<span>Rok do startu:</span> hodně vrahů, líní policisté, stadiony budou

Sport
11. 6. 2009 08:00
Na stadionu v Johannesburgu se uskuetční první a poslední zápas MS.
Na stadionu v Johannesburgu se uskuetční první a poslední zápas MS.

Na stadionu v Johannesburgu se uskuetční první a poslední zápas MS.Na den přesně za 365 dnů začne v Jihoafrické republice fotbalové mistrovství světa. I s Čechy? To se neví, zato téměř jisté je, že organizátoři stihnou dostavět všech 10 stadionů. Přesto jim starosti zůstaly. Tou největší je obrovská kriminalita.

O Jihoafrické republice se hovoří jako o jedné z nejnebezpečnějších zemí světa mimo válečné zóny. Průměr 50 vražd denně je větší než ve Spojených státech, které mají šestkrát víc obyvatel. Na denním pořádku jsou ozbrojená přepadení i únosy.

O to těžší bude přesvědčit fotbalové fanoušky z celého světa, aby v červnu příštího roku nesledovali šampionát jen doma u televizních obrazovek. Jen s nimi totiž může přijít očekávaný ekonomický profit i respekt světové veřejnosti. Pokud bude šampionát propadákem, může to negativně poznamenat celou Afriku.

Po vstupenkách se „zaprášilo" 

Organizátory naopak těší obrovský zájem o vstupenky. Rok před šampionátem je jich prodáno více než 600 tisíc, a to se v první fázi prodávají jen "naslepo", protože není jisté, kdo kde bude hrát. Například kapacita finálového zápasu by musela být zvýšena třítisíckrát, aby uspokojila všechny žádosti.

V JAR se teď snaží udělat všechno pro to, aby během šampionátu minimalizovali kriminalitu. Vláda slíbila, že se o bezpečnost účastníků mundialu, ale i fanoušků, kterých má dorazit podle odhadů téměř půl milionu, má starat přes 40 tisíc speciálně vyškolených policistů. Sedm set z nich má hlídkovat u každého ze stadionů.

Vláda uvolnila 162 milionů dolarů na zlepšení policejního vybavení včetně zakoupení nových vrtulníků, aut i monitorovacích zařízení.

Pod policejním dohledem budou nejen stadiony, ale i hlavní dopravní tepny a hotely. "Jsme připraveni na nejhorší možné varianty, musíme počítat se vším," řekl vrchní policejní inspektor Vish Naidoo.

Na stadionu v Johannesburgu se uskuetční první a poslední zápas MS.Jihoafričané argumentují tím, že pořádání velkých akcí pokaždé zvládli. Od roku 1994 a ukončení apartheidu JAR hostila 140 různých podniků včetně organizačně náročných mistrovství světa v ragby a kriketu.

Zátěžovým testem pro organizátory bude nepochybně i Pohár FIFA, který zde začne už v neděli a v akci se představí i světové fotbalové velmoci v čele s Brazilci, mistry světa z Itálie a mistry Evropy ze Španělska.

Ale zaznívají i pochybovačné hlasy. Policie prý boj s nechvalně proslulými ozbrojenými gangy úplně vyhrát nemůže. "Policajti jsou líní, příliš mírní a berou úplatky," citovala agentura Reuters dvacetiletého studenta Nadira Abdula-Rahima.

Především pak na méně hlídaných místech, kde nebude kontrola tak dokonalá, prý může i při šampionátu dál hrozit velké nebezpečí.

"Musíme požádat všechny návštěvníky, aby byli obezřetní všude a za všech okolností. Nemůžeme hlídat lidi v jejich autech či na hotelových pokojích, i když budeme maximálně nápomocni," upozornil mluvčí organizačního výboru Rich Mkhondo.

Movití zahraniční turisté prý mohou být pro místní kriminálníky ideálními oběťmi. "Když je někdo chudý, ztratil práci a nemá peníze na to, aby nakrmil své děti, tak není divu, že ho dráždí boháči v nablýskaných limuzínách," řekl jihoafrický taxikář Siyabonga Zimu.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Judista Lukáš Krpálek pózuje na tiskové konferenci Českého svazu juda před odletem české reprezentace na mistrovství Evropy do Černé Hory.

Judista Krpálek si pochvaluje kila navíc, lépe vzdoruje těžším soupeřům

Sport
22. 4. 2025
ilustrační foto

Papež byl fanouškem fotbalu. Italská liga dnes stopla všechny zápasy

Sport
21. 4. 2025

Závod F1 v Džiddě vyhrál Piastri a poprvé vede mistrovství světa

Sport
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ