Z Barcelony dokázal udělat značku. Fenomén. Kultovní tým, který je považován za jeden z nejlepších celků fotbalové historie. Po čtyřech letech trenér Josep Guardiola ale pokračování v klubu svého srdce odmítl. Zklamaný z nevydařené sezony se rozhodl dát si na rok od trénování pauzu. A potom? Láká ho zejména anglická liga.
Během jednoho týdne přišel Josep Guardiola téměř o vše, co v Barceloně celou sezonu budoval. Nejprve jeho tým prohrál ve španělské lize s Realem Madrid 1:2 a prakticky tak vypadl ze hry o titul, o pár dní později nestačil na urputně bránící Chelsea a s vidinou obhajoby triumfu v Lize mistrů se rozloučil už v semifinále.
Nejhorší sezona Barcelony pod trenérem Guardiolou přinesla i oběti, respektive jednu oběť. Samotného trenéra Guardiolu. Ten nebyl odvolán vedením klubu, nýbrž se po čtyřech úspěšných letech v Barceloně rozhodl sám skončit. Spekulovalo se, že by mohl převzít anglickou fotbalovou reprezentaci, o jeho služby se hlásila i londýnská Chelsea. Guardiola ale všechny vyvedl z omylu.
"Chci si oddychnout a v následující sezoně nikoho trénovat nebudu," citovala Guardiolu agentura AP. Zároveň ale jednačtyřicetiletý kouč přiznal, že by se v budoucnu rád viděl v "mecce fotbalu" - Anglii.
"Trenérské angažmá v Anglii mě velmi zajímá, v budoucnu bych zřejmě nabídku z Premier League přijal. Ale teď ne, popravdě ani nevím, zda by mě některý z anglických týmů nyní chtěl," dodal skromně Guardiola.
Rozlučka s pohárem nad hlavou?
O tom, že by ho chtěl nejen anglický, ale snad jakýkoli fotbalový tým světa, nyní není pochyb. Přitom když v létě 2008 podepisoval s Barcelonou dvouletou smlouvu, mnozí nechápavě kroutili hlavou. Příchod Guardioly byl risk.
Tehdy sedmatřicetiletý Josep Guardiola teprve sbíral trenérské zkušenosti. Po konci hráčské kariéry (2006), během níž působil i jedenáct let v Barceloně, trénoval rok barcelonskou rezervu. S nejvyšší soutěží měl zkušenosti jen jako hráč. Navíc se s ním táhla nelichotivá pověst: prý je jako trenér k hráčům až příliš benevolentní.
Pepe Guardiola ale po svém návratu na Nou Camp všechny škarohlídy vyvedl z omylu. Roli tvůrce hry svěřil mladičkému, maličkému Argentinci Lionelu Messimu, kolem něj postavil pilíře Iniestu, Xaviho a Puyola a hned první rok dovedl svou partu k nejlepší sezoně v historii klubu. V roce 2009 triumfoval s Barcelonou ve španělské lize i španělském poháru, vyhrál Ligu mistrů, následně také evropský a španělský Superpohár a spanilou sezonu korunoval titulem na mistrovství světa klubů.
Na trofeje je Guardiola expert. Během čtyř let na lavičce Barcelony jich získal celkem 13. Letos ale předchozí bohaté roky nenapodobí. Získat může jen jediný triumf - španělský pohár. O něj se utká 25. května s finalistou Evropské ligy Athleticem Bilbao.
"Teď máme ještě větší motivaci pohár vyhrát," burcuje svůj tým kapitán Barcelony Carles Puyol. Loučit se pohárem nad hlavou by bylo pro Guardiolovo působení v Katalánsku víc než symbolické.