Trenéři? Bojové prase, čtenář Kundery či milovník Che Guevary

Sport
9. 6. 2014 19:13
"Bojové prase" trénuje Belgii.
"Bojové prase" trénuje Belgii.

Hlavními postavami fotbalového mistrovství světa budou především hráči, zajímavé příběhy ale můžou nabídnout i reprezentační trenéři. Proti sobě se tak v Brazílii například postaví kouč zraněný ve válce v bývalé Jugoslávii, majitel umělecké sbírky v hodnotě přes deset milionů liber, milovník Che Guevary nebo vystudovaný elektroinženýr.

Možná nejpohnutější příběh má za sebou Vahid Halilhodžič. Jeho trenérská kariéra totiž začala ve stejné době jako válka v Jugoslávii, během které byl v Mostaru zraněn a rozhodl se zemi a vypálený dům opustit. "Z lidí se stala zvířata. Viděl jsem, jak moji sousedé najednou začali žíznit po krvi," řekl kouč Alžírska v rozhovoru pro deník Guardian.

Halilhodžič, který nějaký čas dokonce přespával v autě, už před čtyřmi lety dovedl na mistrovství Pobřeží slonoviny, jenže čtyři měsíce před startem šampionátu byl odvolán. "Za každou životní lekci draze zaplatíte a já nejsem výjimka," prohlásil.

Neobvyklou cestou prošel i trenér belgické reprezentace Marc Wilmots. Z hráčské kariéry si odnesl výmluvnou přezdívku Kampfschwein (Bojové prase) a účastník čtyř šampionátů navíc dva roky působil v belgickém senátu.

Nikoho asi nepřekvapí, že několik trenérů jsou učitelé - například německý kouč Kamerunu Volker Finke s Kolumbijcem na lavičce Ekvádoru Reinaldem Ruedou. Nezvyklým vzděláním se však může pochlubit Portugalec Fernando Santos, protože trenér Řecka je vystudovaný elektroinženýr.

Dalším z pedagogů mezi trenéry je Óscar Tabárez, uruguayský trenér však navíc obdivuje revolucionáře Che Guevaru. Po jedné z jeho partnerek dokonce pojmenoval dceru Taniu.
Kdyby v Brazílii rozhodovaly hráčské úspěchy, měli by navrch Francouz Didier Deschamps a německý kouč USA Jürgen Klinsmann. Oba totiž jako jediní dokázali během kariéry šampionát vyhrát. Deschamps jako kapitán dovedl Francii k titulu v roce 1998, Klinsmann slavil už o osm let dřív.

Pokud by však hlavním měřítkem byly trenérské vavříny, všechny by převálcoval Ottmar Hitzfeld. Švýcarský kouč s Bayernem Mnichov, Borussií Dortmund a Grasshopperem Curych získal deset titulů, navíc dvakrát vyhrál i Ligu mistrů.

Konkurovat mu se sedmi tituly můžou jen Nizozemec Louis van Gaal a Fabio Capello. Právě italský kouč v ruských službách je také v 67 letech a 11 měsících nejstarším trenérem mistrovství v Brazílii. Nejmladším je pak dvaačtyřicetiletý Francouz na lavičce Pobřeží slonoviny Sabri Lamouchi.

Hodgson čte Klímu a Kunderu

Možná o trochu nečekanou českou stopu mezi trenéry se postaral Roy Hodgson. Šestašedesátiletý kouč anglické reprezentace je totiž milovníkem knih a mezi jeho nejoblíbenější autory patří Milan Kundera a Ivan Klíma.

Na mistrovství se také představí řada věřících trenérů. Domácí kouč Luiz Felipe Scolari se například po triumfu na šampionátu v roce 2002 vydal na 20 km dlouhou pouť z Caixas do Sul do Farroupilha. Jeho italský kolega Cesare Prandelli zase po zápasech na předloňském mistrovství Evropy vyrážel s realizačním týmem na podobně dlouhé pěší cesty do kostelů v Polsku a jeho tým nakonec došel až do finále.

Podobně je na tom i Capello, který se dvakrát denně modlí. Italský kouč se navíc v těžkých chvílích může opřít i o silnou vůli. Tu v něm v rámci brutálních zkoušek odvahy prý vypěstoval jeho otec, když malého Fabia kdysi házel z útesu do moře.

Přísný Capello však má i přívětivější tvář. Je totiž velkým milovníkem umění a jeho soukromá sbírka má údajně hodnotu přes deset milionů liber (asi 338 milionů korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ