Mezinárodní fotbalová federace FIFA čelí pořádnému skandálu. Dva z předních představitelů jsou totiž podezřelí, že slíbili hlasovat pro konkrétní kandidáty za úplatek. Jedná se o udělení pořadatelství pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 a 2022. Samotné hlasování bude zřejmě odloženo.
Hlavní roli v nové korupční kauze hrají dva muži. Nigerijský zástupce Amos Adamu a Reynal Temarii z Tahiti, který je zároveň současným prezidentem fotbalové federace v Oceánii. Oba dva byli obviněni z toho, že souhlasili s úplatkem, za který slíbili hlasovat ve prospěch kandidatury Spojených států amerických, které usilují o šampionát v roce 2022.
Oba byli kontaktováni redaktory, kteří se vydávali za americké podnikatele. Nigerijský funkcionář požadoval na výstavbu stadionů s umělým povrchem ve své zemi 570 tisíc eur. Domnělým americkým lobbistům prý zaručil pouze to, že bude hlasovat pro USA jen v případě roku 2018, pro který nakonec americký svaz nabídku stáhl. Při volbě pořadatele na rok 2022 už údajně dal Adamu slovo někomu jinému.
Na otázku, zda chce finanční obnos zaslat na účet nigerijského svazu nebo přímo na jeho soukromý účet, reagoval jednoznačně. "Přímo na můj účet," citují zahraniční média nahrávku mezi Adamuem a jednatelem.
Následně se ale oháněl tím, že chce peníze na výstavbu čtyř fotbalových hřišť v Nigérii, což by byl ale jeho soukromý projekt. Z nahrávky je patrné, že ví moc dobře, o co jde. "Samozřejmě, když někdo chce investovat takové peníze, bude očekávat ten správný hlas," říká v nahrávce Adamu.
V druhém případě jsou částky ještě mnohem vyšší. Tahiťan Reynal Temarii si řekl o 1 a půl milionu liber, aby mohl postavit sportovní akademii. Ovšem dostala se k němu i mnohem vyšší nabídka. Od příznivců ze dvou kandidátských zemí by mohl inkasovat 6 a 7 a půl milionu liber.
Představitelé FIFA v čele s prezidentem Seppem Blatterem už celou záležitost vyšetřují. Reálně však hrozí, že 2. prosince se o přidělení pořadatelství ještě hlasovat nebude, jak bylo původně naplánováno. Oběma mužům navíc hrozí okamžité potrestání ještě před další schůzí všech členů FIFA, které je na programu 27. října. Rozhodnutí mohou padnout už tuto středu ve švýcarském Curychu.
Úplatky jsou prý běžné
"Je mi velice líto, že musím informovat o tak nepříjemné situaci, která se objevila v médiích a vrhá opravdu špatný stín na světový fotbal," píše Sepp Blatter v oficiálním prohlášení na webových stránkách FIFA.
"V článku bylo zmíněno několik současných i bývalých vysoce postavených zástupců. Jménem FIFA slibuje, že vyšetřování začne okamžitě a budeme se na něm podílet všichni společně se zástupci etické komise," reagoval Blatter na článek v Sunday Times.
Velice nelichotivě pro světový fotbal vyznívá i vyjádření člena federace v Oceánii Ahongalu Fusimalohi, který reagoval na článek, ve kterém se anglická média strachují o to, aby souvislost s anglickou kandidaturou a anglickým jednatelem amerického konsorcia nepoškodila ostrovní kandidaturu.
"Anglie má v rukávu hodně důvodů, proč pořádat světový šampionát, ale zatím nepřišla s žádnou nabídkou. O pořadatelství hlasuje 24 zástupců, a pokud s něčím nepřijdete... Ano, je to korupce, pokud vás přistihnou. Je to smutné, ale je to pravdivé a běžné," prohlásil.
Angličtí zástupci se ale prý bát nemusí. "Nemyslím, že to bude mít negativní dopad na anglickou kandidaturu. Pokud by se to objevilo ve španělských médiích, poškodilo by to Španělsko? Nemyslím," reagoval zástupce USA v FIFA Chuck Blazer, který vyjádřil svůj zármutek z celé záležitosti.
"Jsem zklamaný z toho, co jsem se dočetl. Ti lidé podvádějí a nutí ostatní chovat se špatně. Nyní je na FIFA, aby se vše vyšetřilo a vyřešilo."
Oficiálně na pořadatele mistrovství světa v roce 2018 kandiduje Anglie, Rusko, Španělsko společně s Portugalskem a Nizozemsko s Belgií. O šampionát o čtyři roky později usiluje USA, Austrálie, Katar a Japonsko s Koreou.
"Zatím jsem se setkal s pěti jednotlivými zástupci kandidátů a nesetkal jsem se žádnou nekalou hrou či nabídkou za hlasování v jejich prospěch," dodal Blazer. FIFA nyní shromažďuje informace a chystá první kroky k nápravě.