Zraky celého (nejen) fotbalového světa se ode dneška na celý měsíc upnou pouze k Brazílii. Dvacáté mistrovství světa, po olympijských hrách tradičně nejsledovanější sportovní akce, má být vůbec největším fotbalovým svátkem v historii. Očekává se pokoření sledovanosti, prodány už byly téměř tři miliony vstupenek. To vše však zatím halí stín obav z demonstrací a nepřipravenosti organizátorů.
Brazílie, ráj fotbalu? Do vlasti míčových kouzelníků se mistrovství světa vrací po dlouhých 64 letech. Přípravy fotbalového karnevalu však místo bujarých oslav už dlouhé měsíce provází pouliční demonstrace a stávky. Země totiž do pořádání, především na výstavby a rekonstrukce stadionů a infrastruktury, nasypala 14 miliard dolarů (tedy asi 283 miliard korun), čímž z šampionátu udělala vůbec nejdražší v historii. A protestující po celé zemi tvrdí, že se místo do velkolepého turnaje mělo ve složité sociální situaci investovat do zdravotnictví či školství.
Nepokoje v ulicích však nejsou zdaleka jediným problémem. Brazílii bylo pořadatelství přiděleno v roce 2007. Země měla sedm let na to, aby se na šampionát řádně připravila. Přesto organizátoři na poslední chvíli musejí řešit velkou řadu nedostatků. Od zmatků na letištích až k nedodělaným stadionům.
Například zbrusu nový stánek v Sao Paulu, který bude hostit zahajovací zápas mezi domácími a Chorvatskem, nebyl ještě den před vypuknutím turnaje zcela hotov. Při ukvapených závěrečných pracích tam dokonce zemřeli dva dělníci. Podle anglických médií by stadion neměl šanci ve Spojeném království projít bezpečnostními testy, jeho otevření nedoporučují ani brazilští hasiči. Z toho si však organizátoři těžkou hlavu nedělají. Hrát se tam prostě bude! Před beznadějně vyprodanými ochozy, na kterých se bude tísnit 61 tisíc diváků.
Favorizovaní "Kanárci": triumf, nebo odstřel
Jakmile se však poprvé kopne do míče, veškeré nedokonalosti a mimofotbalové záležitosti budou zapomenuty. Alespoň po dobu konání šampionátu. Všude na světě, a v Brazílii především se jednatřicet dnů budou řešit jen vítězství a prohry, výkony hráčů, sporné góly a chyby rozhodčích. "Věřím, že jakmile zazní první zvuk píšťalky, Brazilci odstartují velkou fotbalovou sambu," doufá i šéf světové fotbalové asociace FIFA Joseph Blatter.
O brazilský šampionát je obrovský divácký zájem. Očekává se rekordní sledovanost. Už dlouhé měsíce před začátkem zaplavilo internetové stránky FIFA 6,5 milionu žádostí o lístky. Doposud se jich prodalo 2,9 milionu. Na méně atraktivní zápasy je k dispozici ještě množství vstupenek, zájemci se ale mohou dostat i na duely Německa, Itálie či Francie v základních skupinách. Naopak zahajující utkání bylo vyprodáno bleskurychle, stejně jako finále, které bude v Riu na stadionu Maracaná 13. července sledovat 80 tisíc diváků.
Další miliarda lidí bude ta nejlepší fotbalová představení režírovaná těmi nejrespektovanějšími umělci v oboru v čele s Lionelem Messim, Cristianem Ronaldem, Arjenem Robbenem či Neymarem sledovat u televizních obrazovek.
Podle sázkových kanceláří a většiny odborníků jsou největšími favority na celkový triumf domácí "Kanárci", za nimi pak Argentina vedená hvězdným Lionelem Messim, obhájci titulu ze Španělska a tradičně velmi silné Německo. "Vyhrají Brazilci, ale budou to mít těžké, jsou pod obrovským tlakem. A pokud doma neuspějí, tak snad všechny hráče Brazílie zastřelí," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ s nadsázkou internacionál Antonín Panenka.
Brazílie jako jediná ještě nikdy nechyběla na žádném mistrovství světa a s pěti tituly je nejúspěšnější zemí v historii. Jenže ještě nikdy se neradovala doma a před vlastními fanoušky. A to teď hodlá změnit. "Chceme být mistry světa. A taky jimi budeme. Kdybych si to nemyslel, zůstanu doma na gauči," prohlásil sebevědomě trenér Luiz Filipe Scolari.