Z Uhrinovy stříbrné party zbyl jen Berger. <span>A co ostatní?</span>

Sport
11. 11. 2009 07:30
Patrik Berger při otevírání stadionu v Edenu. Je poslední z EURA 96.
Patrik Berger při otevírání stadionu v Edenu. Je poslední z EURA 96.

Patrik Berger při otevírání stadionu v Edenu. Je poslední z EURA 96.Předposlední stříbrný hoch z Anglie se rozloučil s fotbalovou kariérou. Český národní tým před třinácti lety na mistrovství Evropy v Anglii dokráčel až do finále. V něm prohrál s Německem. V pondělí odehrál Vladimír Šmicer svůj poslední zápas mezi profesionály. Z dvaadvacetičlenné „anglické" party tak zbývá už jen Patrik Berger. 

Bylo jich dvaadvacet a vedl je trenér Dušan Uhrin starší. Mnozí z nich díky stříbrnému úspěchu získali zahraniční angažmá. Někdo byl úspěšnější, jiný poznal tvrdé konkurenční prostředí v zahraničních soutěžích.

Například brankář Petr Kouba na mistrovství zářil, až na rozhodující finálový gól vychytal téměř vše. Svým přestupem do španělské La Coruni si ale svou kariéru nevyšperkoval. Neprosadil se a po pěti letech se vrátil zpět do Česka.

Opakem je Vladimír Šmicer. Ten se na evropském turnaji blýskl vyrovnávací brankou proti Rusku v základní skupině, pomohl k postupu do čtvrtfinále. Během následujících jedenácti let prošel francouzským Lens a Bordeaux, šest let strávil v anglickém Liverpoolu. V roce 2007 se vrátil zpět do Slavie.

Vladimír Šmicer při otevírání nového stadionu v Edenu v roce 2008.Za tu dobu se stal jednoznačně nejúspěšnějším českým fotbalistou co do počtu získaných ligových a pohárových trofejí. Den po ukončení kariéry byl jmenován novým manažerem národního fotbalového týmu.

Posledním aktivním fotbalistou z kádru vicemistrů Evropy zůstává Šmicrovo fotbalové dvojče Patrik Berger. Hráli společně za Liverpool a všichni předpokládali, že se spolu setkají i ve Slavii. Berger však zamířil do konkurenční Sparty. Stejně jako Šmicra ho ale na sklonku kariéry trápí častá zranění.

V právě probíhající sezoně odehrál pouze tři utkání. Jedno v předkole Ligy mistrů a dvě v domácí soutěži. Pak si opět poranil koleno a jeho léčba se protáhne zřejmě až do února příštího roku.

Ostatní hráči už nepůsobí na profesionálních fotbalových trávnících. Co dělají třináct let po jejich životním turnaji?

Stříbrný tým z mistrovství Evropy 1996 v Anglii.

Brankáři:

Petr KOUBA: Působí jako trenér brankářů u b-týmu pražské Sparty a reprezentačních výběru do 21 a 20 let.

 

Pavel SRNÍČEK: Provozuje trenérskou školu pro brankáře.

 

Ladislav MAIER: Do léta pracoval jako vedoucí mužstva a trenér brankářů v Mladé Boleslavi. Nyní je bez angažmá. 

 

Obrana:

Radoslav LÁTAL: Kariéru ukončil v roce 2005 v dresu Baníku Ostrava. V současné době je hlavním trenérem druholigové Opavy.

 

Martin KOTŮLEK: Po ukončení kariéry v roce 2008 se jako mnozí další drží dál fotbalu. Od začátku minulé sezony působí jako asistent trenéra v Sigmě Olomouc. 

 

Jan SUCHOPÁREK: Trénuje mládež v Kladně, kde po návratu ze zahraničí ukončil v roce 2005 aktivní kariéru.

 

Karel Rada (vpravo) ještě v dresu prvoligových Teplic.Karel RADA: S vrcholovým fotbalem skončil loni v létě 2008, kdy sestoupil do druhé ligy s Bohemians 1905. Provozuje hotel a trénuje mládež.

 

Miroslav KADLEC: Působí jako skaut a pozorovatel.

 

Luboš KUBÍK: Jako trenér vedl celky Śląsk Wrocław (Polsko) a Torquay United (Anglie), v obou případech byl ale po několika zápasech odvolán. V současnosti je sportovním ředitelem druholigového Hradce Králové.

 

Michal HORŇÁK: Kariéru ukončil před dvěma lety v dresu Klatov. Poté působil jako asistent trenéra v prvoligových Teplicích. Pak vedl jako hlavní trenér Čáslav. Od léta 2008 je asistentem v béčku pražské Sparty.

 

Záloha:

Pavel NEDVĚD: Populární „Méďa"  ukončil svou bohatou kariéru v květnu 2009. Po třinácti letech strávených v italské nejvyšší soutěži, kde oblékal nejprve dres Lazia Řím a poté Juventusu Turín pověsil kopačky na hřebík.

 

Pavel Nedvěd po ukončení své fotbalové kariéry.Před začátkem právě probíhající sezony odmítl nabídku působit jako asistent trenéra v Juventusu a působí jako odborný poradce přes správný přístup ke strečinku a tréninku. Účastní se mítinků UEFA a FIFA.

 

Václav NĚMEČEK: Po konci kariéry se stal hráčským agentem.

 

Jiří NĚMEC: V roce 2005 ještě hrával za béčko pražské Sparty. Jednu sezonu pak odehrál v Dobrovicích. Od té doby působil dva roky v trenérských funkcích v Dukle Praha. V současnosti vede dorost Sparty.

 

Karel POBORSKÝ: Reprezentační rekordman v počtu odehraných utkání (118) zakončil kariéru po sezoně 2006/2007. V současnosti je Předsedou představenstva fotbalového klubu v Českých Budějovicích a je členem Výkonného výboru za kluby 1. a 2. ligy.

 

Martin FRÝDEK:  Působí jako trenér mládežnických celků pražské Sparty.

 

Radek BEJBL: V roce 2008 ukončil kariéru v dresu Liberce. Vydal se na dráhu spolukomentátora fotbalových přenosů. V současnosti trénuje mladší dorost Viktorie Žižkov společně s Pavlem Novotným.

 

Pavel Novotný: Vytáhlý záložník či stoper skončil s fotbalem před třemi lety. Poté působil například jako trenér v Bohemians Praha. Nyní vede s Radkem Bejblem mladší dorost Viktorie Žižkov.

 

Útok:

Pavel Kuka v roce 2004 v dresu pražské Slavie.Pavel KUKA: Před čtyřmi lety opustil pražskou Slavii a fotbal hraje v nižších soutěžích. Půl roku byl generálním manažerem fotbalového celku v Příbrami. Po půl roce ale z této funkce odešel. Momentálně je bez angažmá.

 

Radek DRULÁK: S fotbalovou kariérou se rozloučil v roce 1998 v dresu Sigmy, kam se vrátil krátkém působení v Linzi. Za sezonu vstřelil deset branek v pětadvaceti utkáních. Od té doby hrál jen v nižších soutěžích.

 

Milan KERBR: Fotbalovou kariéru zakončil v dresu německého Reutlingenu. Od léta tohoto roku je trenér německého SpVgg Mössingen, jenž hraje nižší německou soutěž.

 Foto: Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ