Český fotbal je nově zavalen sázkařským skandálem. Policie již zadržela 12 osob, zejména fotbalistů, kteří měli vsázet na své zápasy. České sázkové kanceláře ale dávají od aféry ruce pryč. Podle generálního ředitele sázkové kanceláře Tipsport Petra Knybela sázeli hráči u zahraničních sázkových kanceláří. Většina z nich přitom v Česku ani nemá licenci.
"Nelíbí se nám to. Dobrých šest let se snažíme o změnu v legislativě, ale nic se neděje," postěžoval si v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf Tipsportu Petr Knybel.
V Česku propuká sázkařský skandál, řešili jste v poslední době nějaký podezřelý zápas?
My jsme v průběhu minulých měsíců a let nic podezřelého nezaznamenali. Bookmakeři mohli mít nějaké pochybnosti, že ten či onen zápas se ze strany sázkařů jeví podivně, ale to se v sázkovkách stává běžně. Řeší se to tak, že se upraví kurz nebo se některé zápasy dokonce stáhnout z nabídky. Nic velkého ale z českého fotbalu v posledních letech určitě nečouhalo. Pokud se hovoří o sázkařské aféře, tak se to týká hlavně zahraničních sázkových kanceláří.
Těch je na internetu spousta. Když nabízí sázky v Česku, musí zde mít licenci?
Každá sázková kancelář, která přijímá sázky od českých občanů, by licenci mít měla. Bohužel u těch zahraničních se tak neděje a Česká republika tomu nijak nebrání. Nemusí mít licenci, neplatí tu daně a běžně tu sázky od českých občanů přijímají. Nám se to samozřejmě nelíbí.
Děláte něco proti tomu? Snažíte se prosadit změnu loterijního zákona?
Snažíme se o to už dobrých šest let. Ale kdykoli se proti tomu postavíme, tak jsme podezřívání, že to tvrdíme proto, abychom si zajistili vlastní zisk... Legislativně by se to rozhodně mělo dát do pořádku.
Proti nelegálnímu sázení funguje v Česku monitorovací systém Sportradar, je spolehlivý? Můžeme věřit, že mu nějaký podezřelý zápas neunikl?
Určitě je dobře, že tu Sportradar vůbec je. Na druhou stranu žádný systém nebude nikdy stoprocentní. Pořád si musíme dávat pozor. Víte, sázkové kanceláře často spojovány s tím, že jsou strůjci nějakého podvodu, ale ono je to spíš obráceně. I když to zní neuvěřitelně, sázkovky jsou vždycky až ty poslední, které se o podvodu ve sportovním dění dozvědí. Protože právě na nás chtějí všichni vydělat peníze.