Šéfové fotbalové Slavie přiznali: Klub patří nám
05.03.2008 18:24 Původní zpráva
Fotbalová Slavia přestala skrývat své majitele. Klub oficiálně potvrdil, že jeden ze dvou nejslavnějších tuzemských klubů patří současným členům představenstva klubu Tomáši Rosenovi a Petru Doležalovi.
"Od května 2006 jsou většinovými vlastníky fotbalové Slavie pánové Tomáš Rosen a Petr Doležal," napsal v tiskové zprávě mluvčí klubu Ondřej Zlámal.
Padlo tak jedno z největších tajemství českého sportu, po němž média pátrala od prosince loňského roku. Tehdy server Euro.cz zveřejnil informaci, že dlouholetý majitel Slavie - britská společnost ENIC - v roce 2006 prodala jedenašedesát procent akcií klubu. Novým vlastníkem se stala společnost Key Investments, která však balík akcií nakoupila pro třetí subjekt v pozadí.
Jméno pravého vlastníka klub dlouho úzkostlivě tajil. Až teď je odtajnil.
Vizitky majitelů fotbalového klubu Slavia Praha |
Petr Doležal (41) - V 90. letech pracoval jako trestní soudce. Od roku 1995 byl právníkem na ČMFS, poté přešel do pozice ředitele legislativně právního oddělení a zástupce generálního sekretáře. Zároveň působil šest let jako technický vedoucí u reprezentace do 21 let, která v té době získala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy na Slovensku a zlatou ve Švýcarsku. Do funkce generálního ředitele fotbalové Slavie byl jmenován 1. února 2006, je také členem představenstva akciové společnosti. V květnu 2006 se stal spolumajitelem Slavie. Tomáš Rosen (41) - Do Slavie přišel před třemi lety jako zástupce jednoho ze sponzorů klubu, společnosti Roto, jež vyrábí stavební kování. Rosen je společníkem či členem statutárních orgánů řady společností. Vedle fotbalové Slavie se angažuje například ve fotobance sportovních snímků Marsfoto a v několika realitních firmách. Zasedá i v dozorčí radě hokejové Slavie, o jeho vztahu k červenobílým svědčí i to, že bydlí ve Slávistické ulici v jedné obci nedaleko Prahy. Je členem představenstva akciové společnosti, v květnu 2006 se stal spolumajitelem Slavie. |
Média spekulovala i o jiných jménech - server TÝDEN.CZ mezi možnými majiteli Slavie jmenoval například expremiéra a fanouška klubu Stanislava Grosse, ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, další indicie mířily údajně k finanční skupině PPF, která měla v klubu výrazné slovo v 90. letech. Padala i jména současného hráče Vladimíra Šmicera či majitele Travel Service Romana Vika či společnost blízkou skupině ENIC. Ta byla považována za "favoritku" spekulací.
Mělo to svou logiku: ENIC by se prodejem klubu vyhnula porušení pravidla Evropské fotbalové asociace, jež zamezuje vzájemným střetnutím dvou týmů vlastněných stejným majitelem. ENIC - kromě toho, že Slavii vlastní od roku 1997, má přitom majoritu i v londýnském Tottenhamu Hotspur, s nímž se Slavie v únoru utkala ve vyřazovací části Poháru UEFA.
Ve středu 5. března se však fotbalová veřejnost jméno majitelů Slavie dozvěděla. „Majitelé se tak rozhodli, protože spekulace poškozovaly dobré jméno klubu, jeho partnery a také společnost E-Side, jež financuje stavbu nového stadionu v Edenu," řekl serveru TÝDEN.CZ mluvčí Slavie Zlámal.
Zda jsou Rosen s Doležalem vlastníky i budované areny, Zlámal odmítl potvrdit. Uvedl jen, že „"Slavia chce zdůraznit, že výstavba nového stadionu v Edenu je plně pod kontrolou klubu." Bližší informace neposkytl ani žádný z funkcionářů, kteří si odpoledne vypnuli mobilní telefony. Více informací se prý veřejnost dozví až na valné hromadě akciové společnosti, která se uskuteční 17. března.
Klub sice tvrdí, že má výstavbu stadionu pod kontrolou, ale investorem zůstává společnost ESide Property, kterou řídí dřívější slávističtí činovníci Vladimír Leška a Alexander Kliment. "Mně ani panu Leškovi nepřísluší stav akcionářské struktury ve fotbalovém klubu nijak komentovat," řekl agentuře ČTK Kliment.
Přehled změn majitelů fotbalového klubu Slavia Praha: |
Leden 1991 - červen 1993 - 60 procent Boris Korbel (USA), 40 procent SK (Sportovní klub) Slavia. Červen 1993 - prosinec 1993 - 60 procent FO (Fotbalový oddíl) Slavia, 40 procent SK Slavia. Leden 1994 - květen 1994 - 25 procent PPF (První privatizační fond), 25 společnost WIKA, 45 procent FO Slavia, pět procent SK Slavia. Květen 1994 - červen 1996 - 50 procent PPF, 45 procent FO Slavia, pět procent SK Slavia. Červenec 1996 - září 1997 - 44 procent PPF, 34 procent FO Slavia a SK Slavia, deset procent Benzina, deset procent Česká pojišťovna, dvě procenta drobní akcionáři. Říjen 1997 - Za 2,3 milionu liber (120 milionů korun) koupila 54 procent akcií britská investiční společnost ENIC, 34 procent zůstalo majetkem FO Slavia a SK Slavia, deset procent Benziny a dvě procenta drobných akcionářů. Během dalších čtyř let ENIC zvýšil svůj podíl v klubu až na 96,7 procenta. Květen 2006 - Podle vyjádření mluvčího klubu Ondřeje Zlámala z 5. března 2008 se většinovými majiteli klubu stali jeho současní šéfové, generální ředitel Petr Doležal a člen představenstva akciové společnosti Tomáš Rosen |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.