Francouzi proti anglickému fotbalu: <span>dostane moc Unie?</span>

29. 11. 2008 09:30
Francouzský ministr sportu (uprostřed): dohlednémě na Anglii.
Francouzský ministr sportu (uprostřed): dohlednémě na Anglii.

Francouzský ministr sportu (uprostřed): dohlednémě na Anglii.Francouzi si nedají pokoj. Snad inspirováni tažením svého krajana předsedy UEFA Michela Platiniho, přidávají se i další politické špičky do boje proti anglickému fotbalu. Poslední vzkaz od francouzského ministra sportu Bernarda Laporteho zní: „Chce to více kontrolovat finanční toky v anglickém fotbale. Jisté věci se stávají neovladatelnými."

A nejen to. Laporte na summitu sportovních ministrů Evropské unie navrhl další radikální krok - omezení přestupů hráčů mladších osmnácti let. „Potřebují mít zázemí, vzdělání, jistoty. Mladí hráči odcházejí z Afriky či Jižní Ameriky hrozně brzy a občas dopadají hodně špatně," citovala Laporteho BBC.

Anglická liga je nejlepší a nejbohatší, možná i proto leží Francouzům v žaludku. Martin Samuel, známý sportovní komentátor listu The Times, napsal: „Ani se nedivím, že neustále mají něco proti anglickému fotbalu. Vždyť francouzská liga uvadá, sedmkrát za sebou ji vyhrál Lyon. Taková jednostraná dominance je z 53 států UEFA už jen v Moldavsku, kde vládne Šeriff Tiraspol."

Cesc Fabregas přišel do Arsenalu už v 16. Změní se pravidla?Ruce pryč!

Jízlivé rýpání je jedna forma anglické obrany, tu druhou nahlas prezentoval šéf exekutivy Premier League Richard Scudamore: „Prostě dejte ruce pryč od anglického fotbalu, nezajímejte se o něj," zamířil směrem na Laporteho, ale třeba i Platiniho, který navrhuje prostřednictvím systému 6+5 omezit počet cizinců v týmech. A je jasné, že se to týká především Premier League, kde zahraniční hráči tvoří zásadní sílu většiny klubů.

Laporte zase navrhuje, aby v rámci EU vznikla jakási kontrolní komise, exekutivní dohled nad fotbalem v Evropě (respektive v Anglii). „Myslím, že by to bylo dobré," vyjádřil se Platiniho poradce a manažer komunikace fotbalové federace William Gaillard. UEFA je přitom známá svým tvrdošíjným odmítáním míchání politiky do fotbalu. Když třeba polská vláda nedávno odvolala fotbalový svaz, UEFA pohrozila zemi, že kontumuje její mezinárodní zápasy.

I proto Platini později trochu zmírnil nadšená slova svého poradce: „Nechci přímo ovlivňovat ligy pomocí zásahů vyšší moci. Musíme najít transparentnější řešení," řekl.

Musíme chránit naši ligu, říkají angličtí politici

Michel Platini.Naopak politické špičky Anglie se vyjádřily proti francouzským návrhům hodně ostře. „My bychom přeci měli oslavovat úspěchy anglických klubů, nikoliv se za ně někomu omlouvat," rozzlobil se poslanec konzervativní strany Chris Heaton Harris. „Pokud dáte EU jakýkoliv druh síly k tomu, aby ovlivňovala sport, jen těžko pak budete takovéhle kroky brát zpět," pokračoval. „Britská vláda se musí tvrdě postavit za anglický fotbal a nedovolit jakékoliv zásahy," zakončil konzervativec názor, který zastávají i konkurenční labouristé.

Argument Francouzů je jasný - velká část anglických klubů prodělává, přesto neustále zvyšují svým hráčům platy a nakupují nové a nové hráče. Je to pravda - třeba dva kluby z výkladní skříně Premier League, Liverpool a Manchester United, se ani příliš netají zadlužeností.

Liverpoolští majitelé George Gillett a Tom Hicks se dokonce dostali do problémů kvůli obrovskému úvěru, který si vzali na nákup klubu i stavbu nového stadionu. Neustále se tudíž spekuluje, že Liverpool prodají.

V Anglii už nazývají návrhy a plány historických rivalů jako další Francouzskou revoluci. Každopádně boj to bude ještě dlouhý a tvrdý. 

NÁZOR: Platiniovský socialismus

Platini je Robin Hood fotbalu. Bohatým chce brát, chudým dávat. Při nedávné návštěvě Česka říkal všem, pořád dokola: „Jsem na vaší straně."
To je hezké. Český fotbal by díky němu mohl mít zajímavou budoucnost. Jenže podívejme se na to z druhé strany. Pohledem liberálním, otevřeným, racionálním. Vždyť i fotbal je byznys, hráči jsou produkty, jež vytvářejí trh. A jak to bývá na všech ostatních trzích, i na tom fotbalovém vyhrávají ti, co mají nejvíce peněz. To je logické.

Platini chce omezit dominanci těch finančně nejsilnějších. A proto různorodými nápady reguluje svobodu trhu. A jeho lidé jej slyší a navrhují další novinky - tak  jako teď francouzský ministr sportu onen finanční dozor nad anglickým fotbalem. Jen díky vnějším zásahům dojde Evropa k vytoužené fotbalové rovnosti.

Pamatujete? To už tu jednou bylo. A nešlo jenom o sport... (-kva-)

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Do Texasu dorazilo 16 českých hasičů, kteří už prozkoumávají poničenou krajinu

Zahraničí
14. 7. 2025

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky

Zahraničí
14. 7. 2025

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ