Je mu pouze 18 let, přesto už se o něm hovoří jako o budoucím tahounovi německé reprezentace. Mario Götze se stal během pár měsíců miláčkem fanoušků Borussie Dortmund, která ještě nedávno tlela v dluzích a dnes překvapivě vede německou ligu. Velký podíl na žlutočerném zmrtvýchvstání má i charizmatický trenér Jürgen Klopp.
Německo se stalo během posledních let shromaždištěm největších světových talentů. Důkazem mohou být výkony Özila, Khediry (oba v létě přestoupili do Realu Madrid) či Müllera na letošním mistrovství světa v JAR. Zatím nejnovějším objevem je talentovaný středopolař Mario Götze, který táhne Borussii za vysněným titulem. Odborníci o něm ovšem vědí již dávno.
Klub z Vestfálska vévodí Bundeslize se čtyřbodovým náskokem za druhou Mohučí, v jejíž rezervě hraje i Götzův o dva roky starší bratr Fabian. Osmnáctiletý Mario však dostal do vínku o krapet více talentu. Mistr Evropy do 17 let byl díky letošním skvělým výkonům pozván i do německé reprezentace, kterou čeká 17. listopadu přípravné utkání proti Švédsku.
"Mario Götze je největší talent, jaký jsme tu kdy měli," prohlásil bývalý obránce Matthias Sammer na adresu talentovaného záložníka, který začátkem týdne k radosti žlutočerných mocipánů podepsal smlouvu až do roku 2014.
"Je to velmi dobrý mladý fotbalista a také velmi laskavý a pracovitý," chválí svého svěřence trenér Jürgen Klopp, jeden z hlavních strůjců dortmundského snu o bundesligovém titulu. Právě Klopp se stal pro Götzeho jakýmsi fotbalovým otcem.
Vzal si ho do kádru A-týmu, dal mu šanci okusit Bundesligu. Zároveň ale ví, jak zrádné je pozlátko slávy, a proto Götzemu nedovoluje komunikovat s médii. A novopečený reprezentant mu péči o svou osobu vrací výkony na hřišti.
Klopp žlutočerným spasitelem
Třiačtyřicetiletý Klopp, jenž do Borussie přišel před dvěma lety z Mohuče, umí skvěle pracovat s mladými hráči. Pro ještě nedávno dluhy zmítaný tým Dortmundu, který musí spoléhat na vlastní odchovance je tento fakt k nezaplacení.
Sportovní ředitel Borussie Michael Zorc dokonce považuje Kloppa za svůj "nejlepší transfer v životě". Kloppova teorie je jednoduchá: vyhrát a zároveň se fotbalem bavit. Pokud ji chcete vidět v praxi, stačí se podívat na některý zápas Dortmundu.
Ne vždy byl ale Klopp v Borussii modlou. Vzhledem k časté rotaci trenérů byl pro vestfálské příznivce jen "dalším koučem do party". Nevonělo jim ani rozestavení 4-2-3-1, které Klopp praktikuje. V Německu je navíc současný trenér Borussie známý z fotbalových studií na ZDF či RTL, kde se nebojí otevřeně kritizovat německé fotbalové poměry.
Nyní by to ale měl být právě on, kdo opráší zašlé úspěchy a dovede Borussii k historicky sedmému ligovému titulu. Ten poslední vyhrál klub z Vestfálska v roce 2002, kdy žlutočerný dres oblékali i Češi Tomáš Rosický a Jan Koller. Poté přišla hubená až vychrtlá léta. Borussia se trápila na poli herním i ekonomickém.
Její dluhy narostly až na 118,8 milionů eur, což je nejvíce v historii Bundesligy, a vítěz Champions League z roku 1997 byl vlásek od bankrotu. Jediné, co připomínalo staré dobré časy, byli fanoušci. Vestfálský stadion, největší arena v Německu s kapacitou 81 241 míst, byl i přes nezdary téměř každý zápas vyprodaný. Nejinak je tomu dnes, kdy se příznivci Dortmundu topí ve fotbalové euforii.
"Vnímám sice euforii fanoušků a mám za ně obrovskou radost, náš tým ale čeká ještě spousta práce," krotí nadějné vyhlídky trenér Klopp.