Barcelona o víkendu poprvé nevyhrála ve španělské fotbalové lize. Po šesti výhrách remizovala ve Valencii (0:0, příští soupeř Slavie), avšak pořád je první v tabulce.Podobně našlápnutý Real Madrid číhá na druhém místě, má ztrátu jen bod. Zatím, v mezičase hry o body, ho může těšit jiné prvenství.
Dlouhodobější. Na odlišném hřišti. A vzhledem k letošním bombastickým nákupům - dost zásadní. Ze všech klubů světa má nejvyšší zisky z prodeje televizních práv. V téhle "tabulce"ˇ, která vznikla ze studie UEFA, naopak číhá Barcelona.
Díky smlouvě s tiskovou agenturou Mediapro je Real Madrid každý rok o 136 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) movitější. Stamilionové výdělky z televizních práv, přesněji 129 milionů za sezonu, má také anglický Manchester United, zatímco Barcelona pozoruje své dva rivaly ze třetího místa se ziskem 116 milionů eur.
A mnoho se asi nezmění, i když by Barcelona pokračovala ve své jízdě v Primera Division a získala titul. Proč? Ani loňská veleúspěšná sezona totiž neposunula katalánský velkoklub na žebříčku příjmů z televizních práv před Real.
Zatímco v evropských top ligách se bankovky přehazují vidlemi se zlatou rukojetí, v Česku jde o částky desetinové, setinové. Vše je samozřejmě dáno poptávkou...
České kluby za televizní práva, které má v moci dceřiná marketingová společnost svazu STES, inkasují několik milionů ročně, nejdou přes deset. Nové představenstvo, které dosadila vláda Ivana Haška slibuje radikální navýšení a změnu aktuálního stavu. Pomoci má třeba i snaha o autonomii ligy.
Ale i tak - třeba rozpočet pražské Sparty dosahuje jen necelých tří procent příjmů Realu Madrid. Teď už jen, aby od peněz přešel Bílý balet k fotbalovým činům. Letos si dal za úkol vyhrát...všechno. A Barcelona? Taky. Jak jinak.
Foto: ČTK