Šéf UEFA Platini: <span>Český fotbal?</span> To je velký příběh

Sport
15. 11. 2008 07:00
Předseda UEFA Michel Platini (vlevo) a předseda ČMFS Pavel Mokrý.
Předseda UEFA Michel Platini (vlevo) a předseda ČMFS Pavel Mokrý.

Předseda UEFA Michel Platini (vlevo) a předseda ČMFS Pavel Mokrý.Ze skvělého fotbalisty se proměnil v neméně skvělého diplomata. Předseda evropské fotbalové asociace UEFA Michel Platini poprvé v této funkci navštívil Českou republiku, aby v souvislosti s jejím předsednictvím Evropské unie lobboval za své mnohdy revoluční fotbalové vize.

"Jak jste asi pochopili, mám velmi nabitý program," řekl slavný Francouz žertem poté, co předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý popsal, co už vše stihnul Platini během několikahodinového pobytu v České republice. Předseda UEFA v Praze zakončuje svoji zahraniční misi, během níž navštívil Albánii, Bulharsko a Rumunsko. Na tiskové konferenci mimo jiné pochválil český fotbal a jeho bohatou minulost. „Jdete správným směrem," řekl novinářům v páteční podvečer na tiskové konferenci s velkou dávkou diplomacie. Závěrem dostal Platini od předsedy Mokrého český reprezentační dres se svým jménem a číslem deset, které nosil na zádech v dobách své hráčské kariéry.

Jaký byl obsah vašeho rozhovoru s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti panem Alexandrem Vondrou?
Mluvili jsme zejména na téma budoucího předsednictví České republiky v Evropské unii. Dále také o podobě autonomie sportu v Evropě.

Probírali jste také vámi navrhované pravidlo 6+5 o maximálním počtu cizinců v evropských klubech, které je proti principům Evropské unie o volném pohybu osob?

Co také Platini prosazuje:

Bránit malé země proti velmocím: Chránit malé fotbalové země a jejich kluby před státy, jejímž ekonomickým možnostem nemohou konkurovat. Přidělit více míst v pohárových soutěžích menším svazům.

 

Specifikovat autonomii fotbalu v rámci EU: Přesvědčit evropské politiky, že to, co je dobré pro Evropskou unii, nemusí být dobré pro fotbal či sport jako takový. Například volný pohyb pracovních sil.

 

Pravidlo 6+5: Zachování převahy domácích hráčů a s tím spojené posílení národní identity v jednotlivých klubech. Během jednoho zápasu by tak mohlo za každý klub nastoupit šest domácích hráčů a maximálně pět cizinců.

 

Zákaz prodávání hráčů mladších 18ti let do zahraničí: Nepovažovat mladé fotbalisty pouze za zboží k obchodu. Zároveň upravit činnost hráčských agentů.

 

Vytvoření "poplašného systému": Pomocí speciálních inspektorů vyhledávat a monitorovat podezřelé zápasy, kluby, finanční operace, praní špinavých peněz či nelegální sázky

Ne. Zůstali jsme u obecných témat. Řekl jsem, že zatím počkáme. Nechceme jít proti zákonům Evropské unie. Počkáme, jak budou tyto zákony upřesňovány a pokusíme se je ovlivnit. Pokud je systém 6+5 realizovatelný, pak se budeme snažit o jeho uvedení do praxe. Jinak ne.

Byl by to pro vás problém, pokud by Evropská unie posvětila volný pohyb obyvatel, tedy i fotbalistů?
Myslím si, že systém 6+5 je dobrá věc, ale bohužel to dnes ještě není zlegalizováno. V momentě, kdy toto naše opatření posvětí i evropská legislativa, s radostí ho zrealizujeme. Jinak se zatím mnoho let snažíme tento problém řešit pomocí různých kvót a pokud by nám Unie nevyšla vstříc, museli bychom to tak řešit i nadále.

V čem konkrétně může být Česká republika v době svého předsednictví evropské fotbalové asociaci UEFA prospěšná?
Musíme hlavně s odpovědnými evropskými politiky konkretizovat naše sportovní témata. Netýká se to totiž jen fotbalu, ale celkově sportovních problémů v Evropě.

Zkuste být tedy konkrétní vy.
Byl jsem velmi konkrétní několikrát v životě, když jsem hrál fotbal proti Čechům. Co se týče politiky je to jiné. Tam vám říkám jen to, co mohu. A to je, že po předsednictví Francie, bude v čele Unie Česká republika. Tedy, že budu projednávat v podstatě stejná témata s českými politiky, jako jsem vedl s reprezentanty francouzského prezidenta Sarkozyho. Jsou to velmi široká témata o sportu, která řešíme už dlouhé roky. To, co požadujeme, se dá vlastně shrnout do jedné věty. Abychom definovali specifika sportu v rámci Evropské unie.

Spojujete s pravidlem 6+5 také omezení přestupů fotbalistů mladších osmnácti let?
Přestupy mladých fotbalistů jsou zase jiné téma. Žádáme o zamezení jejich přestupu, ale více z důvodů lidských než fotbalových. Já osobně těžko snáším pomyšlení, že by třeba čtrnáctiletí kluci měli být vystavováni stresu přestupu do jiné země kvůli penězům. Je hodně věcí, které musíme udělat, abychom chránili malé kluby a malé země, které tak přicházejí o talenty a o peníze. Můj cíl je, zasloužit se o zákaz přestupů takto mladých hráčů, protože jim to může zničit kariéru i život. Nesmíme je brát jen jako zboží.

Předseda UEFA Michel Platini na tiskové konferenci v Praze.V Česku jste s pravidlem 6+5 na přátelské půdě, ale jak se na to tváří v Anglii, Španělsku nebo Itálii, kde jsou kluby na cizincích postaveny?
Samozřejmě, že každý vidí v prvé řadě svůj vlastní zájem. Velké kluby a ligy tento systém odmítají a malé ho zase chtějí. V podstatě ale všichni čekají, jak rozhodneme my.

Vaše plány se nemusí líbit jen velkým klubům, ale také hráčským agentům, kteří na transferech fotbalistů vydělávají velké peníze. Jaký je váš názor na jejich činnost?
Statut agentů byl před několika roky uznán světovou fotbalovou asociací FIFA. Co vám říct jiného, než že v každém povolání jsou pozitiva i negativa. Hráči během let začali mít pocit, že je kluby zneužívají. Tak uznali za vhodné najímat si agenty na prosazování svých zájmů. Agenti se tak logicky uživí. Prostě je to realita. Je ale potřeba v této oblasti nastavit systém pravidel. Fotbalový svět potřebuje pravidla stejně jako ten politický, ale každý po svém.

Myslíte, že jsou Polsko a Ukrajina schopné uspořádat mistrovství Evropy 2012 a do kdy hodlá UEFA čekat, jak se tam bude situace vyvíjet?
Jsme pro, aby přípravy šampionátu v obou zemích pokračovaly. Problém by nastal, kdyby obě země nebyly schopny postavit stadiony. V případě, že stadiony v obou zemích budou stát, jedeme tam. Pokud je nepostaví, mistrovství se tam konat nebude.

Prý zvažujete přesunout konání příštího šampionátu na pozdější termín?
Uvažovalo se, že by se Euro 2012 konalo v srpnu, nebo po prázdninách, ale tento nápad byl spíš vytvořen novináři. Je to dobrá myšlenka, ale její realizace je dost komplikovaná. V této době už jsou kvalifikační i ligové zápasy nové sezony. Nabouralo by to zaběhlý harmonogram. Na druhou stranu by byli hráči odpočatí, ale tento problém teď není tak urgentní.

Michel Platini přijímá český dres se svým jménem.Jednal jste s českými politiky či fotbalovými funkcionáři o případném pořádání mistrovství Evropy v České republice?
To je český problém. Nemluvili jsme o tom. Pořád se to týká eventuálního problému se stadiony (v Česku zatím není jediný, který by splňoval požadavky UEFA, pozn. red.). Návrh na pořadatelství musí přednést česká strana.

V čem vidíte největší nedostatky a naopak přednosti českého fotbalu ve srovnání s ostatní Evropou?
Myslím si, že český fotbal je v Evropě známý. Má úžasnou minulost. Zúčastnil se posledního Mistrovství světa, vyhrál Euro 1976, byl finalistou v roce 1996. Hodně zemí takové příležitosti vůbec neměly. Máte vynikající hráče, které bylo vždycky těžké porazit. V posledních letech jste se zúčastnili v podstatě všech důležitých akcí. Chovám velký obdiv jak ke starším hráčům, jako byli Masopust, Panenka, tak i k těm současným. Třeba k Nedvědovi. Český fotbal je prostě velký příběh.

Jak daleko je projekt vytvoření evropské fotbalové policie a jakým způsobem by se měl financovat?
Už jsem o tomto tématu jednal s francouzským prezidentem. Mluvili jsme o rizikách cestování fotbalových chuligánů ze země do země, o novém informačním systému, o všem, co souvisí s bezpečností. Sarkozy byl nakloněn vylepšení systému, který by kontroloval věci, jako jsou doping, korupce, pochybné finanční operace, praní špinavých peněz, kupování zápasů. Víme, že to existuje jak ve společnosti tak i ve fotbale, ale nejsme ani policisté ani soudci. Potřebujeme pomoc vlády. Já mám jedinou možnost - přesvědčovat odpovědné. V každém případě ale vytváříme jakýsi „poplašný systém" v rámci UEFA, který pak budeme jednotlivým národním fotbalovým svazům nabízet.

Jak bude takový "poplašný systém" fungovat?
To je velmi technická záležitost. Zatím jsme pro vytvoření tohoto systému navýšili rozpočet. Tým, který se tím bude zabývat, jsme rozšířili o čtyři inspektory. Ti budou sledovat jednotlivé zápasy, zda-li se v nich neděje něco nekalého. Pak poznáme, že existují určité pochybné částky peněz, které se týkají konkrétních zápasů či klubů. Na zápas, kde budeme mít pochybnosti, se zaměříme. Připomeňme ale, že tyto případy se většinou týkají méně důležitých zápasu třeba z nižších soutěží. Na příštím kongresu UEFA v březnu navrhneme, aby tento systém používaly také jednotlivé svazy.

Foto: Karel Šanda

Autor: - pv -

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ