Z chudoby do luxusu. <span>Mistrovství 2018: kolébka vs. Putin</span>

Sport
6. 2. 2009 09:00
Wembley - jedna z chloub Anglie.
Wembley - jedna z chloub Anglie.

Wembley - jedna z chloub Anglie.Nadcházející dvě fotbalová mistrovství světa vzbuzují obavy. Předurčuje k tomu nevyzpytatelnost zemí, v nichž se uskuteční - v roce 2010 hostí šampionát chudobou a zločinností sužovaná Jihoafrická republika, další pak podobně „rozložená" Brazílie. Roku 2018 by se však mistrovství mělo vrátit zpět do zemí finanční stability. Favoritem je Anglie. Ale také Rusko.

Souboj výsostné kolébky kopané a hrdého ruského medvěda právě začal. FIFA totiž oficiálně uzavřela (a představila) soubor zájemců o šampionáty let 2018 a 2022. Kromě Anglie a Ruska chtějí největší sportovní akci světa hostit také v Austrálii, Indonésii, Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, Kataru, USA, společné kandidatury pak ohlásily Belgie s Nizozemskem a Španělsko s Portugalskem.

O vítězi se rozhodne v prosinci příštího roku.

Co je potřeba pro uspořádání
MS ve fotbale

• 12 stadionů

• kapacita minimálně 40 tisíc

• stadion, kde se bude hrát finále, musí mít kapacitu minimálně 80 tisíc míst

Bookmakeři však mají jasno už teď: bude to buď Anglie, nebo Rusko. Určitě Evropa. Dobře vypadá i společná kandidatura Španělska a Portugalska. Jenže té se příliš nevěří. Už proto, že šéf FIFA Sepp Blatter před časem prohlásil: „Když budeme mít kvalitní kandidaturu jedné země, budeme společné kandidatury odmítat. V Japonsku a Koreji v roce 2002 jsme totiž měli komplexně velké logistické problémy."

Blatter má v současnosti radost z nabitého seznamu. „Je skvělé, že se v době finanční krize našlo tolik kvalitních zemí se zájmem uspořádat mistrovství."

Nejvíce si věří v Anglii. „Máme strašně silné argumenty pro to, přivést šampionát k nám. Teď je jen musíme přednést světu," řekl BBC šéf anglické kandidatury Andy Anson. Marketing jeho země se bude točit okolo faktu, že od roku 1966 kolébka fotbalu svátek kopané nepořádala. Navíc má vše potřebné - stadiony, finance i vášeň.

Angličané pořádají v roce 2012 olympijské hry, přičemž stát už teď do londýnského podniku neočekávaně nasypal sta miliony liber jako "injekce". A varoval před dalšími takovými „podhnodnocenými projekty." Právě problémy okolo Londýna by mohly volitele FIFA varovat.

ČTĚTE TAKÉ: Krize zasáhla i londýnskou olympiádu. Vláda posílá stamiliony

A donutit je zvolit Rusko. Premiér a faktický vládce země Vladimir Putin je velký sportovec a za kandidaturou prý tvrdě stojí. Přeloženo - i když v Rusku není zrovna záplava moderních stadionů, s Putinovou podporou si můžete být jisti, že jich za pár let bude minimálně dvanáct. Však stačí vzpomenout, jak umně domanévroval Soči k zisku pořadatelství zimních olympijských her v roce 2014...

ČTĚTE TAKÉ: Putin slaví, zimní olympijské hry budou v Soči

Foto: Robert Zlatohlávek

Další čtení

ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025
Diogo Jota (uprostřed) při zápase Česko - Portugalsko, utkání 5. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů, 24. září 2022

Zemřel útočník Jota z Liverpoolu i s bratrem. Praskla jim pneumatika

Sport
3. 7. 2025
Plnou parou vpřed! (ilustrační foto)

Na Vltavě odstartoval slavný lodní maraton. Lodě plují z Budějovic do Prahy

Sport
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ