Italský fotbal zažívá krušné období. Národní tým skončil na jihoafrickém mistrovství světa už v základní skupině, desítky klubů mají velké finanční problémy, sponzoři se k nim staví zády. A stejně se hodlají zachovat i fanoušci z řad ultras.
Nelíbí se jim zavedení povinné karty fanouška, bez které se dostanou pouze na domácí zápasy. Svou činnost ukončili již příznivci Lazia, další to chystají.
Ultras patří k italskému fotbalu od nepaměti. Od následujícího ročníku slavné Serie A tomu však zřejmě nebude v takové míře, v jaké jsou všichni Italové zvyklí.
ČTĚTE TAKÉ: Sparťané si stěžují na brutální policii. Ta se brání
Opilí ostravští fanoušci poničili vlak a zranili policistu
Parlament totiž zavedl po dvouletém jednání tessera del tifoso, volně přeloženo - kartu fanouška. Průkaz je povinný pro všechny kluby tří nejvyšších soutěží. Příznivci, kteří si kartu nepořídí, si nemohou zakoupit celoroční permanentní vstupenku ani lístky na venkovní ani rizikové zápasy.
Hlavní podmínkou, aby si mohli italští příznivci kartu fanouška koupit, je, že nesmějí mít za posledních pět let záznam o trestném činu z fotbalového výtržnictví, což je pro většinu lidí z tvrdých jader problém. De facto je jasné, že nemají šanci kartu získat.
Fanoušci se bouří po celé Itálii
A to se jim samozřejmě nelíbí. "Vzhledem k několikaletému hloupému způsobu znechutit fanoušky a oddálit je od stadionů jsme s velkou bolestí dospěli k rozhodnutí rozpustit se a opustit severní tribunu Olympijského stadionu, která byla pro nás všechny vždy druhým domovem," stojí v oficiálním prohlášení fanoušků římského Lazia, kteří otevřené vystoupili proti novým nařízením jako první.
Průkaz je také vybaven mikročipem, jenž monitoruje pohyb vlastníka v okolí stadionu. Proti zavedení nepomohly ani stížnosti, že celá věc jde proti italské ústavě a porušuje základní práva člověka. Z Itálie tak jdou hlasy, že zavedením zřejmě končí definitivně éra italských ultras a tradiční italské atmosféry.
"Jako ultras si myslíme, že principy a hodnoty by měly být nade vše! Kdokoliv se rozhodne založit skupinu, vstoupit na severní tribunu a jezdit na výjezd jako skupina, se rozhodl akceptovat průkaz fanouška. Z našeho pohledu chce buď být ultras, ale nedodržuje jeho hodnoty, nebo má své vlastní osobní zájmy, které ho k tomu tlačí... V žádném případě si nezaslouží náš respekt, naopak, je komplicem tohoto systému," pokračují fanoušci Lazia ve svém prohlášení.
Se svou činností zatím ještě nekončí definitivně. "Budeme pokračovat v podporování našeho Lazia na stadionu, dokud to bude možné, aniž bychom k tomu potřebovali průkaz fanouška. Když to nebude možné, najdete nás každopádně mimo stadion."
Podporu naleznou i u nenáviděného římského rivala AS, jehož členové ultras mají stejný názor, stejně jako fanoušci Atalanty Bergamo, Brescie, Lecce, Bari, Neapole, FC Janov, FC Turín, Bologne a Parmy. Nejasná situace zatím panuje v turínském Juventusu, AC Milán a Sampdorii. Na ruku svazu a parlamentu jdou naopak vítěz Ligy mistrů Inter Milán či Palermo.
Foto: www.profimedia.cz