ačkoli Matteo Darmian v podstatě jako jediný z trojice individuálně nechyboval a měl nejmenší podíl na inkasovaných gólech, bylo vidět, že hraje mimo svou oblíbenou pozici u postranní čáry.

Jeho ofenzivní potenciál tak byl neprakticky utlumen a spolupráce s Alessandrem Florenzim na pravé straně hřiště jednoduše nefungovala. Podobně dopadl i navrátilec do italské ligy Emanuele Giaccherini. Ten nastoupil jako protipól Florenziho na pozici levého křídelního beka. Jenže, podobně jako v případě Darmiana, ani jemu podobná role nesvědčí. V Bologně pod Robertem Donadonim nastupuje pravidelně v útoku, na levém i pravém křídle, a má spoustu prostoru pro vlastní invenci.

V Německu se ovšem absolutně nedokázal dostat do správného rytmu. Kdykoli se vydal dopředu, okamžitě se musel vracet na vlastní polovinu a stíhat nesvázaného Thomase Müllera, který asistoval Mariu Götzemu u druhého gólu. Problém ovšem nebyl pouze v obraně. Útočná trojka Italů, Bernardeschi - Zaza - Insigne, měla na první pohled vše potřebné.

Bernardeschi je rychlý a dravý, Zaza je silový typ útočníka, který dokáže zakončit hlavou i nohou, a Insigne je tvůrce šancí s okem na gól. Všichni tři ovšem po celý zápas zůstávali zoufale bez podpory. Zkušení středoví záložníci Thiago Motta a Riccardo Montolivo byli často zatažení před vlastní šestnáctkou, a když se dostali k míči, museli si poradit s nepříjemným přečíslením kolem středového kruhu. Němci totiž nastoupili překvapivě v rozestavění 5-4-1, které dávalo středním i krajním obráncům nespočet možností podporovat tvůrčí dvojici Kroos - Özil.

Italský útok tak zůstával na všechno sám. Insigneho tradiční výpady do středu hřiště se rozrážely o zhuštěné prostory před pokutovým územím. Zaza marně čekal na přesnou přihrávku a Bernardeschi sváděl sprinterské souboje s Jonasem Hectorem, aby posléze narazil na připraveného Hummelse.

Conte k zápasu přistoupil s jasnou vizí. Už po půli ovšem bylo jasné, že jeho představy na hřišti nefungují, jak by měly. V takové situaci se vyplatí rychle reagovat. Ať už změnou rozestavění nebo střídáním, zvláště v přátelském zápase. Zatím o nic nejde. Ve Francii ovšem podobné detaily budou rozhodovat.

Autor je Michal Micka, komentátor Sport TV.

Autor: - red -Foto: ČTK

Další čtení

Analýza: Počet podnikatelů překročil dva miliony, je jich nejvíce od roku 2022

Ekonomika
14. 7. 2025

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ