Občas se objeví i slzy. Před stadionem Ibrox Park stojí vyděšení fanoušci. "Rangers nesmějí zemřít, Rangers jsou věční," ukazují na transparentech. Kousek od nich vystupuje z auta trenér Glasgow Rangers Ally McCoist. Je negativně pozitivní a pozitivně negativní. "Je to nejčernější den v historii klubu," smutní do diktafonů žurnalistů kvůli tomu, že Rangers jsou v insolvenci, dluží desítky milionů liber a hrozí jim zánik. Z druhé strany říká: "Všichni však zůstáváme v dobré náladě. Věříme, že nic takového se nemůže stát." Mýlí se.
Legendární skotský klub byl založen v roce 1872, patří vůbec mezi první fotbalové organizace na světě. Dalekosáhle přesahuje trávník, je to víra, životní styl, symbol skotské náboženské bipolarizace - zatímco Celtiku fandí katolíci, Rangers drží palce protestanti. Ty dva kluby spojuje nekonečná rivalita, skotský fotbal je díky ní známý po celém světě.
Rangers, čtyřiapadesátinásobní vítězové ligy, jsou nyní na dně. Od pondělí jsou v insolvenci, mají zakázané přestupy a kvůli pravidlům skotské ligy o klubech v úpadku mu bylo odečteno 10 bodů v tabulce - kvůli tomu přijde o možnou obhajobu titulu, který mimochodem vyhráli Rangers v posledních třech letech.
Fotbalové věci jdou ale stranou. Majitel klubu Craig Whyte lehkovážně nasekal dluhy. Půjčoval si na leccos, naposledy částku "několik" milionů liber, kterou měl zahladit ihned po prodeji sezonních permanentek. Nestalo se tak. Whyte koupil klub, který byl v dlouhodobých finančních problémech, minulý rok za jednu libru. Jenže Rangers nespasil, naopak urychlil jejich zkázu.
"Je to dlouholetý problém, o kterém bylo jasné, že jednou musí vybublat na povrch. A to se stalo právě teď," řekl Whyte, jenž má přibližně týden na to, aby našel řešení. Dluh Rangers se může, i s různorodými penále, vyšplhat až na 80 milionů liber (2,4 miliardy korun). "Všichni víme, že zažíváme nejvíce traumatizující dny za 150letou historii klubu," říká trenér McCoist, velký klubový srdcař a oblíbenec fanoušků.
Právě fanoušci jsou, podobně jak to známe z klokaních Vršovic, momentálně největší nadějí klubu na záchranu. Lépe řečeno - především bohatí fanoušci jsou touto nadějí. Skupinu za záchranu klubu, která chce Rangers "vykoupit" z insolvence, vede bývalý ředitel Rangers Paul Murray. "Musíme konat a musíme konat hned. Nebude to Paul Murray, kdo zachrání svými penězi klub, ale bude to Paul Murray, kdo sežene možné akcionáře a sám bude jedním z nich. Rangers nesmí zaniknout," řekl Daily Mailu.
Z druhé strany - zatím hrají prim slova. Klub pomalu padá do propasti bankrotu. A jen ukazuje, že dlouholeté ekonomické rozpínání a megalomanství evropského fotbalu dokáže stvořit zrůdné následky.