Sparťanský kotel Straku ignoroval, jejich vztek našel jiný cíl

Sport
22. 4. 2019 06:00
Sparťanský kotel Straku ignoroval, vztek z prohry našel jiný cíl.
Sparťanský kotel Straku ignoroval, vztek z prohry našel jiný cíl.

Málokterý trenér z českých luhů a hájů budí takové množství emocí jako František Straka. Hulvátské nadávky na jeho adresu nejsou ničím výjimečným, na šedesátiletého kouče "plivou" fanoušci z různých táborů. Jak to Straka schytal na Spartě?

Tři branky hostů z Karviné opařily příznivce pražanů v nedělním utkání na Letné, nádherná pumelice v závěru zápasu z kopačky Haška stav upravila už jen kosmeticky. Sparta v základu nastoupila bez Kangy, Tetteha a Plavčice, proti předposlednímu týmu tabulky však mělo jít o snadnou práci. Jenže papírové předpoklady občas prostě shoří.

"Sparta je jasným favoritem. My na Letné opravdu nemáme co ztratit. Je důležité se mentálně připravit na to, co nás čeká. Všechno začíná a končí v hlavě."Doufám, že hráči budou nejen po mentální stránce dobře připraveni," avizoval před utkáním Straka. Jak se ukázalo, hráči byli připravení nejen mentálně, ale i fyzicky. Spartu před domácím publikem zaskočili a z Letné si po právu odváží tři body.

Před utkáním se Spartou nešlo neřešit hanlivé urážky i slovní napadání Straky a jeho rodiny, kterými fanoušci rodáka z Českých Budějovic častují. Poslední větší kauza se odehrála v Sinobo aréně, kdy slávistický kotel bývalého kouče sešívaných nepřivítal s velkým nadšením. "Nemá cenu ani reagovat. Ať si udělá obrázek každý sám. Je to prostě trapné," reagoval bývalý trenér obou pražských "S" na sprosté výkřiky ozývající se z tribun sešívaných.

Jako bývalý kouč letenských fotbalistů Straka nemá na růžích ustláno ani na Spartě. Před duelem s Karvinou přišlo na téma na přetřes. "Doufám, že když se teď na Spartu po letech vrátím s Karvinou, bude to fajn," vyslovil zkušený kouč skromné přání. Není divu, že se ho urážky osobně dotýkají. Pár slávistických omezenců se totiž neváhalo vytasit s nejhorším možným kalibrem a to slovním napadáním jeho rodiny, dětí nevyjímaje.

Ščasný ven, hučel sparťanský kotel

Pekelnou atmosféru však na dalším relativně nepohostinném místě zkušený odborník nezažil. Už před zápasem z kotle Sparty přišla vyjádření, která vylučovala transparenty, choreo či jiný útok na kouče, který už si zatrénoval také v Německu, Řecku, Austrálii, Polsku, Egyptě i Libanonu. "Nezajímá nás," vyjádřil se k "Franzovi" jeden z členů fanouškovského jádra Sparty v rozhovoru pro web isport.cz.

Jak řekli, tak udělali. Na Straku se ozval slušný pískot, tím ale jakákoliv forma protestu skončila. Bývalý kouč Sparty se na Letné jakéhokoliv vřelejšího uvítání nejspíš nikdy nedočká, pro fanoušky je dodnes tím, kdo je před sedmi lety zradil. Jak ale nedělní duel ukázal, časem všechny rány přebolí a bývalý obránce je nyní pro sparťanské ultras někým absolutně nezajímavým.

Sám Straka měl po zápase hned několik důvodů k radosti. Jeho svěřencům se podařilo Spartu oloupit o tři body, tamní fanoušci se navíc k jakýmkoliv osobním útokům nesnížili. "Vždy se tady cítím dobře, vždy na mě dýchne zdejší atmosféra. Přece jen jsem zde strávil skvělé roky a se Spartou budu navždy spjatý. Děkuji také domácím divákům, že vůči mně dnes už neměli žádné pokřiky. Chápu je a vím, že je to (rozhodnutí trénovat Slavii) ještě některé bolí, ale snad už mi odpustili," doufá Straka.

Kdo si duel za rámeček nedá, jsou sparťanští hráči včetně trenéra Ščasného. Ty naopak domácí kotel nešetřil ani trochu. Zápas končil hromovým skandováním "Ščasný ven" a také ironickým děkováním letenskému trenérovi.

Autor: - cih - Foto: ČTK , Jaroslav Ožana

Další čtení

ilustrační foto

Dvacátý Čech zdolal Mount Everest. Dobrodružství prý podcenil, ale dal

Sport
14. 5. 2025
ilustrační foto

Wiggins přiznal, že byl po konci cyklistické kariéry dlouho závislý na kokainu

Sport
13. 5. 2025
ilustrační foto

Hýbejme se! To, že to neděláme, nás stojí 40 miliard ročně, ukázala analýza

Sport
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ